• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
22 Şubat 2012 Çarşamba

Kadınlar meme kanserinden korkuyor ama sadece korkuyor

Philips Aydınlatma Genel Müdürü Ülkem Kırımlı 'Kadınlar sağlığına önem veriyor mu diye bir araştırma yaptık. Okumak ister misiniz?' diye gönderdi. Okudum, sonuçlar dehşet verici.
Önce kendimden örnek vereyim: Sevgili arkadaşım Meral Tamer, 'Funda'cım, sonunda ben de kitap yazdım. Umarım seversin' diye imzalayıp gönderdiği 'Aşkolsun Kanser' adlı kitabına elim bir türlü gitmemişti. İtiraf edeyim, Meral'in Milliyet'teki 'kanser yazı dizisini' de satır satır okuyamamıştım. Okumamıştım değil, okuyamamıştım.
Bilinçaltında o kötü kelimeyi, o kötü kelimeyle ilgili bir şeyleri okursam... Belki, bilmiyorum.
Kız kardeşime teşhis konulduktan sonra, kitaplığımdan aldım kitabı. Meral'in satırlarından kendime yol çizmeye çalıştım.
Çocukluğumuzda, kanser kelimesi tabuydu. 'O kötü hastalık' denilirdi. Sanki kelimeyi söyleyince bulaşacakmış gibi.
Kadınlar arasında 'meme kanseri' kelimeleri de tabu. Kanser kadar 'meme' kelimesi de. Ne diyeceğimizi bilemiyoruz, meme dersek ayıp olur mu, göğüs mü desek?
Değil, hastalığın adı belli: Meme kanseri.
Aydınlatmada da, tanı cihazlarında da dev bir kuruluş olan Philips'in 12 şehirde (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Bursa, Samsun, Kayseri, Malatya, Balıkesir, Trabzon, Erzurum) yaptığı araştırmanın amacı 'kadınların mevcut sağlık durumlarının, meme kanserine yönelik farkındalık düzeylerinin ve davranışlarının tespit edilmesi.'
12 şehrin isimlerini yazmamın nedeni de, dikkat ederseniz hepsi hastane, sağlık hizmetleri yatırımına sahip. Kadınların hizmete ulaşabileceği kentler.
Buna rağmen, kadınlar kontrole gitmiyor.
Dahası diyor ki kadınlar: 'Gelecek beş yılda yüksek tansiyon, jinekolojik, eklem ağrıları, MEME KANSERİ, yüksek kolesterol, yüksek şeker hastalıklarına yakalanacağım diye endişe ediyorum.'
Sadece endişe etmekle kalıyor. Bu 12 ildeki kadınların sadece yüzde 42'si meme kanseri taraması yaptırmış. Üç büyük kent İstanbul, Ankara, İzmir'de ise kadınların yüzde 50'si.
Kadınların yarısı hayatında hiç meme kanseri taraması yaptırmamış. Ve işin tuhafı kadınların yüzde 85'i 'erken teşhisin öneminin farkında.'
Yani bile bile lades demeye devam ediyor kadınlar.

ABD'de artık grip muamelesi görüyor
Erken teşhis edilmesi halinde, meme kanserinin tedavi edilmesi çok daha kolay. Ve erken teşhis halinde, ABD'de artık, meme kanserine grip muamelesi yapıyor.
Türkiye'de kadınların yüzde 40'ı mamografinin hangi yaştan itibaren çekilmesi gerektiğini bilmiyor.
Yine işin tuhafı, kadınların yüzde 80'i mamografi ile meme kanserinin teşhis edildiğinin farkında.
Yine Türkiye'de her 5 kadından biri meme kanseri konusunda hiçbir bilgisi yok, hiçbir kaynaktan da bilgi almaya çalışmıyor.
En fazla bilgi aldıkları kaynak ise televizyon. Meme kanseri olan Nilüfer, Vahide Gördüm,  Deniz Uğur gibi yıldızlara büyük görev düştüğünü düşünenlerdenim. Doktorlar kadar, çatıdan düşmüş olanların da tecrübelerini, mücadelelerini anlatarak, kadınların duyarlılığını artıracağına inanıyorum.

2050'de nüfusun yarısının kronik hastalığı olacak
Türk Philips CEO'su ve Philips Sağlık Türkiye Genel Müdürü Willem Rozenberg 'İnsan odaklı araştırmalarımız, insanların teknolojiden gerçekte ne beklediklerinin anlaşılmasını içeriyor' diyor ve şu bilgiyi veriyor:
'Nüfus yaşlanıyor. Yaşlanıyoruz ve yaşımızla beraber hastalıklarımız da artıyor. Bugün 500 milyon olan 60 yaşın üzerindeki kişilerin sayısı 2015 yılına kadar iki kat olacak ve 1 milyara ulaşacaktır. 2050 yılına kadar, gelişmiş ülkelerdeki nüfusun yarısının kronik hastalıkları olacağı tahmin ediliyor. Bu durumun dünya genelindeki sağlık hizmetleri sistemleri üzerinde temel bir etkisi vardır ve sağlık hizmetlerini günümüzün en acil çözüm bekleyen global meselelerinden biri yapmaktadır.'

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti