• $9,5278
  • €11,097
  • 549.136
  • 1509.2
10 Ağustos 2014 Pazar

Jet-set Bodrum'a gelsin ki orta direk de ilgi göstersin

Dünya jet sosyetesinin markalarından Mandarin Oriental ile Bodrum’da otel açan Vedat Aşcı: Bodrum üç dört yıl içinde mega yatların, özel uçakların uğrak yeri olacak. Yabancı orta gelirli de meraktan gelecek.

Bodrum Cennet koyunda dev tekneler. Suudi, Rus, Dubaili, Katarlı sahipleri keyfini çıkarıyor. Gelme nedenleri Mandarin Oriental The Hotel Group ile Astaş Holding’in sahibi Vedat Aşcı’nın Mandarin Oriental Bodrum Oteli. Geceliği 18 bin euro olan villa, eylül sonuna kadar rezervasyon almıyor, dolu. Vedat Aşcı’nın 2017’de İstanbul Kuruçeşme’de açacağı yeni Mandarin Oteli’nde kral dairesinin gecelik fiyatı ise 50 bin euro olacakmış. 50 bin euro, 150 bin lira. Bir geceliği, bilemediniz iki geceliği orta gelirli bir aile için başlarını sokacağı yuva demek. 50 bin euroluk kral dairesinin dünyada eşi benzeri var mı? Var ama sınırlı. Dekorasyonu nasıl olur merak ediyor musunuz? Devamı sayfada! İşin esprisi bir yana her yaptığı proje bol sıfırlarla satılan Vedat Aşcı ile turizmi, Rus oligarkların, Ortadoğulu zenginlerin Türkiye’ye ilgisini konuşuyoruz.

Bodrum’daki oteli hizmete açtınız, sırada İstanbul Kuruçeşme var. O otel ne zaman faaliyete geçecek?
2012’nin yedinci ayında yerini satın aldık, projesi hazırlandı. Bu arada Bodrum’a öncelik verdik. Eylül’den itibaren de İstanbul projesine yoğunlaşacağız. 2017’de de faaliyete geçecek.
? Mandarin Grubu Başkanı’nın ’21’inci yüzyılın lüksünü, İstanbul ile tanıştıracağız’ diyor, 21. yüzyılın lüksü nedir, bugünün lüksünden ne farkı var?

21’inci yüzyılın lüksü

Bugüne kadar yapılan oteller içersinde tasarımıyla, malzemeleriyle, teknolojisiyle, ambiyansıyla farklılık yaratmak istiyoruz. Bodrum otelimiz dünyanın her tarafından gelenlerce çok çok beğeniliyor. Çünkü ağaçların, doğanın içinde taş ve ahşap malzeme ve renklerin uyumunu çok iyi sağladık, teknolojiyi çok iyi kullandık. İstanbul’daki otelimizde farklı malzemeleri, farklı teknolojileri, farklı tasarımları biraraya getireceğiz.

Biraz daha somut söyler misiniz, geceliği 50 bin euroluk kral dairesinin hizmetinde uçan araç mı olacak?
(Gülüyor) Hayal ettiğiniz hizmet, hayal etmenizle karşınıza çıkacak diyeyim. Gizli kalsın çünkü 2017’ye çok var. Açıklarsak, insanlara heyecan verecek bir şey kalmaz.

Bodrum’da geceliği 18 bin euro

Bodrum Mandarin’de oda fiyatları ne kadar?
En pahalı villamızın günlüğü 18 bin euro. Eylül ayı sonuna kadar dolu, rezervasyon almıyoruz. Tabii ki otelimiz de 109 odasıyla hizmet veriyor.

Kimler rezervasyon yaptırdı? Tabii ki isim sormuyorum, hangi ülkelerden ilgi görüyor sunuz?
Suudi, Dubai, AbuDabi, Katar, Kuveyt yani Körfez ülkelerinden, Azerbeycan’dan, Kazakistan’dan var. Kuzey Afrika’dan, İngiltere’den var. Otelin diğer suitlerinde, odalarında Japonya’dan, Ukrayna’dan, Brezilya’dan, Meksika’dan misafirlerimiz var. Dünyanın her yerinden misafirlerimiz var. Mandarin’i takip eden dünyada elit aileler var, Bodrum’un açılmasını dört gözle bekliyorlardı. Mandarin gibi başka dünya markalarının da gelmesiyle Bodrum üç, dört yıl içinde Saint Tropez gibi Sardunya gibi dünyada jet sosyetenin gözde yeri olur, onlarla yarışır. Bodrum mega yatların, özel uçakların, jet sosyetenin uğrak yeri olacak.

Sultanahmet'te yer arıyoruz

Başta inşaata tepki gösterenler oldu. Şu an çevresel dokusuyla, hizmetiyle dünyada ilk 5 otel arasına giriyoruz, bunu tüm gelenler söylüyor. Mandarin ile birlikte İstanbul’da ikinci, Türkiye’de üçüncü otelimizi açmak için Sultanahmet’te yer bakıyoruz. Güzel otel olabilecek eski bina arıyoruz, bulursak almayı düşünüyoruz.

Her şey Dahilin Miadı doldu

Türk turizmi sayısal ve parasal bazda yılda yüzde 10 büyüyor. Ucuz turizm otellerin masraflarını zor karşılıyor. Harcama gücü yüksek kitleleri Türkiye’ye yönlendirebilirsek, sayı yine yılda yüzde 10 büyüyecek ama gelirler daha fazla artacak. Teknesiyle, özel uçağıyla gelen 300-500 bin dolar harcayabiliyor. Bu harcamanın karşılığı binlerce sıradan turist demek.
- Her şey dahil sisteminin Türkiye’nin dünyada tanınmasında katkısı büyük ancak geceliği 10 euro olan otellerde de turistin pet şişesinin çöp maliyeti bile getirdiği gelirden daha yüksek. Türk turizmi bir sıçrama yapabilecek mi?
Ucuz turizm, her şey dahil sistemi 1980’lerden sonra önemliydi, o dönem miadını doldurdu. Her şeyi elitlere yönlendirmek altyapı olarak mümkün değil. Karmayı doğru kurabilirsek, turizm gelişir.

50 bin euroluk daire

Kuruçeşme’deki otelinizde geceliği 50 bin euro olan odayı merak ettim. Tuvaleti dahil her şeyi altın mı? Dünyada kaç tane benzeri var?
Kral dairesi, 4-5 yatak odası, geniş salonu, yardımcı odası, mutfağı, saunası, buhar odası olan yer. Londra’da 140 milyon pounda Mandarin daire satıyor. Böyle bir dairenin gecelik fiyatı için 100 bin euro bile az. Boğaz, dünyanın en güzel lokasyonlarından. Mandarin Hotel’in konumu, ambiyansı çok farklı olacak. Biz altın kullanan bir marka değiliz. Ahşap başta olmak üzere doğal malzemeyle modern çizgiler taşıyan dekorasyonumuz var. Ünlü markaları dekorasyonumuzda kullanıyoruz.

50 bin euroya kahvaltı dahil mi?
Bu tarz odalarda her şey dahil sistemi geçerli. Özel hizmetlisi de oluyor.

5 bin eurodan 10 tane şampanya açtırırsa ne olacak, maliyeti sineye mi çekeceksiniz?
İçerse kendisi ödeyecek. Her şey dahile standart şeyler dahildir.

Dünyada tanıtıyor

Yıllardır Bodrum yarımadasının Fransa'nın Saint Tropez’sinden daha ünlü olmayı hak ettiği savunulur. Bugüne kadar Saint Tropez kadar ilgiye mazhar olamadı. Aslında her yatırım yapan Saint Tropez iddiasında bulunur ama her seferinde de yatırımlar lokal kalır. Siz iddianızı nasıl gerçekleştireceksiniz?
Bodrum, denizi, doğası ve her şeyiyle mükemmel. Dünyada marka olabilmesi için turizm sektörünün dünyadaki en iyi markalarının Bodrum’da olması gerekiyor. Sadece lokasyonun güzellikleri yetmiyor, elitleri, üst gelir grubu servise, hizmete de önem veriyor. Mandarin gibi dünya insanlarının tercih ettiği markaların Bodrum’da artmasıyla, marinaların büyümesiyle, golf sahalarının gelişmesiyle, sağlık turizminin güçlenmesiyle Bodrum dünyada çok önemli noktaya gidebilir, gitmeye başladı da. Mandarin Bodrum'u dünyaya çok ciddi tanıtmaya başladı bile.

Bodrum geri dönüşü olmayan bir yola girdi

Bodrum’da 50 liraya satılan lahmacun haberleri gazetelerin birinci sayfasında yer alır zaman zaman. Siz şimdi dünya jet sosyetesinin uğrak yeri olmasından söz ediyorsunuz. Orta gelir grubu artık Bodrum'da tatil yapamayacak mı?
Bodrum çok büyük bir alan. Orta direğe de hizmet edecek, üst gelir grubuna da. Orta gelir grubunun olmadığı yerde üst gelir grubu olmaz, üst düzey gelir grubunun olmadığı yere de orta direk gelmez. Bunlar birlikte büyüyecek. Dünyada orta direk de jet sosyetenin gittiği yerleri merak eder, görmeye gider. Dünya elitleri buraya geldikçe, dünya basınında Bodrum haberleri yer aldıkça orta gelir grubu da daha çok gelmeye başlıyor. Bodrum’da 6-7 golf sahası planlanıyor, kimisinin yatırımına başlandı. Sezonun uzatılması, daha doğrusu 12 sezona yayılabilmesi gerekiyor. Artık Bodrum geri dönüşü olmayan bir yola girdi. Tabii daha çok markanın Bodrum yarımadasına gelebilmesi için de altyapı yatırımlarının hızla tamamlanması, çift yönlü yolların yapılması gerekiyor.

Yol diyorsunuz ama bu satırları okuyan kimileri ormanlar katledilecek diye tepki gösterecek. Oysa biliyoruz ki, Nice’ten Monaco’ya kadar tüm doğal güzelliğiyle uzanan ‘kasaba’ yolu, sahil yolu var, bir de dağdan geçen otoyol. Fransa sahillerinde de doğal güzellik her şeye rağmen korunuyor.
Ben de sahil yolunu kast etmiyorum. Havaalanından Bodrum’a kadar duble yol var, Torba-Yalıkavak yolundan söz ediyorum. Yol olursa yaz mevsiminde oluşan ciddi trafik giderilir.

Lüks markalarla ortaklık kuruyor

Yatırımlarınızda Mandarin, Kempinski, Armani gibi markalarla çalışıyorsunuz. En son Bvlgari'nin ortaklığa talip olduğunu okumuştum. Jet sosyetenin markaları mı sizin kapınızı çalıyor, siz mi onları birlikte yatırıma ikna ediyorsunuz?
23 sene Almanya’da yaşadım, 19 yaşımdan beri dünya çapında ticaret yapıyorum. Dünya küçük, ben de dünya çapında ilişki kurabildim. Tanışıklığımız sebebiyle yaptığım birçok işte birçok marka işbirliği yapmak istiyor. Hangisi o proje için daha verimli ise oturup konuşuyoruz.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Geçen hafta ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın çevrim içi olar

Facebook ismini değiştiriyor mu? | TeknoZone #6

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu