• $17,9511
  • €18,4194
  • 1036.78
  • 2864.25
30 Haziran 2014 Pazartesi

İzmir havacılıkta kümelendi, AB‘ye ABD’ye kafa tutu

Cumhurbaşkanı Gül’ün katılımıyla bu ayın başında İzmir, Ege Serbest Bölgesi-ESBAŞ’ta Kale Grubu ve Pratt & Whitney ortaklığıyla kurulan Kale Pratt & Whitney Uçak Motor tesislerinin açılışı vardı.
Yüzde 51 Kale Grubu, yüzde 49 Pratt & Whitney ortaklığıyla kurulan Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi fabrikasında, dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olan F35'lerin motor parçaları üretilecek, ABD'de montajla motor haline gelecek.
Geçenlerde İzmir’e gittiğimde ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler’i de ziyaret ettim. ESBAŞ’tan ayrılırken, mesai saati bitimi servis arabalarının yoğun trafiğinde öğrendim ki, 17 bin 264 kişi çalışıyormuş.
Dev alan için, Dr. Faruk Güler’in anlattıklarını aktarayım:
“Ülkemizin yenilikçi, rekabet edebilen, dinamik ve yüksek katma değer yaratabilen sektörleri destekleyerek dünyayla yarışabilir hale gelmesi şüphesiz ki en önemli kalkınma planıdır. Havacılık sektörü, ileri teknolojinin en yoğun kullanıldığı, katma değeri yüksek sektörler arasındadır. Avrupa ve Amerika havacılık endüstrisinin beşiği olmasına karşın, işçilik ve üretim maliyetleri fazlasıyla yüksektir. Ülkemizin en büyük fırsatlarından biri de off-set yükümlülükleridir. Dış satın alımlar sonucu yurtdışına giden bedelin belli bir kısmının ülkemize geri kazandırılmasını hedefleyen off-set yükümlülükleri gereği, Türkiye’ye yatırım daha cazip hale gelmektedir.”

Üç kamptan biri

ESBAŞ havacılık alanına yoğunlaşırken, ilk adımı 2000’de dünyanın üç uzak kampından birini kurarak atmıştı. Çocuklara, gençlere bilimi, uzayı sevdirmeyi ve geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeyi amaçlayan Uzay Kampı’ndan Türkiye’nin dört bir yanından olduğu gibi, çok farklı ülkelerden de çocukları ağırlıyor. Ben de dört yıl kadar önce ilk gittiğimde, Mars’a ayak basmanın keyfini yaşamıştım. Ziyaretim sırasında Dubaili, Çinli, Koreli, Portekizli, Honduraslı çocuklar model uçak yapıyor, NASA’daki uzay mekiklerinin bire bir ölçekli benzerlerine dokunuyor, Ay’da yürümeyi hissediyor, uzayda yerçekimsiz ortamda astronotların nasıl hareket ettiğini bire bir yaşıyor, dünya atmosferine giren kapsülün yaşayacağı dönme hareketleriyle oluşan yön kaybını tecrübe ediyordu.

Kablo üreten de yatırımını büyüttü

ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler, “Havacılık sektöründe bir kümelenme yaratmakla hedef, büyük ölçüde dışa bağımlılığın olduğu bu sektörün, rekabetçi, kendine yeten, esnek, ortak üretim-tasarım ve Ar-Ge alanlarında uluslararası işbirliği çalışmalarına etkin katılım sağlayan bir yapıda gelişmesine aracılık etmektir” diyor.
Gelişmenin somut bir örneğini de Hollandalı Fokker Elmo firması verdi. Airbus, AgustaWest, Boeing, Lockheed Martin gibi dünyanın önde gelen havacılık şirketlerine yüksek teknolojik kablolama sistemleri üreten fabrika ek yatırıma gitti.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...