• $9,3461
  • €10,8654
  • 533.429
  • 1429.31
4 Ekim 2013 Cuma

‘İşte Londra barlarıyla ilgilenmediğimin kanıtı’

Türkiye’nin önemli inşaat şirketlerinden Limak Grubu’nun patronu Nihat Özdemir ile Akfen Grubu’nun sahibi Hamdi Akın arasında 3. havalimanı ihalesinden sonra ‘polemik’ yaşanmıştı. İstanbul’un iki rakip havaalanı Atatürk ile Sabiha Gökçen’in işletmecileri olan iki grubun patronu arasındaki ‘söz dalaşı’ Akın’ın ihale bedeli hesabına ilişkin ‘Nasıl ödeyecekler?’ sözüyle başlamış, Nihat Özdemir de “Ben geceleri Siirt’te şantiyeleri dolaşırım, o Londra’da barları” karşılığını vermişti. 

UZUN ZAMANDIR TANIRIM

İki işadamını da çok uzun yıllardır tanıyan bir gazeteci olarak ikisinin de bu münakaşadan çok hoşnut kalmadığını biliyorum. Bir kere iletişim köprüsü yıkıldı mı, iki taraf da sadece kendisini haklı buluyor. 

JACK STRAW DA MASADA

Gönül koymanın boyutuna önceki akşam bir kez daha tanık olduk: Hamdi Akın, “Londra barlarıyla ilgilenmediğimin kanıtı” diyordu. Masada Jack Straw. 11 Eylül döneminde İngiltere’nin Dışişleri Bakanı. İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı görevlerinin yanı sıra Avam Kamerası Başkanlığı’nı da yapan Jack Straw halen İngiliz siyasetinin en etkin isimlerinden. İngiltere’de Jack Straw, Türkiye’de Hamdi Akın ve AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlut Çavuşoğlu, 1-3 Kasım’da yapılacak Türk-İngiliz Tatlı Dil Platformu toplantısını organize ediyorlar. 

GÜL DE KATILACAK

Platformun adı ilginç ‘Tatlı dil.’ Konuşmalar tatlı da olacak, acı da. Jack Straw da, Hamdi Akın’ın evindeki toplantıya katılan eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış da şu vurguyu yapıyordu: “Türkiye ve İngiltere arasında özellikle dışişleri bakanlıklarının diyalogu tarihsel olarak çok iyi. Ekonomik ilişkilerin de siyasi ilişkiler kadar geliştirilmesini amaçlıyoruz.” 

İLİŞKİLER İÇİN ÖNEMLİ

İngiltere daha önce bu diyalog köprüsünü Almanya ve İspanya ile kurmuş. Türkiye ile kurulan bu platformun ikili ilişkilerin geliştirmesi açısından önemi büyük. İş dünyası, siyaset, akademi dünyası ve medya adı altında toplantıya her iki ülkeden 60’ar kişi katılacak. 

ÇANKAYA TEYİT ETTİ

Toplantıda Chattam House kuralları olarak tüm dünyada bilinen ‘kimin ne söylediğinin değil, neler konuşulduğunun haber alındığı’ interaktif toplantı olacak. Akın, Cumhurbaşkanı Gül’ün de toplantıya katılacağını söylerken, önceki gün bu açıklamayı yapmadan önce Çankaya’dan teyit aldığını söylüyordu. 

DAVETLİLER ARASINDA EBRU ÖZDEMİR DE VAR

Her ne kadar babalar kırgın olsa da Nihat Özdemir’in kızı Ebru Özdemir ile Hamdi Akın’ın kızı Pelin Akın arasında su sızmıyor. Hamdi Akın, Tatlı Dil Platformu’na davet ettiği iş dünyasının temsilcilerini sıralıyor: Bülent Eczacıbaşı, Fettah Tamimce, Turgay Ciner, Cem Boyner, Mehmet Ali Yalçındağ, Ferit Şahenk, Tuncay Özilhan ve Ebru Özdemir.

PELİN'İ DERİN SULARA İTTİM

Akın, kızı Pelin için, “Derin sulara ittim, yüzüyor” diyor, üçümüz sohbet ederken. O sıra kızının saçlarını, okşuyor. “Yurtdışından yeni geldim, özledim kızımı” diyor. Akfen Holding Yönetim Kurulu üyesi Pelin Akın, London School of Economics’te (LSE) kurulan Türk kürsüsünün başkanı. LSE’de bir de Yunanistan kürsüsü var. Gül’ün Dışişleri Bakanlığı döneminde talimat vermesiyle Türk kürsüsü, Dışişleri, Merkez Bankası, TOBB, Akfen ve Doğan tarafından kurulmuştu. Pelin Akın, Duke of Edinburg Award adlı gelişim programının da babasının kurduğu TİKAV vakfı vasıtasıyla Türkiye’deki temsilcisi. Bir de DEİK-Türk-İngiliz İş Konseyi Yürütme Konseyi Üyesi. 

<p>Kardeşiyle birlikte aşıyı reddetti, koronavirüse  yakalandı. Şimdi onun en yakın arkadaşı, sürekl

“Son pişmanlık” fayda etmedi

Dünya'ya devasa bir asteroid çarpınca neler yapılacak?

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor