• $16,7328
  • €17,7131
  • 988.822
  • 2527
15 Ağustos 2012 Çarşamba

İşleminizi yaptırırken tapuda size hiç kahve ikram edildi mi?

Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Levan Varshalomidze 'rehberliğinde' 'Batum'daki 'kamu hizmet binasına' gidiyoruz. Mimarisi özel, çoğu insan 'ters şişe'ye benzetiyor ama aslında bir kalem figürü.
Levan Varshalomidze'nin 'korumasız, güvenlik terörü olmadan sıradan bir vatandaş gibi kapıdan içeri girmesi, gerçek sıradan kişilerin de başbakanlarını gördüklerinde sadece selam veriyor olması, derdi olanın medeni şekilde gelip anlatması, başbakanın da medeni bir şekilde dinliyor olması zaten bizim için 'tuhaf' bir durum.
Gelişmiş 10 ülke arasına girmeyi hedef koyan Türkiye'nin bir vatandaşı olarak bir gün önce, Çanakkale Ayvacık'ta yaşadıklarımı anlatayım önce. Tapuda ufak bir işim var. Bedensel engelli ne kelime, hamile, yaşlı birinin kolay kolay çıkamayacağı dört katı tırmanıp, başvuru bölümüne gittim. 'Önce kadastroya gidicen okey!' diyen memurun nazikliği karşısında 'ya sabır' çekip kadastroya gittim. Lafı uzatmayayım başlangıç olarak 312 TL para ödememe rağmen, aradan 8 gün geçti, henüz işimi çözemedim.
Sovyetler'in yıkılmasından sonra ekonomisi yüzde 70 küçülen, Gül Devrimi, Rusya ile savaş yaşayan Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Batum'daki kamu hizmet binasında ise güler yüzlü memurlar karşılıyor ve talep ettiğiniz hizmete göre sizi yönlendiriyor.
Günde 3 bin insana hizmet veriyorlarmış. Memurların önünde banko yok, camekan yok, hatta oturabileceğiniz ergonomik koltuklar var. Çocuğunuz ile geldiyseniz, devlet dairesine özel oyun alanları var, puzzle'lar, logolar, defter, kitap boyalar çocuklarınızı bekliyor.
Sırada ortalama bekleme süresi 1 dakikaymış. Misal yeni pasaportunuz çıkana kadar geçen 10-15 dakikada isterseniz ücretsiz çay, kahve içebiliyorsunuz, internet'te vakit geçirebiliyorsunuz.
Binada şimdilik Adalet Bakanlığı'nın 250 ayrı hizmeti veriliyormuş. Yakında tüm bakanlıkların hizmetleri bu binaya alınacakmış.

Birinci SMS'te gelme, ikincisinde gel
Yine Türkiye ile karşılaştırayım.
E-devlet hizmetiyle övünen Türkiye'nin Ayvacık İlçesi'ndeki tapudaki memur, başvuruda bulunan vatandaşa şöyle diyordu:
'Cep telefonuna mesaj gelecek. İlkinde sakın gelme, ikinci mesajda gel okey?'
Bu da Acara'dan örnek: Yeni bir nüfus cüzdanı veriliyor. Kredi kartı gibi. Aslında hem nüfus cüzdanı, hem kredi kartı, hem sosyal sigorta kimliği.

Zafer Çağlayan'ın mesajı
Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ve Genel Müdürü Adnan Bali ile Batum'daki sohbetimizde, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın 'Bankalar Doğu ve Güneydoğu'ya kredi verirken ketum davranıyor. Bölgedeki gayrimenkulleri ipotek olarak kabul etmiyor. Gerektiğinde o bankalara yaptırımı gündeme getirebiliriz' şeklindeki sözlerini hatırlatmıştık.
Ersin Özince de şu yanıtı veriyordu:
'Zafer Bey, İş Bankası'nı kastetmiyor. Kendisine sorun, 'İş Bankası hariç' der, vallahi der' yanıtını vermişti.
Dün Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'dan hal hatır mesajı alınca, sordum yorumunu, şu yanıtı aldım:
'Funda, Bakü'den selam. Bankalar konusundaki cevabım, ifade ettiklerim zaten kendilerini bilirlerdi.'
Gayet kısa ve net bir yanıt.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Karahantepe geçici çatıyla korunma altına alınacak

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi