• $15,8325
  • €16,682
  • 930.247
  • 2404.27
8 Nisan 2012 Pazar

İş dünyası Eylül'e niye müdahil olmaz?

Hürriyet'te Ahmet Hakan'ın köşesinde bilim adamı Celal Şengör'ün 'Ben de müdahil olmak istiyorum, ama aleyhe, değil lehe' sözlerini okuduğumda önce içim kalktı.
'Bunun sebebi 12 Eylül darbesi günü hissettiğim büyük sevinç ve rahatlama hissidir' diyor, Şengör.
12 Eylül ile birlikte darağacına gönderilen, işkence gören, hayatları kararan solcusu, ülkücüsü, Alevisi, Kürt'ü, Türk'ü, mağdur insanlar.
İşkencecilerden de hesap sorulabilse keşke.
Topluma atılan 'yeni format'ın hesabı sorulsa keşke.
Ne var ki yine popülizm modası var. Kimileri diyor ki, 'İş dünyası da hesap versin, şakşakçılık yaptıkları için.'
Ve acı bir gerçek de var: Referandumda bu toplumun yüzde 92'si onay vermişti Kenan Evren'e ve darbeye.
Ne yapacağız? Yüzde 92'ye de mi hesap sorulacak?
Geçmiş ile hesaplaşırken, 12 Eylül sayfaları açılmışken yine kamplaşma kabusuna düşmeden çözmek gerekiyor. Bundan sonraki satırların da 'empati' duygusuyla okunması dileğiyle.
İşadamı Nuri Akın, babadan tekstilci, Akın Tekstil ve Edip İplik'in sahibi. Sohbet ediyoruz: 'Tabii ki darbe sonrasında yapılan işkencelerden hesap sorulmalı, yapılan yanlışların hesabı görülmeli. Ama unutmayalım ki, 12 Eylül darbesiyle rahata ermiştik.'
Aktaracağım sözleri, iş dünyasının 'şakşakçılık'a indirgenmeyecek, o günlerin şartlarında yeni yönetime, darbecilere verilen desteğin göstergesi:
'Bir başkomiser geldi, fabrikaya. Emin de olamıyorum gerçekten polis mi, o günler öyle günler ki herkesten, her şeyden korkuyor insan. Emniyet'ten, MİT'ten soruşturduk doğruymuş. Dedi ki başkomiser, 'Bir çete yakaladık, ölüm listesinde ikinci sırada sizin adınız var. Size tebliğ etmemiz gerekiyor. Tebliğ ediyorum'. Etti, sonra dedi ki iki seçeneğiniz var: Silah verebiliriz, koruma verebiliriz. O zamanlar fabrikada bulundurma ruhsatım olan bir tabanca var. Kırıkkale verdiler taşıma ruhsatıyla birlikte. Bir kere dahi ateş etmedim. Etsem ne olacak zaten yanımda güya caydırıcı olsun diye taşıdım.'
Hala kıymetli evrakları arasında saklıyormuş bu tebligatı, Nuri Akın.

Portakal eylemi
NURİ Akın'ın sözlerinden devam edeyim:
'Biz çok acı çektik, darbe öncesi. İşçilerimiz de acı çekti. Çoğu istemiyorlardı eylemlere katılmayı ama mecbur bırakılıyorlardı.
Fabrikada bir işçimiz hayatını kaybetti. Rahmetli mutemetti, para taşıyordu fabrikaya. Parayı almak için öldürmüşlerdi.
Hapishanelerdeki gibi fabrikanın iki tarafına kule dikmiştik, gözcüler denetim yapıyordu. Ortaklarımızı sokmazlardı fabrikaya, 'sen kompradorsun' derlerdi.
O dönemler benzin bulamayız, İzmir'den pamuk bir türlü gelmez. Ben o sorunlarla boğuşurken, tak tak kapım yumruklanır, sendika temsilcisi gelmiş taleplerini iletiyor. Sendika temsilcisi ufak tefek, genç bir çocuk, 25 yaşlarında. Birkaç yıl sonra bir mafya babası kaçırılmıştı, gazeteden okudum ki kaçıranlardan biri bizim fabrikanın sendika temsilcisi.
Hiç unutmuyorum bir gün yemekte portakal veriliyor. Eylem yaptılar neymiş her işçiye aynı ebatta portakal verilmedi diye. Hep bahane vardı, eylem yapmak için.
Bize yetkililer derdi ki, 'Evinize her gün aynı yoldan gitmeyin, yolunuzu değiştirin. Her gün aynı saatte evden çıkmayın.' Hatırlıyorum İnsa Fabrikası'nın genel müdürü öldürülmüştü. İbretlik olsun, sırf bizleri korkutmak için.
Fabrika sahibi bir arkadaşım ben burada yaşayamam artık diye terk etti ülkeyi, o günlerde. Kanada'ya yerleşti.'
Nuri Akın'ın örnek verdiği Ermeni vatandaşımız, 1990'larda geri dönmüş ülkesine.
Dinlerken aklıma VİKO'nun patronu Viktor Kohen düşüyor. Viktor Bey de 'Can güvenliğim yok' diyerek fabrikasını, yarattığı markasını satmıştı.

Her fabrikaya bir subay
NURİ Akın, 'Darbeden önce günde 100 birimlik üretim, 30 birime düşmüştü. Darbeden sonra her fabrikaya bir subay gönderildi, istihsal (üretim) devam etsin diye. Herkes üretim kapasitesini yüzde 95'e arttırdı. Biz, olaylar nedeniyle 350 işçimizi işten çıkarmıştık. Yeni işçi yetkin değildi. Üretimimizi artıramadık, bir darbe de öyle yedik' diye anlatıyor.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı