• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
5 Şubat 2014 Çarşamba

İş alemi hem evini süpürmeyecek hem medyayı suçlayacak

Koalisyon hükümetleri döneminde yolsuzlukların had safhada olduğu yıllarda iş aleminde etik değerleri oluşturmak için etik merkezi kurulmuştu. Kurulan o merkez kendi içinde etik sorunları yaşadı, kan kaybına uğradı. Burası Türkiye, yadırganacak bir durum yok! İlk etik merkezini kuran eski bankacı Bülent Şenver, etik değerlerin oluşumuna baş koymuş bir isim. Yeni bir etik merkezi kurdu, Etik Değerler Merkezi Derneği-EDMER.
EDMER, iş hayatındaki yöneticiler arasında bir etik araştırması yapmış.
İş, konuşmaya geldiğinde etik, ahlak, dürüstlük konularında kimse mangalda kül bırakmaz. İş alemi de buna uygun davranmış. Etik değerlerin iş hayatında, toplumda ne kadar önemli olduğunu anlatmışlar.
Gelin görün ki, etik dışı davranmaktan 'kesinlikle' çekindiğini söyleyenlerin oranı yüzde 55.
İş hayatında etik değerlerin çok önemli olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 58.
Her iki şirket yöneticisinden biri etik değerlere, bir araştırmada bile 'az uyduğunu' söyleyecek, ardından da etik değerlerin en az uygulandığı kurumlar olarak medyayı, siyasi partileri gösterecek. Herkes önce kendi evinin önünü süpürmeli. Medya da, siyasi partiler bu toplumun aynası.

Gençler daha dürüst
Etik Değerler Merkezi Derneği EDMER bir önceki araştırmasını gençler arasında yapmıştı. Soru şu: Etik, hayatınızda ne kadar önemli?
Gençlerin yüzde 28'i etik olmayan davranışlardan "kesinlikle çekinmem" diyor.
Kesinlikle olmasa da yine de çekinmediğini söyleyenlerin oranı yüzde 15. Demek ki gençlerin yüzde 43'ü etik olmayan davranışlardan çekinmiyor.
Ne çekinirim ne çekinmem diyenler de yüzde 26.
Etik dışı davranışlardan çekinenlerin oranı ise toplam yüzde 31.
Neyse ki gençler en azından 'dürüst.'

Ukrayna'nın yerinde Türkiye olsaydı
Başbakan Erdoğan "2014 AB yılı olacak" dedi, AB yeniden gündemimize girdi. Avrupa Birliği'nin iki lider ülkesi önce Fransa ile temas, şimdi de Almanya'ya ziyaret. Türkiye'ye AB üyeliği dışında tuhaf alternatif öneriler dile getirmekten sakınmayan Almanya Başbakanı Merkel'i ısrarla ikna etmeye çalışmaktan da imtina etmiyor.
Türkiye AB mücadelesine yeniden ivme kazandırırken, AB yerine Rusya'ya yakınlığı tercih eden Ukrayna'daki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Bir AB uzmanına soruyorum: "Ukrayna hükümetine karşı AB hala yapıcı davranmaya devam ediyor. Ukrayna'nın yaptığını Türk hükümeti yapmış olsaydı, AB nasıl davranırdı?"
Karşımdaki uzman sadece gülümsüyor.

Türkler en azından tüketimde inovatif
Haftalık tükettiği meyve ve sebzeye üç aylık taksit, sezonluk aldığı kıyafete bir yıllık taksit 'inovasyonunu' dünyada gerçekleştiren Türklerdi. Hükümet istediği kadar kredi kartında taksit sınırlaması getirsin, yeni bir yol bulunacağı kesindi. Yüzümüzü kara çıkarmadık. Eski tarz senet, sepete dönüşe de gerek yok, kasa başında kredi, hediye kartı gibi yine inovatif çözümler bulundu.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı