• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
18 Haziran 2012 Pazartesi

İmam babadan 'kadın hakları' için mücadeleyi öğrendi

Ayşe Keşir, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı'ydı. Fatma Şahin'in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olmasıyla birlikte, onun da Bakan Yardımcısı olacağı bekleniyordu. Türbanı nedeniyle 'sıkıntı olmasın' diye bu göreve getirilmediği dillendirildi. Halen Fatma Şahin'in siyasi danışmanı ve Kadın Kolları Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi.
Siyasette de, yazılarında da takip etmeye çalışıyorum, Ayşe Keşir'i. Yazdığı son yazıyı göndermiş, 'Babalar Günü, yetim kızların ağır imtihanı' diyerek.
Babası, merhum Hafız Bilal Gündoğdu için 'Benim ruhumu inşa eden adamdı' diyor ve devam ediyor:
'Altı yaşında bir kız çocuğu olarak İstanbul'un tam orta yerinde ilkokula başlarken okul kapısında başımı açmayı tecrübe ettiğimde babamın 'Senin baban peygamber mesleği yapıyor, yarın bunu bil ve okula öyle git. Kendin gibi olmaktan asla korkma' sözleri karışan zihnimi dinginleştirmişti. Bundandır ki, biz farklı olmaktan ve farklı olandan hiç korkmadık. Farklılık en büyük zenginliğimizdi. Böylece aykırı düşünebiliyor ve ifade edebiliyorduk. En çok korktuğumuz da herkes gibi olmak, sıradanlığın yok ediciliğinde kavrulmaktı.
Mesleği imamlık olan babam, yaşadığı tüm nimetleri hıfzettiği Kuran'a borçlu olduğunu hiç unutmadı ve o da hafızlık geleneğini yaşatmak için talebe yetiştirmeye devam etti. 'Aykırı adamdı' dedim ya, talebeleri hocadan izin alarak, spor ayakkabı giyerek futbol oynamayı ilk kez babamın zamanında tecrübe etti.
O çocukların ruhlarını okuyabiliyor ve onları inşa edebiliyordu.
Bir adam karısına ve kızına nasıl muamele ediyorsa genel olarak kadınlara da öyle davrandığına inanırım. Babam ve annem 'birbirinin mütemmim cüzüydü'. Annem, babama destek olmak için mesleği olan terzilikle evimizin bir odasını atölye gibi kullanarak uzun yıllar ev eksenli çalıştı. Babam zaman zaman annemin ütülerine yardım eder, sofra kurar, kaldırırdı.
Bizim evde kadınlar ve erkekler birlikte, birbirine omuz vererek çalışırlardı... Annem ve babam birbirlerinden habersiz hiçbir şey yapmadılar. Hatta çok zaman ev ile ilgili kararlara bizleri de dahil ettiler. Ne gariptir ki; ben yıllar sonra annem ve babamdan gördüklerimi tüm kadınlar yaşayabilsin diye kadın hakları mücadelesi veriyorum.'

Liderler ile seçmenleri ayrı düşüyor
Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi-EDAM Kemal Derviş'in öncülüğünde kurulmuştu, eski diplomat Sinan Ülgen'in yöneticiliğinde 'fikir üretiminde' emin adımlarla ilerliyor. TNS ile yeni yapılan kamuoyu araştırması da ilginç bir bulgu ortaya çıkarmış.
Suriye ve Esad konusunda Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun farklı düşen tutumları malum.
Kamuoyu araştırmasına göre, AK Parti seçmeni ile CHP seçmeni de liderleri ile ters düşüyor.
Soru şu: Suriye'deki gelişmeler karşısında Türkiye herhangi bir müdahalede bulunmalı mı?
AK Parti seçmenlerinin yüzde 41.4'ü 'müdahale istemiyor.'
CHP seçmenlerinin ise yüzde 37.3'ü.
Türkiye'nin Suriye ile ilgili olarak siyasi ve diplomatik girişimlerine devam etmesini destekleyenlerin, AK Parti seçmenleri arasındaki oranı yüzde 18.7, CHP seçmenlerinde yüzde 11.9.
Demek ki, AK Parti seçmenlerinin yüzde 60'ı Suriye'ye yönelik 'müdahaleci tavır'a karşı çıkıyor. CHP'li seçmenlerin ise yüzde 49.2'si. 
Esad rejimine karşı doğrudan askeri müdahaleyi destekleyenler arasında en yüksek oran yüzde 21.2 ile CHP seçmenlerinde. AK Parti seçmenlerinin ise sadece yüzde 10.2'si askeri müdahaleyi destekliyor.
Suriye muhalefetinin silahlandırılması seçeneğine ise iktidar partisi seçmenleri arasında destek yüzde 6,8 gibi oldukça düşük bir seviyede kalırken, ana muhalefet partisi seçmenleri içinde bu oran yüzde 8,6'ya yükseliyor.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''