• $15,9561
  • €16,8872
  • 946.134
  • 2372.35
13 Temmuz 2011 Çarşamba

İki çevreci, THY'den daha çok fidan dikiyor

TEMA Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Arıkan, 'Türkiye'nin haline bak' diye verdi, Orman Bakanlığı'nın raporunu.
Kamu kurumlarını bir kenara bırakırsak, ülkeye ağaç diken kuruluşlar parmakla gösterilecek kadar az.
Bu konuya dikkatinizi çekmek üzere masaya oturuyordum ki, Burhan Eltan bahçemdeki mandalina ağacının imdadına yetişti.
Burhan Bey eski tekstilci, uzun yıllardır organik tarıma gönül vermiş bir çevreci.
Mandalina ağacımın doktoru da Volkan Yalazay. 'İstanbul'un Anıt Ağaçları' kitabını tamamladı. Yapı Kredi Yayınları'ndan yayımlanmak üzere sponsor arıyor.
Burhan Eltan, Ayvacık'taki 80 dönümlük arazisinin 60 dönümünde gıda ormanı kuracakmış.
'Permakültürü hayata geçireceğiz' dediler.
Başladılar anlatmaya: 'Türkiye'de maalesef kamunun orman politikası daha çok kereste politikası. İnsanlar da fidanı dikiyor ve orman kurduğunu düşünüyor. Oysa orman sadece ağaç değildir. Eko-denge için ağaç, çalı, ot, sarmaşık gibi katmanlar gerekir. Yararlı hayvanları da ormana çekecek bitkiyi dikmek gerekir.'
Permakültür, kalıcı-kültür demek ve İngilizce 'permanent agriculture' (kalıcı ve tarım) kelimelerinden üretilmiş. Özünde şu cümle yatıyor: 'Mevcut modern tarımı şeytan kurmuş olsaydı insanlığa ve dünyaya daha az zarar verirdi.'
1970'lerden beri dünyada uygulayan ülkeler var ama ülkemizde birkaç çevrecinin çabasıyla hayata geçiriliyor. Burhan Bey'in kuracağı sistemle 60 kişinin ltahıl hariç tüm bitkisel gereksinimleri karşılanabilecekmiş.

En yeşili Koç Holding
GEÇEN yıl özel sektörde en çok fidan diken kurum Koç Holding. 115 bin fidana aracılık etmiş. Koç'un ardından gelen kuruluş THY 1.269 fidan dikmiş. Güzel... Ancak uçaklar, doğaya en çok karbon izi bırakan araçlardır. Demek ki yol doğru ama THY daha duyarlı olmalı.
Geçen yıl tüm bankalar 786 bin fidan dikmiş. Tüm meslek odaları ise 2 bin 515 adet.
Kamuda birinci belediyeler:
3 milyon 660 bin fidan.
Valilikler 2 milyon 999 bin adet fidan dikmiş. Üçüncü 1 milyon 536 bin fidanla ile Milli Eğitim Bakanlığı, dördüncü de 1 milyon 390 binle Türk Silahlı Kuvvetleri geliyor.
Üst yazıda, iki çevrecinin karşılaştırmasını yapmamın nedeni şu: Burhan Eltan 60 dönümde 3 bine yakın fidan dikileceğini söyledi.

Hurafe anlatanı işten atarız
ÖNCEKİ gün bu köşede Gelibolu Milli Park Alanı'na ilişkin Çevre Bakanlığı ile Kültür, Turizm Bakanlığı arasındaki 'fay hattı'nı yazmıştım. Bir yanda Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı rehberler, diğer yanda Milli Park Alanı'nın sahibi Çevre Bakanlığı'nın alan kılavuzları.
'Deniyor ki, alan kılavuzlarının büyük bölümü ziyaretçi profiline göre davranıp başlıyor ak dedeleri, gökten inen kurtları anlatmaya' diye yazmıştım.
Çevre Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir aradı, şunları söyledi:
'Alan kılavuzları, en az lise mezunu, 18 Mart Üniversitesi Tarih Bölümü tarafından sırf bu alana mahsus yetiştiriliyor.
Rehber gezdirir, çöpünü bırakıp gider. Alan kılavuzu, alanın temizlik ve güvenliğinden de sorumlu, alanın sahibi gibi. Hurafe anlatıyorlar diyenler, kendilerine iş çıkarıyor. Bunlar maksatlı iddialar. Bir alan kılavuzu göstersinler hurafe anlatan, hemen işten çıkaralım.'
Bu sözler rehberleri kızdırır mı?

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak