• $7,3608
  • €8,9528
  • 436.392
  • 1536.11
02 Temmuz 2012 Pazartesi

İki bakan çoluk çocuğu konuştu, dertleşti

Kosova'nın 'devlet' olarak geçmişi hepi topu dört yıl. 2008'de Sırbistan'dan ayrılıp, bağımsızlığını ilan etti.
Kadınların derdi hemen hemen tüm ülkelerde benzer ama Kosovalı kadınların yarıdan fazlası işsiz, aile içi şiddet felaket durumda. Dahası kadınların da, erkeklerin de neredeyse yarısı, aile içi şiddeti, dayağı 'normal' karşılıyor. Hükümet de 'kadın-erkek' eşitliği mücadelesi için bir dolu birim, müdürlük oluşturmuş da, dünden, bugüne kadını kurtarmak mümkün değil.
Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Mimoza Kusari-Lila bir süredir 'kadın mücadelesi' için toplantılar düzenliyor, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de katılmasını çok istemiş.
Talebi ileten 'elçi' Limak Holding Yönetim Kurulu üyesi Ebru Özdemir. 'Bakan Fatma Şahin, beş dakikada programını ayarladı' diye anlatıyor.
Limak'ın özel uçağıyla dört milletvekili, iki gazeteci, bakan danışmanı, koruması, bakan ve bir işkadını, 10 kişilik heyet Kosova'ya gittik. Heyette bir erkek vardı ki, milletvekili, onu daha sonra bu köşede ağırlayacağım.
Mimoza Hanım adı gibi endamlı, belli ki demir yumruk da.
İki bakan bir araya geldiğinde, bizim Bakan 'güven ve istikrar, sürdürülebilir büyüme, kadın, çocuk, engelli gibi dezavantajlı grubun kalkınmanın bir parçası yapılması' şeklinde yorumlar yaptı. Derken konu döndü dolaştı, kariyer ve çocuğa geldi.
Salona geç giren Ebru Özdemir'i görünce Mimoza Hanım 'Biz, sizin başarılı işkadınlarınızı Kosova'ya çekiyoruz. Ekonomik işbirliğini biz pratiğe döküyoruz' diye söze başladı.

"ikibakancocukfunda.jpg"

Kosovalı bakan, biri 6.5 yaşında, diğeri 10 aylık iki çocuk annesi.
'10 ayını doldurdu, beraber 10 ülke gezdik. Türkiye'de İstanbul'u, İzmir'i, Bursa'yı gördü' dedi ve devam etti:
'Kariyer ve çocuk bir arada olur. Ben bakanlığımda bunu bir kez daha gösterdim.'
Bakan Fatma Şahin sözü aldı: 'Ben de hep söylüyorum, hem anne hem bakan olunabilir. Benim de iki evladım var. Benimkiler büyüdü artık.'
1975 doğumlu Kosovalı Bakan bunun üzerine 1966 doğumlu Türk Bakan'a 'Eh artık çocuklarınızı torun yapmaları için teşvik edebilirsiniz' gibi 'erken' bir cümle kurdu.
Belirteyim, 1974 doğumlu Ebru  Özdemir de üç yaşında oğlu 5 aylık kızı olan genç bir anne.

Priştine'de 'Türk' havaalanı
1.7 milyonluk nüfusuyla Kosova küçük bir ülke olsa da, 30 bin soydaşımızın varlığı Türkiye'nin özel ilgisine mazhar.
Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı Mahir Yağcılar ile Başbakan Erdoğan'ın yakınlığı bilinir. Kasım 2010'da Başbakan Erdoğan'ın, soydaşların yoğun olduğu Prizren'de miting yapmasının nedeni Mahir Bey'e destek olduğu söylenir. Hükümetin de bu ülkeye ilgisi yoğun. Son iki yılda Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Zafer Çağlayan, Ömer Dinçer ziyaret etti.
Priştine'ye vardığınızda Türklerin işlettiği bir havaalanına inmek de ayrı bir duygu.
Limak mevcut havaalanının işletmesini ve yeni havaalanın yapım ihalesini 2010'da kazanmıştı. Seneye Balkanlar'ın en büyük havaalanı faaliyete geçecek.

<p>İstanbul'da kaçak yollarla ülkeye sokulan oyuncakların bulunduğu depoya baskın düzenlendi. Bağcıl

Kaçak oyuncak deposuna baskın anı görüntülendi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Herkes memleketinde yaşasaydı illerin nüfusu kaç olurdu?

Muğla'da tarım alanları su altında kaldı