• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
22 Kasım 2013 Cuma

İhracatçılar inovatif gençlik için anneleri de hedefe aldı

28-30 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek inovasyon zirvesi öncesi Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, kanal kanal geziyor toplantıyı duyurmaya çalışıyor, il il gezip, üniversitelerin rektör ve dekanlarıyla buluşuyor, üniversite öğrencilerinin katılımını sağlamaya çalışıyor.
Dün iki canlı yayın arası telefonda konuşuyoruz:
“Katılım için teyit verenlerin sayısı 10 bine ulaştı. Hedefimiz 20 bin.” Bugüne kadar inovasyona imza atmış yurtdışından konuşmacıların katılacağı toplantıyı ihracatçıların bu kadar çok önemsemesinin altında ‘2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefini gerçekleştirmek için yükte hafif, pahada ağır mallarla yüklü TIR’lar yatıyor. Türkiye katma değeri yüksek, marka ve inovatif ürünler üretmeli ki ihracatı iki, üç katına çıkabilsin. Toplantıya daha çok genç katılsın ki inovatif düşünce konusunda feyz alsın, vizyon geliştirsin.
Ekonomik hedefin beslediği kültürel bir yol da var. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Hedefimiz ev hanımları, anneler. Kadınlar yetişsin, çocuklarına karşı yasakçı zihniyette olmasın, soru soran, sorgulayan çocuklar yetiştirsin” diyor.

SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ OLABİLİR

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye “İhracatçılar olarak kadınlara eğitim programı mı düzenleyeceksiniz?” diye soruyorum. Yanıtını şöyle veriyor:
“Daha çok Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin olduğu, 50 ülkeden katılımcının geldiği dün, Boğaziçi Zirvesi vardı. Ummanlı Bakan, ‘Bir erkeği eğitirseniz, bir kişiyi eğitmiş olursunuz. Ancak bir kadını eğitirseniz, tüm toplumu eğitirsiniz’ diyordu. Zaten ben de bunu söylemeye çalışıyorum. İnovatif düşünce eğitimi konusunda akademisyenler de diyor ki, ‘Bir genci eğitmek için üniversite çok geç.’ İlkokulda başlamalı, hatta okul öncesi eğitim verilmeli. Okul öncesi eğitimi verecek olan da öncelikle anneler. Anneleri bir şekilde eğitmemiz lazım. Eğitim görmeleri için de önce ilgi duymaları lazım. İlgi, bilgiyi getirir. Annelerin eğitimi somut bir proje olarak önümüzde yok. Turkcell gelmişti ancak onların projesi kadının ekonomik gücüne yönelikti. Ancak bir sosyal sorumluluk projesi neden olmasın?”

GENÇLER, ÇOCUKLARA ÖĞRETİYOR

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi anlatıyor:
“Hayal Ortakları Derneği’ne liderlik eğitimi almak için her yıl 50 bin kadar üniversite öğrencisi müracaat ediyor. Aralarından 4 bin öğrenci seçiliyor. Daha sonra bu 4 bin öğrenciyle de mülakat yapılıyor. Mülakatı yapanlar da Coca Cola, Microsoft, Yapı Kredi gibi özel sektörün inovatif şirketlerinin yöneticileri. 250 öğrenci seçiliyor. Bin saat eğitim alıyorlar ve bu üniversite öğrencileri bir yandan öğrenirken, bir yandan da 7’nci ve 8’inci sınıf öğrencisi çocuklara eğitim veriyorlar. Dernek, dezavantajlı okul dediğimiz Milli Eğitim okullarındaki öğrencileri seçiyor. Burada da kıstas, dersinde en başarılı olanlar değil, inovatif düşünceye yatkın olan çocuklar.”
Gençler de, çocuklar da inovatif düşünce eğitimini alıyorlar.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi