• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
14 Aralık 2012 Cuma

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol

Türkiye ve dünya, Konya'ya gelmiş. Mevlana Dergahı, Japon, Alman, Fransız, İngiliz ve pek çok milletten turist ile dolu. Kadın ağırlıklı bir kalabalık, otobüsler, otobüsler. Bir dolu belediye de kadınlara hizmet veriyor. Günü birlik otobüslerle Konya'ya gelip önce 'dergahı- müzeyi' geziyorlar, ardından sema ayinine katılıp, gece şehirlerine geri dönüyorlar.
Bu seneye kısmetmiş, ilk defa Şebi Arus'a katıldım. Hazreti Mevlana'nın 739'uncu vuslat yıldönümü.
Konya, Mevlana'nın yedi öğüdüyle bezeli. Günümüze uygun olanı başlıkta.
Rehberimiz Mansur Karakoç, 'Yedi öğüdün üçünü bile gerçek manada hayata geçirenin elinden öperim' diyor. Haklı.
Rehberimiz, büyük şansımız.
'Dervişlerin, başları dönmüyor mu?'nun ötesine geçiriyor bizi.
Öyle ki, tören öncesi semazenlerin tüm hareketlerinin anlamını, sema esnasındaki bölümleri öğretiyor bize. Yeni şeyler öğrenmiş bir çocuk heyecanıyla, yanımdaki türbanlı hanıma anlatıyorum. 'Ben bunları bilmiyordum' diyor, kısa bir sessizlikten sonra ekliyor: 'Eminim, buradakilerin büyük çoğunluğu bilmiyor.'
Bilseler, ikide birde flaşları patlatarak fotoğraf çekmezler, semanın sonunda alkışlamazlardı.
Mevlana'nın vuslata erdiği için düğün olarak kutlanan ölüm yıldönümü Şebi Arus Haftası 17'sinde sona eriyor. Muhtemelen bu yıl da, her yıl olduğu gibi siyasetçiler Konya'ya gidecek, birlik, hoşgörü mesajlarını bol bol verecek.
Sonra her şey, başta da tahammülsüzlük kaldığı yerden devam edecek.

Japonlarla yarışıyoruz
Japon turistler için en çok fotoğraf çekenler denir. Mevlana Dergahı-Müzesi'nde bir görevli, bıkkın bir vaziyette, 'Beyefendi bu kaçıncı söyleyişim çekmeyin fotoğraf' diyor. O sıra Mevlana'nın türbesindeyiz. Mevleviliğe gönül verenler, duvar kenarlarında yere oturmuş ağlıyor, dua ediyor.
Birileri dua ederken, bazı rehberler de 'gruplarına yüksek sesle' ortamı anlatıyor.
Başkalarına saygısızlık, bencillik toplumda yer etmişken, uhrevi bir mekanda mı insanlar 'doğru' davranacak!
Akşam sema törenindeyiz. Anons ediliyor: 'İlk 5 dakika fotoğraf çekin. Ayin esnasında ve sonrasında alkışlamayın, yerinizden hareket etmeyin.'
Dervişler, benliklerinden sıyrılıyor, yüce Allah'a vuslatı anlatıyorlar bize flaşlar patlamaya devam ediyor. Sema töreninin sonunda dualar okunuyor, ardından dervişlerin, dedelerin kimseyle konuşmadan tefekkür (meditasyon) için sessizce hücrelerine çekildiği gösteriliyor, yine flaşlar patlıyor, yetmiyor alkış kopuyor. Arkadan bir hanım, 'Alkışlasanıza, beğenmediniz mi' diyerek, diğerlerine çıkışıyor.
Şu da var, dervişlerin üçüncü kez 'dönmeye' başlamasıyla bir bölüm seyirci ayaklanıyor. Anlamını bilmedikleri için, muhtemelen 'Yeteri kadar dönmelerini gördük, trafiğe kalmayalım' diyorlar.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak