• $15,9579
  • €17,0274
  • 948.644
  • 2380.9
23 Şubat 2011 Çarşamba

Herkesin sırtında yumurta küfesi var

Buradan Kaddafi hakkında istediğimiz kadar atıp tutalım. Ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir diktatör.
Ancak Libya'daki 25 bin insanımızdan söz ediyoruz. Televizyon ekranından duyduğumuz her feryat yüreğimizi burkuyor. Can güvenliği olmayan, yiyeceği, içeceği azalan, kurtarma feribotuna ulaşma telaşını taşıyan insanlarımız. Lojistik şirketi olan bir tanıdığım dün telefonda anlatıyordu: 'İşi gücü bıraktık, Libya'dakilere nasıl yardım edeceğimizin, onları nasıl tahliye edeceğimizin yollarını bulmaya çalışıyoruz.'
'Devlet bile henüz tüm vatandaşları kurtarmayı başaramadı, sen ne yapabilirsin ki'
'Olsun iki insana yardım etsek, o mutluluk yeter' diyor.
Herkesin sırtında yumurta küfesi var. Bahsettiğimiz can güvenliği. Başbakan Erdoğan da Kaddafi gibi birini kızdırmadan insanlarımızı kurtarmak için susuyorsa, bundan siyaset üretilmesin.

Şişe Cam 1 milyon $ harcadı 3-5 üretici ancak ilgilendi
OĞUZ Satıcı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı, Doğan Arıkan da Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları'nın genel müdürüydü, birlikte Denizli'ye gitmiştik, 2007'nin sonlarında.
Dünyada zeytinyağında marka olmak isteyen Türkiye için Şişe Cam, şişe tasarlayacaktı. Böylece yurtdışındaki bir marketin rafında şişeleri görenin 'Bu Türk zeytinyağı' diyebilmesini sağlanacaktı. Fransız şampanyasında olduğu gibi ya da kolada olduğu gibi. Şişe Cam tasarladı da.
Türk zeytinyağı için cam şişe tasarım projesi hayata geçirildi. Şişe Cam Grubu, 1 milyon dolara yakın para harcadı. Alev Ebuzziya, Aziz Sarıyer, Defne Koz ve Gamze Güven'in tasarımları beğeniye sunuldu. Gamze Güven'in tasarımı markalaşmaya ve en önemlisi taşımaya, depolamaya en uygun model olarak seçildi. Bu arada 180 bin TL harcayarak, numuneler üreticilere gönderildi. Duydum ki üç-beş üreticiden başka şişe talep eden olmamış.

Askere bel bağlandı
BEL bağlayan, destek isteyen zeytinyağı. Bildiğim kadarıyla Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e de konu iletildi.
Malum, Türkler zeytinyağı tüketmiyor. Onca çabaya rağmen kişi başına tüketim yıllık 1.5 kilogramı ancak aştı. Yunanistan'da kişi başı tüketim 22 kilogram, Suriye'de bile 6 kilogram.
Orduda zeytinyağı tüketimiyle, bir taşla iki kuş vurulacak. Hem tüketim artacak hem de asker ocağındakilerin en azından bir kısmı zeytinyağını sevecek ve daha sonra da tercih edecek.

Yazları kalp ilacı satışı patlıyor
ASSOS'tan Ege'ye doğru vurun, Ayvacık, Küçükkuyu, Altınoluk, Güre, Akçay, Edremit. Altınoluk-Akçay arası tam bir yazlıkçı bölgesi.
Nedense yazlıkçıların çoğu arkalarında oksijen merkezi Kaz Dağları'nı arşınlanamaz, bölgenin ana besin kaynağı zeytinyağından uzak durur.
Küçükkuyu'da bir eczacı söylemiş, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Cahit Çetin aktardı.
'Yazlıkçılar gidince kalp ilaçlarının tarihi geçiyor. Yazları kalp ilacı satışı patlıyor.'
Tariş Başkanı Cahit Çetin'in şu sözünü aktarmıştım: 'Zeytinyağı tüketen doktora gitmez. Doktor, hastane parası vereceğine birkaç lira fazlaya zeytinyağı tüketmiş olur.'

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor