• $15,7265
  • €16,794
  • 936.935
  • 2370.74
22 Temmuz 2011 Cuma

Her çevre katliamına bir Kaptan June lazım

İzmir merkezli İnci Holding çatısı altındaki İnci Akü'nün davetiyle gittiğim Dalyan'da başta caretta caretta'lar olmak üzere tüm doğal güzelliği tehdit eden 'gezi motorları'na orta yol bulunduğunu aktarmıştım bu köşeden, geziye katılan diğer meslektaşlarım gibi.
Sorun şu: Çoğunlukla kamyonlardan çıkma eski motor kullanan tekneler, sintine suyunu boca ederken, fosil yakıtının atığı, yağı da sintineye karışıyor, egzoz dumanını salıyor, inanılmaz gürültü kirliliği yaratıyor.
Çözüm de şu: İnci Akü'nün yaptığı ar-ge (araştırma-geliştirme) sonucunda tekneler artık özel aküler ve özel motorlarla, elektrikli çevre dostu olabilecek.
Sohbetimin de olduğu bir köşe yazarının yazısı gazetesinde 'Dalyan ölüyor' minvalinde çıkınca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ayağa kalkmış. O gazetenin yazı işleri bu aralar 'patron kim' oyunu oynamak zorunda kaldığından olsa gerek, neredeyse '40 yıllık Dalyan ölüyor' haberi yeni haber oluverdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da kaç gündür açıklama yapıyor, 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Özel Çevre Koruma Başkanlığı Dalyan için mücadeleye devam ediyor' diye.
Aslında tüm tarafları tebrik etmek lazım, farkındalık yarattıkları için. En çok da Kaptan June'u. June Haimoff, 88 yaşında ve 1984'ten beri Dalyan'da yaşıyor, caretta caretta'lar için mücadele veriyor. İmzalı kitabını okuyorum. 'Kaptan June ve Kaplumbağalar.'
'30 yıl önce Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de çevre koruma yeni bir kavramdı. Kumsalın yerlilerinin bu konuda en ufak fikirleri yoktu. Biz kaplumbağalardan, kuşlardan, bitki örtüsünden, hayvan türlerinden ve doğal güzelliklerden söz ederken, onlar televizyondaki Dallas dizisini ya da futbol maçını seyrediyordu...
Dalyan'ın Milli Park ilan edilmesi için tasarı hazırladım... World Wildlife Fund'a, (Dünya Yaban Yaşamı Koruma Derneği), Greenpeace'e, Brigitte Bardot'a mektup gönderdim. Haftalarca hevesle yanıt bekledim. Greenpeace'den, Türkiye'nin işlerine karışmaya hiç niyetleri olmadığını, yine de bana iyi şanslar dilediklerini belirten bir mektup aldım. Diğerlerindense tek bir satır dahi cevap gelmedi...
Tasarımı bir çekmeceye kaldırarak, dönemin Başbakanı Turgut Özal Bey'e bir rica mektubu yazmaya koyuldum. Fotokopiyle çoğaltarak, o yaz karşılaştığım herkesten Delta'yı Koruma Tasarısı için imza istedim.'
Kaptan June diye tanınan June Haimoff, elbette Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde yaşamanın keyfini çıkarıyor. Bir yandan da mücadelesine devam ediyor. Yapacak çok iş var ne de olsa.

Fatma Şahin 'kadın' demeye devam ediyor
KADIN örgütleri bakanlığın adından 'kadın' kelimesinin çıkarılmış olmasına tepkili malum. Demeçlerini dinliyorum Bakan Fatma Şahin bile arada bir karıştırıp, 'kadın ve aileden sorumlu' deyiveriyor.
Telefon sohbetimizde 'Çok çalışacağız' diyordu. Bildiğim en çalışkan siyasetçilerden biri zaten.
2002 seçimlerinden beri önce Meclis'te milletvekili olarak, sonra partisinde Kadın Kolları Başkanı olarak 'kadınlar' için epey çaba gösterdi.
Elektronik kelepçe, teknik takip adı ne olursa olsun, şiddet uygulayan erkeğin takibe alınacak olması kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni bir dönemi başlatacak. 'Şiddet uygulayan erkeğe psikolojik tedavi de lazım' sözünü de vurgulamak gerekir. Şiddet uygulayana karşı hukuksal ve psikolojik mücadele yeter ki hemen uygulamaya geçsin.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor