• $15,8917
  • €16,8218
  • 941.744
  • 2377.34
25 Temmuz 2011 Pazartesi

Hazır altın fiyatı pahalanmışken vazgeçsek mi?

Altın fiyatları rekora doymuyor deniliyor. Malum düğün sezonu. Mikrofona konuşan 'Altın el yakıyor' diyor.
Öte yanda da çevre duyarlılığı olanlar, altın madenlerine karşı mücadele veriyor. Altın madenine tepki duyanların arasında, aynı zamanda altın takıya düşkün olanların oranı nedir acaba?
Sırf Çanakkale-Balıkesir hattında altın, gümüş, krom, demir gibi 144 tane maden arama ve işletme ruhsatı bulunuyor. Taş ve mermer ocaklarını saymıyorum bile.
Çıkan altını ne yapıyoruz?
Yüzde 50'si kuyumculuk sektöründe, yüzde 40'ı da yatırım amaçlı kullanılıyor. Sadece yüzde 10'undan kablo imalatı, cep telefonu, bilgisayar gibi teknolojide yararlanılıyor.
Bizler altını tükettikçe birileri de maden aramaya devam edecek.
Koza Altın İşletmeleri'nin yayın organında vardı haber: Türkiye'nin siyanür gerçeği.
Türkiye'de her yıl 300 bin ton siyanür tüketiliyor. Bu siyanürün sadece yüzde 1'i madenlerde kullanılıyor. Yüzde 99'u ise birçok sanayi kollarında. Misal naylon ve plastik sanayiinde, tekstilde, metal işleme ve kaplamada, kuyumculukta, boya sanayiinde, çivit imalatında, tarım ilaçları imalatında, optik parlatıcılar, metallerin renklendirilmesi, fotoğrafçılık ve tıpta.
Siyanüre de karşı çıkalım. Çıkalım da siyanürü kullanan sektörleri göz ardı etmeden.

Konya nüfusu kadar ağaç oldu, hedef Türkiye nüfusu
Geçenlerde bu köşede Orman Bakanlığı'nın raporundan yola çıkarak, kamuyla özel kuruluşların 'ormanlaştırma' çabalarını ele almıştım. Kuruluşların 'Biz de varız' diyerek, adeta yarışa gireceğini hiç tahmin etmemiştim. Onlardan biri Konya Şeker. Bu köşeyle ilgili övgüleri aktarmayayım, şunları yazmış Ersal Özkan:
'Ağaçlandırma ile ilgili yazınızı okuyunca bu konuda çok başarılı çalışmaları mütevazı bir şekilde yapan kurumumuz hakkında sizleri bilgilendirmek istedim. Ağaçlandırma çalışmalarına, 2004 yılında faaliyete geçen Çumra Şeker Entegre Tesisleri bünyesinde kurduğu Türkiye'nin en büyük fidan üretim merkezi ile start veren ve 6 yıldır Konya Ovası'nın her tarafını ağaçlandırmak için hummalı bir çalışma yürüten Konya Şeker, 'Türkiye nüfusu kadar ağaç' hedefine adım adım ilerliyor.'
Bu yıl 1 milyon fidan dikmişler ve 6 milyon ağaç rakamına ulaşmışlar.
Şunları yazmış Ersal Bey:
'İlk hedef, Konya nüfusu kadar ağaçtı ve Konya Şeker bu hedefini kısa sürede gerçekleştirdi. Konya Şeker, ülkemizin en iddialı ağaçlandırma projesini 'Türkiye nüfusu kadar ağaç' hedefiyle başlattı. Ağaçlandırma çalışmalarında kullandığı fidanları da büyük oranda kendi kurduğu ve yıllık 1,5 milyon fidan üretim kapasitesine sahip Çumra'daki 300 dekarlık alanda faaliyet gösteren fidan üretim merkezinden temin ediyor. Ağaçlandırma çalışmalarında bölgeye ve bölge iklimine uygun fidanları tercih ediyoruz. Dikimini gerçekleştirdiği fidanları da kaderine terk etmiyoruz. Oluşturulan bakım ekipleri, fidanlar doğal ortamında kendi kendine gelişimlerini sürdürecek seviye ve kök uzunluğuna gelene kadar ağaçların bakım ve sulamasını yıl boyunca ve yıllarca gerçekleştiriyor. Ne zaman isterseniz sizler gibi çevreye duyarlı yazarlarımızı çevre çalışmalarını kendine ödev edinen kurumumuzla buluşturmaktan onur duyarız. Neticede ortak düşümüz küresel ısınmada sorunun bir nesnesi değil, çözümün öznesi olabilmektir.'
Davet çok, yerinde görülecek çok proje var.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister