• $9,4474
  • €10,9763
  • 547.574
  • 1505.71
25 Ekim 2013 Cuma

Havalimanı açılışında Fenerbahçe diplomasisi

Kosova’da önceki günkü Priştina Havalimanı’nın yeni terminal binasının açılışında gündem Fenerbahçe’ydi. Nihat Özdemir’in yakın çevresi Aziz Yıldırım’la devam diyor. Ali Şen grubu ise ‘Çare Aydınlar’ görüşünde.

ÖNCEKİ gün İstanbul’dan bir uçak, Ankara’dan bir uçak dolusu davetli Priştina’ya yol alırken, Başbakan Erdoğan da özel uçağındaydı. Erdoğan seyahate karar vermeden önce Limak Grubu adına Nihat Özdemir şunları söylemiş: “Kosova Başbakanı Hashim Thaçi dedi ki Başbakan Erdoğan gelmeden havalimanının açılışını yapmam.” Başbakan da da, ‘Kardeşim’ dediği Thaçi’nin davetini kabul etmiş. Tören yapıldı, 140 milyon euroya mal olan, Limak Grubu’nun 17 yıl işleteceği havalimanı hizmete açıldı. Türk asıllıların yoğunlukla yaşadığı Prizren’e doğru yola çıkılacaktı, Nihat Özdemir’e sordum: 
“Prizren’deki açılışı Başbakan Erdoğan’a söyleyebildiniz mi?” “Yok, şimdi yolda söyleyeceğim.”

KİMLER GELMEDİ Kİ...

Aralarında kulüp yöneticileri de bulunan bir grup Fenerbahçeli işadamı (Abdullah Kiğılı, Ali Yıldırım, Nihat Özbağı, Mahmut Uslu, Mithat Yenigün), Nihat Özdemir’den gelecek ‘müjdeli haberi bekliyordu. 
Nihat Özdemir, Başbakan Erdoğan’a sormuş: “Prizden’de Fenerbahçeliler Derneği’nin açılış törenini de yapar mısın?” 

YOĞUN PROGRAM ENGEL OLDU

Başbakan Erdoğan, programın yoğunluğu nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kosova’da yaptığı dere ıslahı ve köprü inşaatının açılışına da gidemediğini söylemiş. Prizren’deki Fenerbahçeliler Derneği’nin kapısında Başbakan’a hitaben pankartlar da hazırlanmıştı ama onsuz açılış yapıldı. 

ALİ ŞEN AYDINLAR’IN YANINDA 

Limak’ın davetlisi olarak Kosova’ya gidenler arasında Ali Şen ile Orhan Keçeli bir grup, Abdullah Kiğılı, Ali Yıldırım, Nihat Özbağ, Mahmut Uslu, Mithat Yenigün diğer grup. İki grup selamlaşmanın ötesinde pek konuşmuyorlar. Ali Şen demeç veriyor: “Desteğim Mehmet Ali Aydınlar’a. 8 bin oy alması lazım.” Futboldan anlamayan ‘siyaseti, ekonomiyi’ seven biri olarak Ali Şen’in demecini gruba aktarıyorum. Hepsi dudak büküyor. “Ali Şen Fenerbahçe’ye epey uzak kalmış” diyorlar. Bir ara Nihat Özdemir’in adı da başkanlık için geçiyordu. Abdullah Kiğılı “Nihat Özdemir yerine bir başka Nihat, Nihat Özbağ listeye girecek” diyor. Hepsinin Aziz Yıldırım desteğini coşkuyla anlatıyor.

ERDOĞAN'DAN İNCE SİYASET

PRIZREN’e yaklaştıkça yol üstündeki Başbakan Erdoğan posterleri dikkatimi çekiyor. Sanki binlerce kilometre uzakta değil de Anadolu’daki bir kentteyiz. Bir pankart daha: Başbakan Erdoğan’ın resmi ve ‘Kosova Seninle’ yazılı. Pankartın alt tarafında bir yazı daha: ‘Destek mitingi’. Prizren’in ana caddesini ve meydanını dolduran Türk asıllılarına seslenmek için Başbakan Erdoğan kürsüye çıktığında kimin kime destek verdiği anlaşılıyor. Başbakan Thaçi’nin hükümetinde Kosova Kamu Yönetimi Bakanı olan, KDTP Başkanı Mahir Yağcılar yakın bir zamana kadar sıkıntılı dönem yaşamış, muhalifleri koltuğundan etmeye çalışmıştı. Başbakan Erdoğan da ince siyaset ile Kosovalı Türklere adres gösterdi: Mahir Yağcılar. 

‘ONE MINUTE’ PİZZACISI 

PRIZREN’deki Fenerbahçeliler Derneği’nin tabelasında ‘One minute’ yazılı. Şaşırıyorum. Davos’taki Başbakan Erdoğan’ın ‘One minute’ çıkışının dalgası buralarda hala devam mı ediyor? Değilmiş. Derneğin alt katındaki cafe’nin adıymış.

 

<p>Gençler nöbet tutuyor. Sürücüleri  uyarıyorlar. İstanbul Arnavutköy'de uçuran kasis sürücülere zo

Arnavutköy'de uçuran kasis

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi