• $15,9183
  • €16,7856
  • 927.733
  • 2394.83
2 Kasım 2011 Çarşamba

Hakkari'ye ateş almaya gittik, döndük

Sabah 7.00, İstanbul'dan 100'ü aşkın işadamıyla Van yolundayız. Türkiye İhracatçılar Meclisi-TİM'in organizasyonuyla ihracatçı birlikleri, işadamı dernekleri, sektör örgütlerinin başkanları 'Teröre inat kardeşlik, teröre inat yatırım' demek için gidiyor, Hakkari'ye.
Van'a indiğimizde depremde ağır hasar almış, tamiratı devam eden havaalanı karşılıyor bizi önce. Havaalanı dışında da yardım TIR'ları.
Soluklanmadan Hakkari'ye doğru yola çıkıyoruz. 3.5 saat sürüyor yol. Programa göre epey rötarlı varıyoruz. Hava kararmadan da geri dönmeliyiz: Güzel Türkçemizdeki 'ateş almaya geldik' tam da denk geliyor.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, '24 askerimizin şehit edildiği gün karar verdik, ihracat rakamlarını açıklamak için Hakkari'ye gelmeye' diyor.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Hakkari'de şöyle sesleniyor:
'Teröre inat ihracatçılarımızla barış mesajı vermeye geldik. Çünkü biliyoruz ki, ticaret barışın teminatıdır. Güçlü ekonomi barışın panzehiridir. İstihdamı ne kadar çoğaltırsak o kadar terörün önüne geçeriz.'
Bu sözlerle 'Ateş almaya geldik' deyimi, deyim olmaktan çıkıyor. Amaç haline geliyor.

Hakkarililer uzak kaldı
Van-Hakkari yolu boyunca TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile sohbet ediyoruz. Otobüsümüzün önünde 'jammer', arkadaki diğer iki otobüsle neredeyse 'tampon tampona' gidiyoruz. Otobüsler arası, ara açıldı mı, sıkıntı basıyor yanımdaki Doğu Anadolu İhracatçıları Birliği Başkanı Cemal Şengel'e.
'Üç gündür ilgili kişilerle irtibat kuruldu' diyor.
'Rica mı edildi?' diye soruyorum.
'Bilgi verildi' diyor. Sansasyonel bir hareket yapılmasından biraz endişe ediyor.
Hakkari'ye yaklaştığımızda koruma ekibi çoğalıyor, panzerler dahil oluyor. Şehrin ana caddesinde Vanlı şoförümüz diyor ki, 'Normalde cam pencere inmeden buradan geçemezdik.'
Adım başı güvenlik kuvveti. Çok kötü bir duygu bu. İnsanların panzerler geçerken dönüp bakmamaları, o kadar kanıksamışlar ki. Ne kötü bir duygu bu, Van'da insanların deprem anındaki duygularını tarif ederken 'Sanki bomba atılmış gibiydi, sanki alçaktan uçan askeri uçak gibiydi' demeleri.
Hakkarililer, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın, İstanbul'dan gelen işadamlarının toplantısına uzak duruyor, muhtemelen de uzak durmaları zorunlu hale getirilmiş.
Toplantıdan sonra üç küçük çocuk geldi yanımıza: 'Niye geldiniz ki, ne konuşuyorsunuz?' diye soruyorlardı.

İhracatçılar elleri boş gitmedi
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, 'Biz Hakkari'nin terörle anılmasını istemiyoruz. Yatırımla anılsın, ihracatla anılsın, sanayiyle anılsın, turizmle anılsın istiyoruz. Bizim derdimiz iş ve aş yaratmak' diyor ve şunu vurguluyordu:
'Elimiz boş gelmedik. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birliği'mizin gezici eğitim TIR'ını Hakkari'ye getirdik. 250 gencimizi meslek sahibi yapacağız. Valilik ile birlikte beş konfeksiyon atölyesi açacağız.'
Mehmet Büyükekşi, Hakkari yolundaki sohbetimizde anlattı. Koton firmasının sahibi Yılmaz Yılmaz ile konuşmuş, Birleşmiş Markalar Derneği olarak bu konfeksiyon atölyelerine destek verecekler. Ayrıca Yeşim Tekstil adına Şenol Şankaya da eğitim alacak gençlere iş imkanı sağlayacağının sözünü vermiş.
Mehmet Büyükekşi, sahibi olduğu Ziylan Ayakkabı adına da Hakkari'deki ihtiyaç sahiplerine ayakkabı getirmişti.
Merter Platformu da,  40 köye kütüphane kurmak için kolları sıvadı.
Kurban Bayramı'nda da Türkiye'de bulunan 58 ihracatçı birliğinin başkanı, kurbanlarını Hakkari'de kestirecek ve 3 bin 500 haneye dağıtacak.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama