• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
01 Ağustos 2012 Çarşamba

Gümrük Bakanı Sarp'ın sesini duydu

Her ne kadar gazetelerde 'baskın ve bilgisayarda oyun oynayan gümrük memuru' haber olduysa da, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın 'Sarp teftişi' takdire değer.
Batum'a sık giden Prof. Dr. İsmet Dizdar aradı önce, 'Funda hanım, sizin yazılarınız etkili oldu, Bakan Sarp'a gitti' diyerek.
Ardından bakanlıktan telefonlar geldi. Bir yetkili 'Sarp ile ilgili bazı iç yazışmalar vardı. Şikayetler geliyordu. Sizin yazılarınızın üzerine Bakan bey gitmeye karar verdi' diye anlattı.
Bakan Hayati Yazıcı, korumalarını, bakanlık yetkililerini gerisinde bırakıyor, gazeteci olarak sadece Anadolu Ajansı muhabirini bir de AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal ve AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar'ı yanına alıp, sıradan bir vatandaş gibi Sarp Sınır Kapısı'nda yaklaşık 15 dakika araç kuyruğunda bekliyor.
Bakan Yazıcı, daha sonra otomobilden iniyor, yaya olarak gittiği idari binalarda ve kontrol noktalarında incelemelerde bulunuyor. İşte o inceleme sırasında da bilgisayarda oyun oynayan memur, bakana yakalanıveriyor.
Biz gelelim, Sarp'taki sıkıntılara yönelik Bakan Hayati Yazıcı'nın çözüm yollarına.
Anadolu Ajansı'nın haberinden öğrendiğimize göre, Bakan Hayati Yazıcı gümrük kapısının yenilenerek 2009 yılında hizmete açıldığını anımsatıyor ve şunları söylüyor:
''Ama her defasında kafamda oluşan şu, burada bir alan sıkışıklığı var. Bunun da ötesinde mevcut alanın tasarımı ile ilgili sorun var. Buradaki yerleşme düzeninde pek dikkat edilmeyen hususlar var. Belki de freeshoplar birinci katta değil, ikinci katta olabilirdi. Alanın manevra imkanına hizmet verebilecek bir şekilde tasarlanması daha doğru olurdu diye düşünüyorum. Bunu gözden geçireceğiz.''
Şunları da ekliyor Bakan Yazıcı:
'Burada alanı genişletmek için en önemli şey deniz tarafının doldurulması. Bunu hükümete taşıyacağım. Belki dolgu yaparak alanı genişletebiliriz.''

Yeni memur alınacak TIR kuyruğu azaltılacak
BU köşede Türkiye'den Batum'a geçen TIR'ların saatlerce kuyrukta beklediğine vurgu yapmıştım. Bakan Yazıcı da şunları ifade ediyor:
'Burada personel azlığından söz ediliyor. Dün itibariyle 145 kişi çalışıyor bu kapıda. Ayrıca 945 kişinin gümrüklere atamasını yaptık. Yeni gümrük muhafaza memurlarından 35 tanesi daha Sarp Sınır Kapısı'nda değerlendirilecek. Onlar da gelip başlayacak. Bu süreç devam edecek. Yılbaşında bin 500 kişi daha alacağız gümrüğe ve o zaman da yine takviye edeceğiz.''
Sarp 'yaya geçişinin' çok yoğun olduğu bir kapı. Bakan Hayati Yazıcı şu beyanatı veriyor:
''Günde 20, 25 bin insan giriş çıkış yapıyor kapılardan. Bu büyük bir sirkülasyon. Bunların girişini çıkışını sağlayacak, hizmet verecek bir koridor tasarlanmamış. Bunun da sebebi, yapılandırılırken bu kapı, yapım işi bittikten sonra yayaların giriş çıkışına izin verilmeyeceği, herkesin araçlarla giriş çıkış yapacağı şeklindeydi. Ancak Gürcü tarafıyla yapılan müzakereler sonucunda, yaya giriş çıkışları kaldırılmadığı gibi bunun alanı genişletilmiş, nüfus kağıdıyla giriş çıkış yapılabilir hale gelmiş. Dolayısıyla daracık alanımızda yayaların giriş çıkışını daha medeni ve seri şekilde kontrol ve denetleme yapacak yeni üniteler oluşturuyoruz. Bu imkanlar el verir ölçüde yapılan düzenleme. Yoksa içimize sinmiş, 'çok güzel oldu' denilebilecek bir düzenleme değil.''

<p>Peki, yeni gelen aşılar nasıl uygulanacak? Toplum  Kovid-19’a karşı ne zaman bağışıklık kaz

Kısıtlamalar kalkıyor mu?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İşte Galatasaray'ın gündemindeki golcü oyuncular

Ankara'nın simgelerinden Kuğulu Park buz tuttu