• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
13 Mayıs 2011 Cuma

Gül'ün tüfeğiyle 1.250 metreden 5 tabak vurdular

Cumhurbaşkanı Gül, Savunma Sanayi Fuarı'nda bir tüfekle ilgileniyor. Nişanlama kabiliyetini bilmiyorum, Cumhurbaşkanı da belli ki ilk defa Türkiye'nin tüfek üretmiş olmasının keyfini çıkarıyor.
Milli piyade tüfeği, tüfeğin adı yok. Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, 'Neden olmasın, belki yarışma açarız, ad koymak için' diyor.
Tasarımını Makine Kimya Endüstrisi ile birlikte yapıyorlar, dünyanın en hafif piyade tüfeği unvanını almış. Bir de 'snippper' projeleri var. Tüfeklerle, SAT komandoları atış deneyi yapmış. 1250 metreden 5 tabak kırmışlar, Osman Okyay 'Bu da dünyada bir ilk' diyor.
Kale Grubu, Çanakkale Seramik markası lokomotifinde 'seramik, fayans, vitrifiye' üreticisi. Silah sanayiine ilgi nereden çıktı?
'Askerlikte üç mermi atmış, 25 metreden üçüyle de vuramamış adamım' diyor, Osman Okyay.
'Hayatta da tek derdim var, o adamın duvarına ilk Türk tüfeğini astırmak.'
O adam, tesadüfen tanıştığı Colt'un eski teknik müdürü. Evinin duvarları yukarıdan aşağıya silme orijinal üretim silahların ilk beş serisinden modellerle doluymuş. Sormuş Osman Okyay, 'Kırıkkale niye yok?' Bay Knight gülmüş, 'Kırıkkale orijinal değil ki, orijinali yabancı marka olarak burada.'
Osman Okyay 'Madem yeteneğimiz var, niye kendi silahımızı üretmeyelim ki' derdinde, şunu da ekleyerek: 'Adalet güçlünün adil olduğu yerde mümkündür. Güçsüz ve adil olmanız, adaleti sağlamaz.'
Kale Grubu'nun avantajı, 1969'dan beri seramik fabrikalarına kalıp işlerini yapan, hassas üretim bilgisine sahip Kalekalıp şirketi.
Savunma ve havacılık faaliyetlerine ilk kez 1989 yılında Kalekalıp'ın Euro-Stinger projesiyle başlıyorlar.
Bugüne kadar bir dolu 'ilk'lere imza atmışlar. Tüm zamanların en büyük savunma sistemleri tedarik projesi olarak nitelendirilen, 5. nesil savaş uçağı F-35'in üretimine katılan tek Türk firması.
Sivil ticari havacılıkta da Boeing 737-747-777 ile yeni nesil uçağı 787'nin yapısal parçalarını ve Airbus 319-320-321 uçaklarının yakıt tank parçalarını üretiyor, Kale Grubu.
Silahlı Kuvvetler'in kullandığı insansız keşif uçağının üretimi de yine Kale Grubu'nda.

İbrahim Bey gelenekseldir, sanayiciliği değil
Kale Grubu'nun kurucusu İbrahim Bodur geleneklerine bağlı bir işadamıdır. Çan'a, Çanakkale'ye lig atlatan bir işadamı. Ramazan ayında ve dini bayramlarda Çan'da kurduğu dev sofralar dillere destandır.
Ümit Boyner'in TÜSİAD başkanı olduğu genel kurulda, yaptığı konuşma dinleyenleri hüzünlendirmiş ve tebessüm ettirmişti:
'Yaşım belli, belki bir daha bu kürsüye çıkamam. Biz TÜSİAD'ı kurarken...' diye başladı konuşmaya:
'Rahmetli Sakıp'ın yeğeni TÜSİAD'a üye olmak istediğinde bizim için alışılagelmedik bir durumdu. Bir kız çocuğu aramıza katıldı. Aydın'ın kızı çok da başarılı başkanlık yürüttü. Şimdi de Osman'ın gelini aday, eminim o da çok başarılı olacak.'
İbrahim Bey'in cümlelerini açayım: 'Kız çocuğu' dediği Güler Sabancı, Aydın dediği Aydın Doğan ve TÜSİAD'ın ilk kadın başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Osman Boyner ve gelini dediği de mevcut TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner.
Kendisi de, söylemi de gelenekseldir ama 'damadı' Osman Okyay önceki akşam vurguluyordu:
'İbrahim Bodur sanayicidir ama sanayiciliği geleneksel değildir.'
Osman Okyay'a savunma sanayii, ileri teknoloji uçak üretimlerini anlatırken sordum: 'İbrahim Bodur geleneksel seramik üreticisiyken, yeni yatırım alanlarına tavrı nasıl?' Şunu da söyledi Osman Okyay 'Biz kargadan başka kuş tanımayız. Sadece sanayiciyiz, bankacılıkta, müteahhitlikte işimiz yok.'

<p>HDP Esenyurt ilçe binasında asılı, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın afiş ve posterleri

HDP binasına baskın

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara'nın simgelerinden Kuğulu Park buz tuttu

MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi denize indi