• $15,8933
  • €16,8589
  • 942
  • 2393.61
5 Aralık 2012 Çarşamba

Gönlünüz kese kağıdında da olmasın

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, naylon poşetlerin çevreye verdiği zararı en aza indirmek istediklerini, doğada kendiliğinden yok olan 'biyobozunur' poşetlerin kullanımının teşviki için çalışma başlattıklarını belirtiyor.
Müjdeyi de veriyor:
'Türkiye'yi en kısa zamanda şu çılgın poşet tüketiminden kurtaracağız.'
Biyobozunur poşetlerle ilgili de çekincesi var:
'Öyle biyobozunur poşetler üretiliyor ki onlara da kimyasal katılıyor. Bunlar iki ayda yok oluyor ama o kimyasaldan dolayı toprağı veya suyu kirletiyor. Bu poşetlere standart getirmeyi planlıyoruz. Kimyasaldan arındırılmış, doğaya uyumlu, çok kısa sürede bozulup kendini yok edebilen biyo-poşetleri önemsiyoruz. Ancak aslında gönlümüz file ve kese kağıdından yana.'

Poşet alana ömür boyu garanti
Ambalaj ve 'poşet' pazarının büyüklerinden Korozo Genel Koordinatör Jeki Mizrahi ve İhracat Grup Direktörü Semih Şalhon ile sohbetimizi aktarmıştım.
Sayıları çok az da olsa bazı okuyucular, 'Hangi çevreciydin? Plastik sevdası niye?' diye yazmış.
Hala çevreciyim. Kağıt poşet kullanımıyla ağaçlar kesileceğine, kontrollü plastik poşet kullanımı taraftarıyım sadece.
İnce kağıt poşetler alışverişten dönerken daha eve gelmeden çoğu zaman yırtılır, kalın olanlarının da alt yapışkanı açılır.
Korozo yöneticilerinin şu sözlerini hatırlatayım:
'2-3 kilogramlık bir yükü taşıyabilmesi için 5 gramlık plastik torba yeterli, kağıt olursa 40-50 gram olması gerekiyor. Kağıt poşet için ağaç kesiliyor. Zaten petrol üretirken ortaya çıkan yüzde 5'lik bir atık var. Plastik o atıktan yapılıyor. Mühim olan plastiği doğaya atmadan, toplayabilmek.'
Hemen hemen tüm marketlerde, plastik poşetler gani gani konur, dileyen de dilediği kadar alır. Dünyada böyle hesapsız tüketim yok.
Korozo yetkilileri örnek verdi: İngiltere'de Tesco zinciri plastik poşeti, tüketiciye satıyor. Tüketici üç, beş neyse kaç kez kullanırsa kullansın, poşet yıprandığında, yırtıldığında markete geri getiriyor, yenisini para ödemeden alıyor.
Türkiye'de bildiğim kadarıyla Metro parayla satıyor, plastik poşeti. Böylelikle müsrifliğin önüne geçiyor, maddi olmasa da psikolojik sınır koyuyor.

Batsın bu dünya
Bulunduğum her toplantıda bugünlerde söz dönüp dolaşıyor, Maya takvimine göre 21 Aralık'ta kıyamet kopacak iddiasına geliyor. 21 Aralık yaklaştıkça toplu intiharların yaşanmaması için NASA açıklama üstüne açıklama yapıyor. Aslında biz Türklerin 21 Aralık ile ilgili pek derdi yok evet 'sanal dünyada' konu gündemde tutuluyor ama hayata da devam ediyoruz. Şu kıyamet senaryosunu fırsat bilsek de 'ey dünya biz sana neler ettik!'in hesabını çıkarsak. Naylon poşet, verdiğimiz zararın sadece bir minik detayı.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister