• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
4 Ağustos 2013 Pazar

Gezi olayları otellere % 40 fiyat düşürttü

Pera Palas Genel Müdürü Pınar Kartal Timer, “Turizmcilerin yaralarını sarıp, saramadığını eylülde göreceğiz.Asıl imtihan ise Olimpiyat kararında olacak” diyor. Gezi olaylarına da değinen Pınar Kartal Timer “İstanbul’da olduğumuz için iptaller aldık. Biz fiyatlarımızı %15 düşürdük. Taksim’dekiler ise %40” ifadelerini kullandı.. 

İstanbul'un saklı pırlantası. Aslında saklı değil, Tepebaşı’nda duruyor da bizlerin hak ettiği ilgiyi gösterdiği pek söylenemez. Dünya geliyor kalmaya. Bizim için önemi, Atatürk’ün 1917-19 arasında kaldığı oda, Atatürk Müzesi. Dileyen ziyaret edebilir. Camekanın içindeki beyaz takım elbisesi için Pera Palas Jumeirah Genel Müdürü Pınar Kartal Timer “Dokunduğumda tüylerim diken diken oldu, başladım ağlamaya” diye anlatmaya başlıyor. Dünya ise Pera Palas’a Atatürk’ten ziyade tarihi anlamı için geliyor. Fransızların şark treni Orient Express yolcularının İstanbul’da konaklaması için yapılmış. Tarih yapraklarına kimlerin müşteri olarak adı düşmemiş ki: Greta Garbo, Ernest Hemingway, Zsa Zsa Gabor. Ne tarafa dönseniz bir tarihi eser görüyorsunuz. Tarihi doku içinde bugünün sorunlarını konuşuyoruz Pınar Hanım’la: 

Yanlı Yayından sonra... 
- Gezi olayları sizi nasıl etkiledi?


Tabii ki çok etkiledi, özellikle Taksim çevresindeki otelleri. Çünkü her şey onların önünde oldu. Pera Palas olarak aslında bölgedeki en şanslı otellerden biriydik. Taksim’de değildik ama yine de iptaller aldık. Bir keresinde rüzgarla gaz geldi, bir kere de önümüzde bir yürüyüş oldu, onun dışında olayları hissetmedik. Bölgede olduğumuzdan dolayı değil ama İstanbul’da olduğumuzdan dolayı iptaller aldık. Çünkü CNN’in 7 saatlik yayınından sonra çok fazla telefon, e-mail aldık siz iyi misiniz, aileleriniz iyi mi diye. Biz hiçbir şey yok diyoruz. 

- O yayınları gören zanneder ki iç savaş yaşanıyor.

Yurtdışında bulunan kontaklarımıza mesajlar yolladık. ‘Bu olaylar sadece Taksim Meydanı’ndadır başka hiçbir yerde bir olay yaşanmamaktadır’ diye. Tabii ki televizyonda bu kadar yanlı bir yayın gördükten sonra insanların Türkiye’ye gelirken iki kere düşünmesi çok normal. 

Taksim’e Bakmaya giden çok oldu
- Peki müşterilerinizin tavrı ne oldu?


Endişeliler, tedirginler ama merak da ediyorlardı. Her misafirimizi uyardık. ‘Taksim’e değil, Sultanahmet yönüne doğru yürüyüşlerinizi yapın’ diye. Çünkü o hengamede kimin turist, Türk olduğu anlaşılmıyor. Ama suyunu yanına alıp Taksim’e olaylara bakmaya giden çok oldu. Bizim misafirlerimiz çoğunlukla ileri yaşta. Dolayısıyla çoğunluk uzak durdu.

Asıl sınav Olimpiyat’larda
- Yaralar sarılmaya başlandı mı?

Eylül’de göreceğiz. Zaten Temmuz ve Ağustos sıcak ve Ramazan’dan dolayı İstanbul’un en düşük sezonudur. Önümüzde bir bienal var, bir de Art International diye yeni festival var. Etkinliklere katılım sayısından, yaraları ne kadar sarmakla uluslararası arenada başarılı olmuşuz göreceğiz. En önemli sınavımız Olimpiyatlar olacak. Yurtdışında bu yaşanılanları ne kadar bertaraf ettik, ne kadar edemedik 2020 Olimpiyat kararları verildiğinde anlayacağız. Biraz akıllı gidersek, önemli yerlerde lobi faaliyetinde bulunursak bertaraf ederiz. Algımız yüksekti, çok güzel bir şekilde gidiyordu ondan önce her şey. 

- Pazarlama stratejinizi değiştirdiniz mi?

Otel olarak fiyatlarımızda yüzde 15’lik bir indiime gitti. 

- Yüzde 15 fiyat düşürme sadece sizin otel için mi geçerli? 

Hayır. Taksim civarındaki otellerde ciddi fiyat düşüşleri oldu. Bizim yüzde 15 en azlardan biri. Yüzde 40’lara varan indirimler var.

Şehir muhteşem trafik hariç
- Bir turizmci olarak turistler için İstanbul sizce ne demek? 

Hiç bilmeden geldilerse çok şaşırıyorlar. Çünkü İstanbul Avrupa’nın medeniyetini sunarken, Ortadoğu’nun da egzotikliğini sunuyor. Altyapımız hakikaten çok iyi, trafiğimiz dışında. Kapalıçarşı, Sultanahmet, Boğaz, yiyeceğimiz, içeceğimiz, gece hayatımız bu kadar fazla birleşeni bulabileceğiniz bence dünyada bir yer yok. İstanbul, Uzakdoğu’dan da, Avrupa’dan da, Amerika’dan da, Ortadoğu’dan da her geleni büyüleyen bir şehir. 

- Pera Palas’ın müşteri portföyü kimlerden oluşuyor? 

Özellikle Sultanahmet bölgesine yakın olup, şehrin yaşayan alanında olmayı tercih eden, kültürden, sanattan anlayan misafirler için biçilmiş kaftan. 

İstanbul aşığı 

“Turizmcilikte 26 seneyi bitirdim. Pera Palas’tan önce Çırağan Sarayı’nda iş geliştirme direktörüydüm, gelirlerinden sorumluydum. Birçok teklif geldi ama hiç ülkemden ayrılmak istemedim. İstanbul’u çok seviyorum. 
Pera Palas’a geliş hikayem de bunun paralelinde... Pera Palas fazlasıyla İstanbullu bir otel. 
İstanbul ile otelcilik aşkımın birleştiği yer. 

Gülümseme denetimi 
- Dubaili grubun almasından sonra Ortadoğulu müşterilerinizde artış oldu mu? 

Daha çok gelmeye başladı ama öncelik bu değildi. 

- Dubaili grup ne kattı? 

Jumeirah, uluslararası bir otel zinciri. Londra’da, Roma’da otelleri var, Amerika’da satış ofisleri, enternasyonal bir akreditasyondur Jumeirah. Dünyanın lüks otel zincirlerinden biri olan Jumeirah’ın, Pera Palas’ı işletmeye alması, Pera Palas’ı daha az bilen kitlelerde tanıtacak. Çok geniş bir satış, pazarlama ağı var. Bir de sürekli denetleniyoruz. Gizli müşteri denetimi her iki ayda yapılıyor. Jumeriah’ın istediği gibi ‘suyu servis ediyor musunuz, odayı temizliyor musunuz’ denetiminden başka bir denetim daha var: Misafirin kalbine ne kadar dokunuyorsunuz. Sadakatini artıracak hizmetlerde bulunuyor musunuz denetimi. Kapıdan ilk girdiğiniz anda neler hissettirebiliyoruz, hizmet sunarken personelimiz gülümsüyor mu, bakılıyor.

Darüşşafaka’nın tabelası niye indi? 
- Mülkiyet şu an kimde? 

Bina Vakıflar’a ait. Üst kullanım hakkı Demsa Grubu’nun, işletme Jumeirah’ta.  

- Binanın kapısının dışında bir tabela vardı. Bu işletmenin gelirlerinin bir kısmı Darüşşafaka’ya bağışlanıyor diye. O tabela niye indirildi? 

Demsa Grubu’yla alakası yok. Misbah Muayyeş bey 50 sene bu otelin sahibiymiş. Sahip olduğu dönemde de, gelirlerinin bir kısmını hayır kurumlarına bağışlarmış. 1980’lerde önemli binalar kamulaştırılıyor bu bina da Vakıflar’a geçiyor. 

- Ama Darüşşafaka’nın o tabelabı daha birkaç yıl öncesine kadar vardı. 

2006 yılına kadar. Misbah Muayyeş bey zamanından kalan bir tabelaydı. Yenileme döneminde tabela indirildi. Vakıf yine Darüşşafaka’ya yardımlarını sürdürüyor ama otel olarak yardımda bulunmuyoruz. 

- Konu karışık, bir Darüşşafakalı olarak ben bunu çözmekte zorlanıyorum. 

 Bizim içerdeki tüm tarihi eserler Misbah Muayyeş Vakfı’nın. Biz o eserleri kullandığımız için Misbah Muayyeş Vakfı’na para ödüyoruz. Misbah Muayyeş Vakfı da bu gelirden Darüşşafaka’ya bağışta bulunuyor. 

Burj al Arab’ın altın klozet efsanesi 
- Jumeriah Grubu’nun lokomotifi Burj Al Arab’ın klozetleri bile altınmış denilir Türkiye’de. Ben de merak ediyordum açıkçası. Bu yıl gezdim, öyle değilmiş. 

Klozetleri altın değil ama birçok şeyi mesela armatürleri altın. Som altın değil ama. 1 misafire 8 çalışan düşüyor.  

- Bir odayı dolaşmıştım dolapta kirli bir tepsi vardı. Türkiye’deki üç yıldızlı otelde bile böyle bir şeyi kolay kolay görmek mümkün olmaz aslında. 

Dubai’de 102 millet çalışıyor. Kültür farklılıkları çok fazla.  

‘Aslında müze müdürüyüm’

- Pera Palas çok özel bir yer. Sadece mirastan faydalanmanın ötesinde markayı nasıl geliştiriyorsunuz? 
Otelin üst kullanım hakkının sahibi Demsa Grubu hala ciddi yatırımlar yapıyor. İstanbul’daki en iyi restorasyon olduğu söyleniyor. Bu binanın cephesinin Anıtlar Kurulu’ndan geçişi sıva üstüne krem rengi boyaymış. Otel bir dönem pembe olmuştu, sonra yeşil. Altındaki katlar temizlenmeye çalışılırken taş çıkıyor ortaya. Teknik Üniversite’den hocalar geliyor, çok hassas taşlar. Makine ile yapamazsınız. 18 Usta Sıvas’tan getiriliyor, 15 ay çalışıyorlar. 

- Bunu Demsa mı yaptırdı? 

Restorasyonunu Kalkavan Grubu yaptırmıştı. Bizim 10 kişilik bir Danışma Kurulu’muz var. İlk toplantıyı yapıyoruz. Bizim duvarlar Badadi duvarlar, 19’uncu yüzyılın sonlarındaki duvar işçiliği. Ahşap kafeslerin içine sıva yapıyorsunuz. Bunun işçisini bulmak, harcı hazırlamak inanılmaz bir şey. Müşteri suyu açık bırakır, oda kapatmak çok olur. Bir hafta odayı kapatırsınız, yenilersiniz. Hocam dedim bu ahşap çok zor bir şey. Herhangi bir su aksa, odayı bir ay, iki ay kapatmak zorunda kalırız. Gülsüm hocam bana şöyle baktı, ‘Pınar Hanım siz burada otel müdürü değil, müze müdürüsünüz. Bunlar korunacak’ dedi. 
Gülsüm Hoca’nın ne demek istediğini çok iyi anladım. Biz bu tarihi korumazsak, üstüne koymazsak çocuklarımıza bırakacağımız hiçbir miras kalmaz. Otelin zaten bir müze statüsü var. Bu statüyü güçlendirmek için tüm kat aralarında içine eski dokümanlardan, resimlerden koyup, sergileme üniteleri yaptık. Atatürk Müze Oda’mız var. 

 

 

 

 

<p>Başkan Erdoğan, 'Bizi çok çok çok duygulandırdın. Tarihi bir başarı aldın, seni gönülden tebrik e

Başkan Erdoğan, olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz'u tebrik etti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı