• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
31 Aralık 2010 Cuma

Gençler toplum için çalıştı, benlikleri gelişti

Yılın son yazısında, adettir geçen yılın muhasebesini yapmak. Kişisel bir yılımı anlatmayacağım elbette. Benim yılım mutluluk dolu geçti, deyip kendi kendime nazar değdirmeden, TOG'un değerlendirmesine geçeyim.

İbrahim Betil'in kurucusu olduğu TOG (Toplum Gönüllüleri Vakfı) sekiz yıl önce 'toplumsal alanda gençlerden başlayarak bir değişim ve dönüşüm projesi' olarak yola çıkmıştı.

Projenin hedefi çok iddialı değil mi?
Kişisel veya kurumsal olarak geçmiş muhasebesi yapabilmek için aynayı doğru tutmak gerekir. Durup kendine dışarıdan bakabilmeli, atmış olduğu her adımı neden atmış olduğunu tekrar düşünebilmeli, geriye ne kaldığını bilmeli ve yolunu çizebilmeli.
Tüm faaliyetlerini 'gönüllü gençler'ce yürüten TOG, tam da bunu yapmış. Etki analizini, sekiz yıllık çalışmanın gençlerdeki etkisini bilimsel bir çalışmayla ortaya çıkarmış.
Etki araştırmasını yapmış olması bile benim gönlümde TOG'u bir kez daha ayrıştırdı. TOG'un genç girişimciler yaratma projesinde daha önce jüri üyeliği yapmıştım. Zamanımı doğru yerde harcamış olduğum için bir kez daha keyiflendim.
İzmir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ekrem Düzen ve ekibi, iki yıllık bir çalışmayla sivil katılımın sosyal ve bireysel gelişime etkisini ölçtü. Araştırma, 73 ilde ve 117 üniversitede 2 bin 242 genç ile görüşülerek yapıldı.

Araştırmaya göre, gönüllü gençlerin sosyal ve bireysel gelişimi bir bütün olarak akranlarına göre yüzde 20 oranında daha yüksek.

TOG faaliyetlerine katılan gençlerin, 'birey' olduklarının, kendilerine özgü özelliklerinin farkına varmaları konusundaki gelişim, akranlarına göre iki yılda yüzde 25 artmış. Kendilerini ve çevrelerini değiştirebileceklerine yönelik benlik yeterliliği ise yüzde 10 artış gösteriyor.


7 alanda gelişim

GÖNÜLLÜ gençler araştırmasında genel olarak yedi kategori var. Üçü sosyal, dördü bireysel gelişime dair.
Sosyal gelişimde, sosyal uyum (ileri çıkmama, geri çekilme, fikir alma...) başkalarına uyma (sosyal beğeni), sosyal direnç (kişisel bütünlük ve özgüven ile genel sosyal çevrenin beğenisi ve kabul görme ölçütü arasındaki bağ) başlıkları yer alıyor. 
Bireysel gelişimde ise, benlik gelişimi (özsaygı, özgüven) özerklik (kendi başına karar verebilme, inisiyatif ve sorumluluk alabilme), bireysellik (kendi başına var olabilme) ve benlik yeterliliği (çevreye ve dünyaya etki edebilme inancı, büyük meselelere el atabilme düşüncesi ve liderlik) yer alıyor.
TOG gençleri bu yedi kategoride de akranlarına göre yüksek puan topluyor.


Uyumlu, bilgisiz gençler mi?

TELEVİZYON izlerken, 'geleceğe dair' umutsuzluğa kapıldığım çok an oluyor. Sizler için de durum farklı değildir. Öğrenci gösterileri ile ilgili mikrofonda 'görüş beyan eden' bir üniversite öğrencisinin 'Elemanı alıp götürdüler felan' şeklindeki konuşması, her cümlenin başında sonunda 'yani' denilmesi beni çıldırtıyor.

Birkaç gün önce yine televizyonda izledim. Soru şu: Türkiye'de kaç bölge var?
Cevap: 4 bölge.

Kuzey, güney, Doğu Anadolu, Ege.
TOG'un (Toplum Gönüllüleri Vakfı) 'etki analizi' raporunda 'Gençlik taraf olmaya zorlanmadığı zamanlarda en iyi ihtimalle bertaraf olmaya ya da sessiz kalmaya zorlanmıştır' vurgusu yapılıyor.

Maalesef ki çoğunluk sessiz kalmayı da abartmış durumda! İç seslerini bile yok etmiş, bir bölüm insan.

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı