• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
10 Mayıs 2014 Cumartesi

Gayrihukuki durum varsa, yine hukuk içinde çözülmeli

Fettah Tamince turizmci, inşaatçı başarılı bir işadamı ama aynı zamanda siyaset arenasında ilişkileriyle adı sık telaffuz edilenlerden. Yakın zamana kadar basın patronuydu ama gazetecilere konuşmaktan da imtina eden biri. Önceki gün bir grup köşe yazarıyla bir araya geldiğinde, soru yağmuruna tuttuk. O da her sorumuza net yanıt verdi. 17 Aralık’ta gün yüzüne çıkan süreçle ilgili düşüncelerini de sorduk.
“Yurtdışındaki Türk okullarını takdir etmiyor muyum? Evet ediyorum. Başbakan Erdoğan’ın da müthiş işler yaptığını biliyorum. Kimse devletin işine karışmamalı. Herkes kendi işini yapacak, işadamı da işini hukukla yapacak, doğru iş yapacak, günü geldiğinde hesap sorulabileceğini bilecek o yüzden şeffaf iş yapacak.”
Fetttah Tamince şunları söylüyor:
“İnsan da yanılabilir, dün mükemmel olduğunu düşünürken, bugün düşünmeyebilirsin. Hepimizin ortak özlemi hukuk üstün ve bağımsız olsun. Bireyin hak ve teşebbüslerine saygı göstersin. Şucu hukuk, bucu hukuk olmaz. Bu tartışmalar bitsin artık. Gayrihukuki bir durum da varsa, hukuk içinde çözülsün.”
Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili yorumunu da sorduk:
“Sorunsuz geçecektir. Güçlü isimler var.”
Tam bu noktada kısa bir soru soruyorum:
“Ler?”
Gülüyor. “Gül de Erdoğan da güçlü isimler.” Ve ekliyor:
“Son seçimlerde de gördük ki millet istikrarı tercih etti.”

Arkeolojik alana dokunmak ağır cezalık

Yerel seçimlerden önce bir grup medyanın gündemindeydi Fettah Tamince. Antalya Phaselis Antik Kenti’nde otel inşa edeceği haberleri vardı. Tamince, “Antik Kente otel yapacak kadar çıldırmadım” diyordu ama ‘fotomontajlı’ fotoğraflarda antik kentin üstüne dev beton otel ve Fettah Tamince’nin görüntüsü yerleştiriliyordu.
“Ben Antalya’da büyüdüm, yüzmeyi de Phaselis’te öğrendim” diye başladı anlatmaya.
“Arkeolojik alana dokunmak zaten ağır cezalıktır. Otel yapacağım arazi, antik kente 1.7 kilometre uzaklıkta. 2005’te tahsis edilmiş, 2009, 2010’da ben ortak oldum. 2012’de SİT alanı genişletildi, toplam 180 dönümün 17 dönümü 2. Derce doğal SİT alanı oldu. Kaldı ki 180 dönüm için yüzde 10 inşaat izni var. Ağaç kesmeyeceksin, toprağı deşmeyeceksin, binalar tek tek olacak, iki katı geçmeyecek, çelik ve ahşap olacak deniliyor, biz de bunlara uyacağız.”
Şunları da ekliyor:
“Haksız yere suçlandık. Peşkeş çekildi demek bana, Rixos markasına haksızlık.”

8.500 yıllık yere babamın malıymış gibi bakamam

Fettah Tamince HaliçPort ihalesini 1 milyar 346 milyon dolara kazanmıştı. Yat limanı, otel, dükkanlar, restoranlar, kongre ve kültür merkezinin inşa edileceği Haliç Yat Limanı ve Kompleksi projesini 49 yıllık yap-işlet-devret modeliyle üstlenmişti.
Sohbetimizde “Daha ihale günü, burayı talan edecek demeye başladılar. Bu nasıl bir haksızlık” diyor.
Ve anlatıyor:
“Haliç’in dokusuna uygun iş yapmaya mükellefim. 8 bin 500 yıllık alanı kendi babamın malı gibi kullanamam. İstanbul’da herkes ile istişare edeceğiz. Mimar gruplarıyla çalışıyoruz.”

Basını beceremedim

Fettah Tamimce ‘basın patronlarından’dı, artık değil. Soruyorum: “Basını sevdiniz mi?”
“Basını sevdim, basında olmak ilginçti ama beceremedim. Beceremedim çünkü ticari olarak büyümeyi düşünüyordum, büyüyemedim. Yüzde 50 hissemi sattım. Herkes her işi iyi yapacak diye bir kural yok.”

<p>Dermatolog Prof. Dr. Mustafa Özdemir cilt sağlığımızla ilgili aşağıda merak edilen tüm soruları S

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi