• $17,9607
  • €18,2927
  • 1017.36
  • 2980
23 Kasım 2012 Cuma

Fransız bakana sarılan Çağlayan 'güç bende' dedi

Bu fotoğraf karesi, Türkiye'nin 50 yıllık AB üyelik mücadelesini, Fransa'nın Türkiye'nin yoluna döşediği taşları, iki ülke arasındaki ilişkilerin Sarkozy gibi kısır düşünen bir lider yüzünden feda edilmesini ve nihayetinde Türkiye'nin bugünün başının dimdik ayakta durmasını anlatıyor.
Neden mi?
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Paris'e giderken keyfi yerindeydi. Türkiye'ye gecikmiş hakkı teslim edilmiş, Fitch verdiği not ile 'yatırım yapılabilir ülkeler' arasına almıştı. Paris'e adım attığında keyfi daha da arttı çünkü Moody's Fransa'nın notu düşürdü. Dahası Fransız Ticaret Bakanı Nicole Bricqhiç beklenmeyen bir şekilde 'Çağlayan'ın ziyareti, ikili ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi açısından önemli bir fırsat' demecini vermişti.
Bu demecin öneminin nedeni şu: Çağlayan'ın katılacağı Türkiye-Fransız Ekonomik Ticari Ortaklık Komitesi'nin toplantısı aslında bu yılın başında yapılacaktı. Sarkozy'nin canla başla çabaladığı ama Fransız Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği Ermeni soykırımını inkara hapis cezası yasası nedeniyle toplantı ertelenmişti.
Çağlayan, 'fotoğraf pozu' verirken kolunu, Fransız bakanın omzuna attı ardından da 'Biz Fransa'ya yeni pazarlar açarız' mesajının somut karşılığını verdi.
Zaten toplantıda da Fransız Bakan 'Fransa'nın notunun düşürülmesi
sürpriz olmadı. Ama raporu sonuna kadar okuduğunuzda göreceksiniz ki Fransa, Avrupa'ya çapalanmış durumda, Avrupa'nın yaşadığı sorun Fransa'yı etkiliyor. Fransa gelişmekte olan ülkelere yönelecek ve bu ülkelerin başında da Türkiye geliyor' dediğinde, Zafer Çağlayan da gururla cümleyi tamamlıyordu: 'Türkiye, Avrupa'nın temiz hava sahası.'

BALIK MI TUTUYOR?

Fransız Bakan'ın, 'Türkiye ile birlikte üçüncü ülkelerde iş yapmak istiyoruz' sözlerini Sarkozy duyduysa epey mutsuz olmuştur.
Zafer Çağlayan da fırsatını bulunca söylüyor: 'Sarkozy ne yapıyor şimdi, balık tutuyor değil mi?'
Fransız Bakan devam ediyor: 'Yeni bir döneme başladık. İlişkilerimizde güven yeniden geldi, artık sürdürülebilir ortaklığın zemini var. 15-16 Ocak'ta da Türkiye'ye geleceğim.'
Türk iş dünyasının en önemli sorun malum: 'Malımız serbestçe dolaşıyor biz vize sorunu yaşıyoruz' Fransız Bakan'ın buna da söyleyeceği vardı:
'Eski hükümetin İçişleri Bakanlığı tarafından uygulanan son derece kısıtlayıcıydı, değiştiriyoruz.'
Fransa'nın yine Sarkozy'leşen politika izleyip izlemeyeceğini soruyorum Fransız Bakan'a:
'Yeni bir döneme başladığımızı söyledim gayet açık. Fransa Anayasa Mahkemesi'nin aldığı bir karar var. Fransız otoriteleri bu karara uymak zorunda, NOKTA.'
Bu demeci alırken, Zafer Çağlayan keyifle göz kırpıyor. Büyükelçimiz daha sonra takdirini iletiyor, soruyu sorduğum için.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler