• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
21 Kasım 2012 Çarşamba

Fransa siyasi ilişkiyi rölantide tutuyor, ticarette koşmak istiyor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yeni teşvik sistemini anlatmak, Fransız sermayesini Türkiye'ye yatırıma çekmek için Paris'te. Paris'e iner inmez önce Büyükelçimiz Tahsin Burcuoğlu'na 'havayı' soruyoruz.

'Üç mesele var' diye başlıyor: 

'Ermeni işinde önümüzü göremiyoruz. Orta 3'ten itibaren çocuklara sözde soykırımı okutturuyorlar. Avrupa Birliği üyelik sürecine Fransa engel olmaya devam edecek mi etmeyecek mi? Ve PKK meselesi. Strasbourg'daki Avrupa Komisyonu binasının önünde 25 Haziran'dan beri her gün eylem yapıyorlar. Zaman gazetesinin binası dört kez basıldı. Sonuncusundan önce biz taşınmalarını tavsiye ettik. PKK'lılar boş binayı basıp, camını, penceresini indirdi. Bugün Fransız İçişleri Bakanı'na mektup yazdım. Roma'yı da yakarız minvalinde bir mektup.'
Büyükelçimiz, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande döneminden şimdilik umutlu görünmüyor 'Çünkü' diyor, 'Şu ana kadar aksi bir sinyal almadık.'
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise nispeten olumlu.
'Yeni yönetimin, Sarkozy döneminin hatasına düşmeyeceğini umut ediyorum ve bunun sinyalini de alıyoruz' diyor ve belge olarak da, Paris'e gelmeden önce Fransız Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq'ün 'Çağlayan'ın Fransa seyahati ikili ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi açısından önemli bir fırsat olacak' şeklindeki beyanatını gösteriyor.
Ve ekliyor.
'İlişkileri normalleştirme isteği olarak okumak lazım. Sonuçta iki ülke ilişkilerinin durması nedeniyle Fransa iş alemi son derece mustarip. Faturanın kendilerine çıktığını görüyorlar.'

Airbus yakındı, Çağlayan 'nedenini biliyorsunuz' dedi
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 18 sektörden 40 Fransız firmasının temsilcileriyle buluştu. Renault yetkilileri, Başbakan Erdoğan'ın 'yerli otomobil üretecek babayiğit' arayışının gerekçesini sormuş.
Bakan Çağlayan da 'Renault'un yatırımlarından mutluyuz. Önemli olan arabanın adının Ali, Veli olması değil, motoru ve aktarma organlarının ithalatına 6 milyar dolar para ödüyoruz. Önemli olan motor ve dizaynın Türkiye'de yapılması' yanıtını veriyor.
Bu arada Airbus 'Zaman zaman Türkiye'de geriye düşünüyoruz' diye sitem ediyor. Zafer Çağlayan da 'Nedenini siz gayet iyi biliyorsunuz' diye karşılık veriyor ve Airbus yetkilileri de Ermeni soykırımını inkara getirilmek istenen ceza maddesinin büyük bir yanlışlık olduğunun vurgusunu yapıyor.
Fransız şirketleri Türkiye'de yatırım yapma konusunda epey ilgili. Zaten Zafer Çağlayan da 'Avrupa Birliği kriz yaşarken, Türkiye'nin durumu karşısında gayet keyifli ve kendi tabiriyle gayet havalı konuşuyor.
'Fransa'nın 3A'sı vardı, A'nın biri gitti. (Fitch'in not düşürmesini kastediyor.) Türkiye'nin notunu yükseltmesi ise hak edilmişti ve geç kalınmıştı. Türkiye 10 yıl önceki Türkiye değil. Yük alır, yük vermez' diyerek, Fransız firmalarına hitap ediyor.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...