• $9,603
  • €11,2051
  • 553.488
  • 1479.93
28 Kasım 2014 Cuma

'Ferit Bey ne derse desin desteğim sizinle' dedi kız takımına onay geldi

100 yıllık bir kulübün geçmişinde ‘ilk ve tek’ olan bir takımın üyesi olarak yaşadığım gurur, başlarda hüzün ve ardından başarının hikayesi bu. Darüşşafaka Lisesi’nin 151’inci, Darüşşafaka Spor Kulübü’nün ise 100’üncü yılı. Geçenlerde 100 yıllık tarihimize şükran gecesi vardı. Darüşşafaka erkek basketbol takımının ‘hamisi’ Doğuş Holding’in üst düzey yönetimi neredeyse tam kadro katılmıştı: Ferit Şahenk, eşi Diana Şahenk, Doğuş Holding yönetim kurulu üyeleri Hüsnü Akhan, Erman Yerdelen, Aclan Acar, Süleyman Sözen, Şadan Gürtaş, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen.

100 yıllık tarihinde emek veren başarılı sporculara teşekkür gecesi, gayet ağırbaşlı ve sakin devam ederken, biz kızlar olarak geceyi anlamlı kılalım, sonuç odaklı hareket edelim dedik. Bu satırların yazarı da kulübün 100 yıllık tarihinde kurulmuş ve maalesef ki daha sonra kapatılmış kız basketbol takımının bir oyuncusuydu.
Sahneye davet edilmeden önce Ferit Şahenk’e ‘sürpriz’ olmasın diye haber verdim:
“Kız takımı olarak yeniden kız basketbol takımını kurmanızı isteyeceğiz.”
“Kız takımını kuracağız ama voleybol takımını.”
“Voleybolu Bülent beye bırakın, Eczacıbaşı yıllardır gayet güzel yapıyor. Darüşşafaka tarihine kızların basketboldaki başarısı yazıldı.”
“Bülent beye seramiği bıraktık, voleybolu bırakmayacağız. Erman’a (Yerdelen) söyle, o da önce voleybol diyor.”
Sahneye davet edildiğimizde, hayali topla paslaşarak yerimizi aldık. 30 yıl öncesinin oyuncuları olarak en azından salondakileri coşturmayı başarmıştık. Mikrofonu aldık ve kız takımının kurulması talebini ısrarla dile getirdik.
Sonuç mu? Gecenin sonunda Ferit Şahenk’in eşi Diana Şahenk “Benim desteğim sizinle. Ferit ne derse desin, kız basketbol takımı kurulmuştur” diyordu. Sadece eğitimde değil, sporda da kızlara fırsat eşitliği sağlandığında getireceği enerjinin sadece küçük bir örneğini yaşadık, o gece.

Kağıt parçalarıyla bir araya gelmedik

Darüşşafaka Cemiyeti ile Darüşşafaka Spor Kulübü ve Doğuş Grubu arasında geçen yıl işbirliği protokolü imzalandıktan sonra, camiadan kimileri ‘Doğuş markası, Darüşşafaka’yı yok eder mi?’ diye endişe taşımaya başlamıştı. Ferit Şahenk kürsüye çıktığında, “Bugüne kadar çok spor kulübünde bulundum ama bu içtenliği, bu abi-kardeşliği hiçbir yerde görmedim” diye söze başladı ve devam etti: “Bizler avukatların konuştuğu kağıt parçalarıyla bir araya gelmedik. 25 yıllık anlaşma yapmış olabiliriz. Allah bize bir evlat bahşetti. İnşallah o devam edecek.”

Ferit Şahenk de gözyaşlarını tutamadı

Sesi buğulanıp, gözyaşları dökerken şunları da söylüyordu: “Allah güç verdikçe, bu güzel görevi sonuna kadar yapacağım. Ben de bir Darüşşafakalıyım, ben de kardeşinizim, biz de bu kurumun bir neferiyiz.”

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi