• $9,7352
  • €11,3573
  • 562.618
  • 1479.93
10 Kasım 2014 Pazartesi

Fatma Şahin: Balık bilmezse Halik bilir

Cenevre’de Birleşmiş Milletler binasında, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin arasındaki diyaloğu aktarıyorum:

Fatma Şahin: Sayın Yüksek Komiser ülkemizde 1 milyon 600 bin Suriyeli misafirimiz var. 4 yıl geçti. İnancımıza göre komşusu aç yatarken, tok yatan bizden değildir. Cenevre’nin iki katı nüfus bir gecede geliyor.
Yüksek Komiser: Türkiye’nin ne kadar başarılı olduğu konuşuluyor. Hepimiz Türkiye’ye teşekkür ediyoruz.
Fatma Şahin: 4 yıl geçti. Biz kendi vicdanımıza, inancımıza, medeniyetimize uygun davranıyoruz. Ancak bu artık sürdürülebilir olmaktan uzaklaştı. Suriyeli misafirlerimiz için 4 milyar dolar harcandı. Gayri Safi Milli Hasıla’ya göre bu harcamayla dünyada birinciyiz.
Yüksek Komiser: Evet geçenlerde yine New York’ta Türkiye’nin 4 milyar harcamış olması konuşuldu. 4 yıl uzun bir süre.
Fatma Şahin: İnsanlığımız ölmedi. Tüm gücümüzle elimizden geleni yapıyoruz ama bizim de gücümüzün bir sınırı var. Ülkelerin, kurumların yanımızda olması gerekiyor. Gelin birlikte bir şeyler yapalım dediğimizde yok oluyorlar.
Yüksek Komiser: Haklısınız dünya Suriyelilere kapı açan Ürdün ve Lübnan’a karşı daha duyarlı. Türkiye’yi unutuyorlar. Sizi daha fazla desteklemediğimiz için üzgünüz.
Fatma Şahin: 4 yıl geçti, misafirliğin bittiği bir dönem artık. Nasıl uzun soluklu birlikte yaşarız konusunda politikalar üretmek zorundayız.
Yüksek Komiser: Biz okyanusta bir damlayız maalesef ki.
Fatma Şahin: Bizde de bir laf vardır, damlaya damlaya göl olur.
Yüksek komiser: Sizi yeterince destekleyemiyoruz. Sizi yalnız bıraktık, pardon.
Fatma Şahin: Kendi sorumluluklarını yerine getirmeyen rahat uyuyamaz.
Yüksek Komiser: Sorumluluktan fazlasını yapıyorsunuz. Halkınızın iyi niyeti mükemmel.
Ve Fatma Şahin’in son sözü: Balık bilmezse Halik bilir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Birleşmiş Milletler ne işe yarar?” demesi boşuna değil. “Kapatsınlar daha iyi” demesi de…

Dış dünyanın önceliği aleyhteki haberler

Her zaman olduğu gibi BM Mülteciler Yüksek Komiseri’nin tavrı ‘sırt sıvazlamanın’ ötesine geçmedi ama Fatma Şahin en azından meramını anlatmaya çalıştı: “Her hangi bir anlaşmazlık Suriyeliler ile Türkler arasındaki çatışma olarak yansıtılıyor. İstatistiki olarak asayiş sorunları çok çok istisna.”
Buna rağmen, Google’da özellikle ‘Suriye, kadın, genç kız, Türkiye’ kelimelerini yazdığınızda sadece insanlık dışı haberler yer alıyor. Fatma Şahin ‘inatla’ anlatmaya devam ediyor: “Suriyeli misafirlerimizle birlikte yaşama ortamını yaratmak için seferberlik halindeyiz. Biz gözyaşlarını dindiriyoruz, siz seyredip duygulanıyorsunuz. Gaziantep’te 300 bin kişi demek, daha fazla su, daha fazla kanalizasyon, daha fazla ev demek. İnsanca yaşamalarını, başta eğitim ve sağlık olmak üzere temel ihtiyaçlarını gidermek zorundayız. İlimizdeki 300 bin kişinin 60 bini eğitim çağında. Canını kurtarıp gelenlerin yanında hiçbir belge yok. 60 bin eğitim çağındaki çocuğun, 20 bininin eğitim ihtiyacını karşılıyoruz. Bugün onların eğitim ihtiyacını karşılamazsak, yarın çok daha büyük sorunlar yaşarız. 40 bin öğrenciyi de eğitim sistemine almaya çalışıyoruz. Suriyeli doktorların, öğretmenlerin hizmet vereceği sistemi yaratıyoruz. Savaştan kaçanların sosyal rehabilitasyonu çok önemli.”

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı