• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
09 Temmuz 2012 Pazartesi

Fadıl Amca: Bugünleri gördüm ya, ölsem gam yemem

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile gittiğimiz Kosova'daki notlarımdan 'Fadıl amca'yı aktarmazsam olmaz. Başkent Priştine'de yoğun bir program, ancak Bakan Fatma Şahin programın bir bölümünü değiştirip, 'Prizren'i de görmek istiyor.
Diyorlar ki, 'Sayın Bakın, yolu iyi değil, gidiş 1.5 saat, dönüş 1.5 saat.'
Bakan, 'Ne yapalım yoğunsak, varsın biraz daha yorulalım. Zaten alışkınız yorulmaya. Görmeden, Türkiye'ye dönmek olmaz' diyor.
İyi ki de gidiyoruz. Prizren'de 'çayhane'ye (kahvehane değil) oturuyoruz.
Fadıl amca geliyor. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı Mahir Yağcılar, büyükelçimiz Songül Ozan ve Bakan Fatma Şahin'in yanına oturuyor.
Emekli memurmuş, ilahi söylemeye başlıyor ki ben başta, kendisini müezzin zannettim.
'Prizren'de gavur zamanında örf ve adetlerimizi koruduk. Bugünleri gördük ya ölsem de gam yemem. Mehmetçik burada. Sizler sürekli geliyorsunuz' diyor.
550 kadar askerimizin görev yaptığı Kosova Türk Tabur Görev Kuvvet Komutanlığı'na da gittik, karargah binası önündeki kamelyada çaylarını içtik.

"fadilamca.jpg"

Almanya Türklerin kıymetini bildi
İKİ yıl önce 'Çok kültürlülük başarısız oldu' diyen Almanya, şimdi göçmenlere 'kendi evinizdesiniz' mesajı veren pul bastırmış. Apartman zilleri üzerinde isimler bulunuyor. İsimlerden birinde de 'Yılmaz' yazılı.
Özdilek Grubu'nun mağaza açılışı nedeniyle Berlin'e en son gittiğimde, Almanya'da yaşayan Türkler anlatmıştı.
Kriz ile birlikte Avrupa'nın diğer ülkelerinde yaşayan Rumenler, Bulgarlar başta olmak üzere azınlıklar, akın akın krizin daha az vurduğu Almanya'ya göç ediyorlarmış. Bu göçlerle birlikte adli olaylar, hırsızlık arttıkça da yeni gelenlere tepki çoğalıyormuş. 50 yıllık göçmen Türklere ise, Almanların sempatisi yükseliyormuş. 'Biz, sizin kıymetinizi bilemedik' diyerek. Yeni gelenler, eski gelenleri mumla arattırıyormuş.

Garanti'nin basket okulları
GARANTİ Bankası 2001'den beri A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın, 2005'ten beri de A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın destekçisi. Garanti Bankası Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişim Müdürü Elif Güvenen, 'Evlilik gibi' diyor. 'İyi günde, kötü günde.'
Kadın Basketbol Takımı iyi gün ne kelime, muhteşem günler yaşıyor. En son 1952'de olimpiyatlara giden erkeklerin kaderini değiştirdi, Londra biletini aldı.
Ne yazık ki kadınlar her zaman olduğu gibi yine medyada hak ettiği yeri alamadı.
Zaten hem kadın hem basketbolcu oldukları için iki kez ilgisizlik kurbanı onlar.
Malum Türkiye'de en ilgisizi bile, futbolcu isimlerini şakır şakır sayar. Konu basketbola geldi mi, Garanti Bankası'nın sponsorluğu sayesinde öğrenilen 12 Dev Adam şarkısından öteye geçemez.
Garanti Bankası, durmaksızın basketbola yatırıma devam ediyor.
2002 yılından bu yana, basketbol kültürünü küçük yaştaki çocuklara benimsetmek, basketbolun Anadolu'da yaygınlaşmasını ve tabana yayılmasını sağlamak amacıyla başlayan 12 Dev Adam Basketbol Okulları'nı desteklemeye devam ediyor. Bugüne kadar 70 merkezde, 40 bin genç basketbol eğitimi almış.

<p>Peki, doğru beslenme nasıl olmalı? Vücudu yeni haftaya nasıl hazırlamalı? Beslenmede doğru biline

Beslenmede doğru bilinen yanlışlar neler?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor

Kilo vermek için iştah kapatan besinler