• $8,2696
  • €10,0844
  • 488.323
  • 1460.9
04 Mart 2011 Cuma

Ey kadınlar, katı laikler ile katı muhafazakarların mutabakatını kıralım

Baştan söyleyeyim, KAMER'in '275 Kadın Milletvekili' kampanyası çok da içime sinmedi. Kadın-erkek eşitliği için yıllardır mücadele veren TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ile Hürriyet Gazetesi'nin 'Aile İçi Şiddete Son' kampanyasının ısrarlı takipçisi Vuslat Doğan Sabancı'yı bir kenara bırakıyorum, çoğu kampanya simasının neden orada olduğuna da pek ikna olmadım.

Kampanya yüzlerinin seçiminde iki kıstas temel alınmış: 'Kadınlar için söz söylemiş olmalı, kadın meselesini düşünmüş, önemsemiş ve çözüm için katkıda bulunmuş', 'toplumun her kesiminde kadınları temsil edebilecek içtenlikte olması'.
Kampanya duyurusu toplantısında, yazar Ayşe Kulin'in de beni hayal kırıklığına uğrattığını söylemeliyim: 'Birkaç kadın vekil sayesinde artık kadınlara sokakta pata küte vurulmuyor' cümlesine bizler acı acı güldük. Doğru, kadınlar artık öldürülüyorlar.
Ayşe Özgün de 'Hangi parti daha çok kadına yer veriyorsa önce ona oy verelim' diyordu.  Sordum 'BDP'ye oy mu istiyorsunuz?'
Meclis'te yüzde 9 kadın oranından söz ediyorsak, BDP'nin hakkını teslim etmemiz gerekir.

Bu satırları okuyan kimileri, 'Kadına en büyük düşmanlığı kadın yaparmış' diyecektir. Değil, düşmanlık yapmıyorum. Meclis'teki 48 kadın vekilin de bugüne kadar hangi kadın söyleminden dolayı sınıfı geçtiğinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Erkek söylemine uyum sağlayan kadınlara, sırf hemcinsim diye oy vermek içimden gelmiyor.

Bu arada Nihal Bengisu Karaca'nın konuşmasını dinledikçe, iç hesaplaşmamı bitirdim. Destek olmak lazım bu kampanyaya, diye düşündüm.
Erkeklerin niteliği belli, kadınlar da o niteliğe uygun popülist bir kampanya yaratmış.
Bülent Arınç diyor ki, 'Başörtülü vekil olmalı ama zamanı değil. Zamanı gelmeden çiçek bile açmıyor.'

Kadınları mutfağa mahkum edip, kendi yerlerini sağlamlaştıran bu erkek mantığına karşı, 'gerçek demokrasi için, yeni anayasa için, engelleri aşmak için, eşit temsil için 275 kadın milletvekili' kampanyasına destek veriyorum.
Ne diyor Nihal Bengisu Karaca, 'Hoş bir hayal kuruyorum. Siyasete hakim olan üslup, dil değişebilir. '

Kadın-erkek eşitsizliğinin giderilmesi, kadınlar arasındaki eşitsizliğin de giderilmesinin rüyası bu.
'Türkiye Cumhuriyeti'nin ideal vatandaşı bu kadındır dediği, kadınların değil, hepimizin siyasette olmasını istiyorum. Bazı vatandaşlarına bariyer koyan katı laikler ile katı muhafazakarların mutabakatının kırılması gerekir. 3 çocuk doğurun, evinizde oturun mutabakatının da kırılmasını istiyorum.'

Cem Boyner, Ali Koç gençlerle yarışacak
İŞSİZLİK, ekonominin en büyük sorunu. Gençlerin işsizliği, gelecekten ümitsizliği ise büyük bir toplumsal sorun.
TÜSİAD, 'Bu gençlikte İŞ var' kampanyasıyla farkındalık yaratacak gibi. ODTÜ ve Bilkent üniversitelerinde pilot uygulamayla gençlerle, TÜSİAD patronlarını bir araya getirecek.
Gençler girişimcilik projeleriyle yarışacak, TÜSİAD üyeleri bu gençlere rehberlik yapacak. Böylelikle gençlerle birlikte TÜSİAD üyeleri de yarışacak. TÜSİAD üyesi, Proje koordinatörü Metin Akman'ın dediği gibi genç pırlantalar ile patronlar 'iş' çıkaracak. Yarışmada Cem Boyner ile Ali Koç'un adını geçiren de yine Metin Akman.
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, eşinin adı geçince gülümsemekle yetindi ama 'Gençler arasında girişimciliği özendirmek gerekiyor' da dedi.

Bu bir yarışma, sonuçta bir ödül olacak. İki üniversiteden dört genç vardı, toplantıda. Selin Zeybek, Semih Ceyhan, Erinç Ermin ve Gökçe Gürbulut.
Gençler diyor ki, 'Biz para istemiyoruz. Fikirlerimizi hayata geçirecek destek istiyoruz.'
Gençler de TÜSİAD üyelerine ödül verecekmiş. Yılın istihdam ödülünü.

<p>41. haftanın son durumunu Akşam Gazetesi Spor Editörü Şafak Gözmen, AKŞAM TV'ye değerlendirdi.</p

Fenerbahçe – Sivasspor Maç Önü

Süper Lig'in yeni takımı GZT Giresunspor, coşkuyla karşılandı

Galatasaray, Yukatel Denizlispor maçı için şehre geldi

Deniz salyasından gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi yapacaklar