• $17,9131
  • €18,2474
  • 1022.97
  • 2750.49
28 Kasım 2012 Çarşamba

Etik yolculuğuna bu defa gençlerle çıktı

Bülent Şenver yıllar önce Türkiye Etik Değerler Merkezi'nin (TEDMER'in) de kurucusuydu. Bilhassa iş aleminde etik değerlerin yaygınlaştırılması amacını güden vakfın başkanlığından ayrıldıktan sonra yönetim, 'ilaç şirketlerinin' hegemonyasına girdi. O ara başkan, Roche davasının genel müdürüydü. Dernek 'mahkeme karar vermeden görevden ayrılmasına gerek yok' diyerek, etik dışı bir tutum takındı. O günden beri TEDMER gündeme gelmeden, kendi yağında kavruluyor.
Eski bankacı, üniversite hocası, danışman Bülent Şenver ise yeni bir dernek kurdu: EDMER. Etik Değerler Merkezi Derneği.
Başkan Yardımcısı Saffet Karpat. Uluslararası P&G'nin Türkiye'deki CEO'su.
'EDMER'in yönetiminde en yaşlı benim. Yaşını geliştirmiş biz iki kişiyiz, ben ve Saffet' diyor ve ekliyor:
'EDMER'i kurarken aklıma yıllar önce Saffet ile ilgili okuduğum bir köşe yazısı geldi. Cumhurbaşkanlığı'ndan aramışlar, bir personelin alımı ricasıyla. Saffet de 'Herkes gibi başvursun, hak ediyorsa işe girer' falan demiş. Köşe yazarı, Saffet'ten başkası bu sözleri söyleyemezdi diye yazmıştı.'
EDMER önce 'durum tespiti' yaptı. Gençlere 'etik' kavramını sordu. Tahmin edebileceğimiz gibi hukuk ve etik kavramlarının birbirine karışması bir yanda, toplumda var olan 'işini ahlaklı yürütene 'salak' muamelesi yapılması, iş bilmez denilmesi' öte yanda.

Simitten zengin olunur mu?
Bülent Şenver 'Gençler üye olabilsin diye yıllık aidatımızı 50 lira olarak belirledik. Üniversitelerde 'Etik Sohbetler' yapıyoruz' diye başladı söze. İlk sohbeti İstanbul Üniversitesi Avcılar kampusunda Simit Sarayı'nın sahibi Haluk Okutur ile yapmışlar.
Bülent Şenver anlatıyor:
'Gençlerin ilgisini daha yoğun çekebilmek için ilk önce simit ile zengin olunur mu diye sordum. Ardından simit işinde etik olmayan bir şey var mı, iş hayatınızda en sık rastladığımız etik olmayan uygulamalar nelerdir diye. İkinci sohbet toplantısını Yeditepe Üniversitesi'nde yaptık, Özdemir Erdoğan ile 'sanatta etik'i konuştuk. Meğer ne dertliymiş.'

'Etik'çi Daçkalılar
Bülent Şenver Daçkalı (Darüşşafakalı), başkan yardımcısı Saffet Karpat Daçkalı kardeşi. Bir başka Daçkalı, şirket istihbaratı yapan Dun&Brodstreet'in Türkiye'deki yöneticisi Selim Seval, EDMER için algoritma hazırlıyor ve 90'a yakın sorunun bulunduğu bir anket ile ETİKA 2012 adı altında bir yarışma düzenliyorlar.
Bülent Şenver 'TÜSİAD, YASED, MÜSİAD, tüm örgütlere, etik şirket belirleyeceğimizi duyurduk. 20 Aralık'a kadar süre var ama şu ana kadar 50'yi aşkın şirket anketi doldurdu' diye anlatıyor.
Konu Daçka'ya gelince 'TEDMER'in o zamanki başkanı ve Roche'un genel müdürü Faruk Yöneyman'ın eşi Nihal hanım da bizim hocamızdı. Yöneyman'lar bizim okulun lojmanında kalıyordu. Onlar da Daçka havasını bol soludu' dedim, güldük beraber.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü