• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
23 Haziran 2014 Pazartesi

Eskişehir, Venedik’i gondol yarışında nasıl yenmiş?

Bir zamanlar Haliç ile Porsuk kötü kokuda yarışırdı. İkisi de neyse ki maviliğine kavuşalı çok oldu. Porsuk’un bir de gondolları meşhur artık.
Eskişehirli ortaklar Erol Tabanca ile Cem Siyahi’nin Polimeks şirketinin inşa ettiği, Fettah Tamince’nin sahibi olduğu Rixos’un işleteceği otelin açılış töreni için gittiğimiz Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen’i dinliyoruz.

“Venedikli gondolcularla bizimkiler yarış yaptı, bizimkiler kazandı” deyince pür dikkat kesildim.
Yüzyıllardır gondol kültürüne sahip insanlar, daha dün gondol kullanmayı öğrenenler karşısında yarışı nasıl kaybeder?
Venedik’teki gondollar malum tek kürekle kullanılıyor. Eskişehirli gondolcular uğraşıyorlar, didiniyorlar bir türlü tek kürekle ileri götüremiyorlar, götürseler geri döndüremiyorlar. Zaten Venedik’te de denirmiş ki, gondol kullanmayı öğrenmek, pilotluktan daha zor.
Prof. Yılmaz Büyükerşen’in aklına bir fikir geliyor, küçük bir motor takıyorlar, bir akü, Eskişehirli gondolcuların ayağının altına da bir marş pedalı, kürek ise dümen için kullanılıyor.

Rönesansı yaptık motoru akıl edemedik

Yarışı tabii ki kol gücü karşısında motor gücüne sahip olan Eskişehirli gondolcular kazanıyor ama motordan Venediklilerin haberi yok. Bir merak sarıyor onları. Soruyorlar, “Sizin gondolcular ne kadar süre eğitim gördü?”
“2-3 hafta” yanıtına iyice şaşırıyorlar.
Sonunda Yılmaz Büyükerşen gerçeği anlatıyor.
Venediklilerin tepkisi de hoş:
“Biz Rönesans’ı yaptık, bir motor koymayı nasıl da akıl edemedik.”
Yarış pek etik ilkeler çerçevesinde olmamış ama Türk insanının pratik zekâsı da bir kez daha tescil edilmiş.

Erol ile Cem’den hurdasını istedim

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Polimeks’in ortakları Erol Tabanca ile Cem Siyahi için “Buralarda çocukken çok haylazlık yaptınız, toprağınıza borcunuzu ödeyin dedim ve bu oteli yaptılar” diye anlatıyor.

Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’in gondol macerasında yine Erol Tabanca ve Cem Siyahi’den yardım istemiş. “Çocuklar ne olur, hurda gondol alın da, burada kalıbını çıkaralım, üretebilelim” demiş.

İki işadamı talebi yerine getirmiş, alınan kalıpla da orijinal ahşap gondol yerine seri üretim fiber gondol üretilmiş. Venediklilerle yarışta da onlar ahşap gondol kullanırken, Eskişehirliler hafif fiber gondolları rahat rahat yüzdürmüşler.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?