• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
17 Şubat 2012 Cuma

Erol Bey de destek verdi, AKM için parayı holdingden sağlıyoruz

Sakıp Sabancı Müzesi muhteşem bir sergiye daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sergi öncesi 'mutfağı' görmek için davetliyiz.
Biraz erken gidiyorum, müzeye. Girer girmez Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile karşılaşıyorum.
Ertuğrul Günay, 'Funda söyle bakalım bugünün en güzel haberi ne?'
Afallıyorum. Ben bir haftadır başka bir boyutta, başka bir dünyada yaşadığım için her zamanki 'performansımı' gösteremiyorum.
Ertuğrul Günay gülüyor: 'AKM imzası diye cevap versene.'
Özrümü iletiyorum, bir hafta içinde kız kardeşime kanser teşhisi konması ve salı günü de ameliyat olması nedeniyle henüz normal hayata yeni yeni adapte olduğumu söylüyorum.
Oluyorum da.
Güler Sabancı'ya AKM'nin 'kurtarılması için 30 milyon lira katkı sağlama sürecine nasıl geldiklerini soruyorum.'
'Eylül ayıydı, Ertuğrul Bey'i ziyarete gitmiştim. Dedi ki, 'AKM'yi kurtarmak için yola çıktık ama hiç beklemediğimiz engellerle, itirazlarla karşılaştık. İçimde yara bu konu. AKM'yi kurtarmadan bu yara kapanmayacak. Desteğiniz olabilir mi? diye sordu. İstanbul'a geldim, bizimkilerle konuştum. Hüsnü Bey'e (Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Hüsnü Paçacıoğlu'na) projeye bakar mısın dedim.'
'30 milyon lira Sabancı Vakfı'ndan mı verilecek?'
Gülüyor. 'Yok, yok merak etme. Hüsnü Bey de ilk söylediğimde 'neyi bakacağız, niye bakacağız' dedi.'
Sabancı Vakfı, geçtiğimiz yıllarda bir arama konferansıyla yeni yol haritası hazırlamıştı. Benim de katıldığım arama konferansında vakfın, bina gibi yatırımlara ağırlık vermeyip, 'kadın, genç ve engelli' konularında hizmet etmesine karar verilmişti.
Sohbetin seyri vakfı savunmaya geçince 'Vakfın parası sizin paranız ama biz de sizin paranızla size hesap soruyoruz' dedim. Hibe programlarında üç yıldır jüri üyesi olmanın getirdiği 'had bilmezlik' herhalde.
Güler Sabancı gülerek, 'İyi yapıyorsun, desteği holdingden vereceğiz. Erol Bey de (amcası Erol Sabancı) destek verdi, AKM projesini olumlu buldu' diyor.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da gerçekten çok sevinçliydi. AKM'nin kurtulması için Sabancı Holding'in verdiği destek bir başlangıç.
Sergi daveti başlamadan hemen önce Ertuğrul Bey, uçağa yetişmek için ayrıldı.

"ayasofya.jpg"Ayasofya'nın ışıkları
Hollywood yıldızı Ben Affleck İstanbul'a geldiğinde Ayasofya'nın aydınlatma sistemini beğenmemiş, onun üzerine değiştirilmiş diye haber okumuştuk.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a soruyorum. 'İl Müdürü Ahmet Emre Bey burada, ona sorar mısın?' diyor.
Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili ile konuşmaya başlamıştım ki,
Sabancı Müzesi'ndeki 'Rembrandt ve Çağdaşları' sergisinin sponsorlarından Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı, Bakan Ertuğrul Günay'a derdini anlatıyor:
'Sayın Bakanım Ayasofya'nın yeni aydınlatması pek doğru değil. Kızılötesi ve ültraviyole ışık veriyor, fresk ve mermerleri etkileyecektir.'
Ve ekliyor:
'Biz tüm sistemi, tarihe eseri koruyacak, ona zarar vermeyecek şekilde değiştirmek isteriz.'
İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili de şunu söylüyor:
'Ben Affleck geldiğinde denildi ki, mevcut ışıklar aşırı parlak. Biz de düşündük ve bu eleştirinin doğru olduğuna karar verdik ve sistemi değiştirdik. Ama sistemin sıkıntılı olabileceğini şimdi duyuyoruz, biz de.'
Ayasofya'yı korumaya çalışan kamuyla özel sektörün temsilcileri konunun çözümlenmesi için bir araya gelmek üzere sözleşiyor.
Bugün yerimiz bitti, Hollanda ve Türkiye ilişkilerinin 400'üncü yılının kutlanacağı bu yıl ve Sabancı Müzesi'ndeki sergiyle ilgili izlenimlerimi pazartesi yazısına bırakalım.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti