• $8,2611
  • €10,0399
  • 487.198
  • 1453.14
14 Mart 2011 Pazartesi

Erkekler stadyumda niye küfreder?

Nedenlerden birini 'düdüklü tencere' sendromunun bir sonucu olarak açıklayabiliyoruz.
Kadına yönelik şiddete karşı kampanyalarda erkeklerin de dünya çapında katılımını sağlayan Beyaz Kurdele girişiminin kurucularından Kanadalı Michael Kaufman anlattı. Erkek şiddetinin kaynağını 7 başlıkta toplamış. Kendi adıma çok şey öğrendim, sizinle de paylaşmak istedim:
1-Ataerkil iktidar: Şiddet iktidar dengesizliğinden kaynaklanıyor. Erkek egemen toplumlar, sadece erkeklerin, kadınlar üzerinde değil, aynı zamanda bazı erkeklerin diğer erkekler üzerinde hakimiyetine dayalı. Şiddet bir amaç değil, hakimiyetini kurmak için bir araç.
2-Ayrıcalık taşımanın hak olduğu algısı: Misal, erkeğin yemeği yakan karısını dövmesinin altında bilinçli veya bilinçsiz olarak 'kendisine hizmet edilmesi' gerektiğinin algısı yatıyor.
3-Onaylama-izin verme: Toplumlarda açık veya zımni onay verilmesi, şiddetin kanıksanmış olması. Komşusunun karısını dövdüğünü duyan 'Aman aile içi sorunları' diyebiliyor. Komşu marketin soyulduğunu gördüğünde de hiç kimse, 'Müessese içi, şahsi mesele' demiyor.
4-Erkek iktidarının yarattığı paradoks:  Fiziksel olarak güçlü, mali olarak başarılı kıstaslarını kapsayan erkeklik düzeyine ulaşamayan, kişisel güvensizliklerini, öfkesini saldırganlık olarak kusuyor. Bu kusma kadına karşı da, eşcinsele veya azınlık bir gruba karşı da olabilir.
5- Psişik erkeklik zırhı: Empati yeteneğinden yoksunluk. Karısını dövenin en basit bahanesidir: 'Aslında canı yanmadı, rol yapıyor.'
6-Ruhsal düdüklü tencere: Erkek çocukları doğdukları andan itibaren, 'erkek ağlamaz, korkmaz, canı acımaz, zayıflığını göstermez' diye yetiştiriliyor. Bu güçlülük baskısı, düdüklü tenceredeki basınç gibi patladığında kendisini şiddet olarak gösterebiliyor.
7-Geçmiş deneyimler: Şiddet gören şiddet uygular. Babasının annesini dövdüğü ortamda büyüyen çocuk şiddete de eğimli olur.
Geldik, başlıktaki soruya: Erkekler niye stadyumda küfreder?
Michael Kaufman diyor ki, 'Karşı tarafa siz erkek değilsiniz, biz erkeğiz deyip, diğer erkekleri tahakküm altına almak için küfredilir.'

Gürsel Tekin'in moraran gözü
'ERKEKLER neden şiddet uygular?' sorusunun yanıtını öğrenmek için merakla koşturduğum toplantının öncesinde Gürsel Tekin'in moraran gözlü fotoğrafı karşıma çıktı. Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı'nın öncülüğünde Hürriyet gazetesinin yedi yıldır sürdürdüğü 'Aile İçi Şiddete Son' kampanyasına dikkat çekmek için bu yılın başında bazı ünlü erkekler 'kadınlaşmıştı.' Onlardan biri de Gürsel Tekin.
'16 yaşında bir genç kız, ailesi tarafından diri diri toprağa gömülmüştü', o vahşetin etkisini hala yaşadığını söylüyor Gürsel Tekin.
Fotoğrafı gördüğümde sempati duydum Gürsel Tekin'e. Bazı sanatçıların yüksek topuklu ayakkabı giymesinden çok daha etkileyici buldum, bir siyasetçinin kadınlar için gözünü mora boyatmasını...

<p>Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde tespit edilen 8 PKK'lı terörist, Hava Kuvvetleri tarafından etki

MSB: 8 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Çamurlarda serinleyen mandaların görüntüsü Serengeti'yi aratmadı

Dereotunun az bilinen şaşırtıcı faydaları

NATO tatbikatına katılacak askerler yola çıktı