• $7,2842
  • €8,7901
  • 404.508
  • 1527.45
13 Nisan 2011 Çarşamba

Erdoğan'a cevap Bakırköy'den geldi

Bakırköy Belediyesi Başkanı Ateş Ünal Erzen ile Renault Mais'in Genel Müdürü olduğu 1988'den beri tanışıyoruz. Telefonda 'Türkiye'de bir ilki başlatıyorum' dedi, toplantısına merakla gittim.
'Başbakan Erdoğan, aile sigortası için boş hayal diyordu. Söylediklerimizin hayal ürünü olmadığına en güzel yanıtı veriyoruz. İktidarda olduğumuzda neler yapabileceğimizi biz yerelde gösteriyoruz' diye anlatıyor.
'Destek Bakkart' adıyla ihtiyaç sahibi, yoksul Bakırköylülere, bir çeşit kredi
kartı verilecek.
İlk etapta 1042 aile, 1 Mayıs itibarıyla bu kartları kullanmaya başlayacak. Gelir durumuna göre 200-250 ve 300 TL aylık limitli bu kartlar ile aileler, POS cihazı olan diledikleri marketten gıda ve temizlik ürünü satın alabilecek. Her ay sonunda aylık destek tutarı karta ilave edilecek. Kart sadece Bakırköy sınırları dahilinde de değil, tüm Türkiye'deki marketlerde geçerli olacak.
Ateş Ünal Erzen, AKP'li belediyelerin erzak ve kömür dağıtmasını eleştirerek, şunları söylüyor:
'İhtiyaç duyana destekte, sağ elin verdiğini sol el görmemeli. Bizim ananemiz budur. Destek Bakkart'ın sıradan kredi kartından, banka kartından görünüş olarak bir farkı yok. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın insan onurunu zedelemeden, kendilerinin belirledikleri ihtiyaçlarını, alışverişlerini istedikleri gibi yapabilme olanağı sağlıyoruz.'
Şunu da söylüyor: 'Kart sahiplerinin, aşevinden, burs hizmetimizden, belediyenin yardım sandığından yararlanıyor olması veya yeşil kart sahibi olması hiçbir engel teşkil etmiyor.'
Destek Bakkart'ın bütçesi?
'Yılda 3-5 milyon TL'lik bir bütçe demek. Belediyenin toplam bütçesi 196 milyon TL. Göreve geldiğimde 130 milyon TL'lik borç vardı, altı yılda o borcu da kapattık, şu an borcumuz yok gibi.'

Medyada yer alma meselesi
Ateş Ünal Erzen'in düzenlediği toplantıya CHP'nin yeni İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin ile CHP'li Silivri ve Maltepe Belediye Başkanları da katıldı dün.
Ateş Ünal Erzen'in, özel sektördeki profesyonel yöneticiliği döneminden hiç alışık olmadığınız bir tutumla 'Medyaya bizim hizmetlerimiz yansımıyor' şeklindeki söyleminin üstünde durmayacaktım aslında. Verilecek yanıt belli: 'Kaç AKP'li ilçe başkanının haberleri boy boy yer aldı ki bugüne kadar?'
Biz gazetecilerin eksiği mi? Evet eksiği. Dahası İstanbul ve Ankara dışında kaç ilin belediye haberleri, 'haber' oluyor?
Derken İl Başkanı Bahri Şahin başladı yakınmaya: 'Başkanlığımın ikinci günü gözaltına alınan gazeteciler için eylem yapılıyordu.
Teşkilattan 9 bin kişi topladım Galatasaray'da yerimizi aldık ama basında kibrit kutusu kadar haber olduk.'
Olmayın da zaten. O eylem gazetecilerin eylemiydi.
Sonra Silivri Belediyesi Başkanı Özcan Işıklar sözü aldı. Ateş Ünal Erzen'in yetersiz bulduğu gıda bankacılığı hizmetini anlatmaya başladı.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bir değişimi sağlamaya çalışıyor. Yakınan, sürekli menfi muhalefet eden yılların CHP'sinden sonra aile sigortası gibi sosyal demokrat, sosyal adaleti vurgulayan vaatlerini anlatıyor.
İl yönetimlerinin daha çok çalışması gerekiyor, umut vaat eden politikalar üretmeleri için.

<h3>ÇALIŞANLAR İSTİFA METNİ YAZARKEN DİKKAT!</h3><p>'Kısa Çalışma Ödeneği'nin biteceğinin açıklanmas

Kısa çalışma sonrası çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu