• $7,3894
  • €8,9804
  • 442.697
  • 1547.09
06 Temmuz 2012 Cuma

Engellileri gözümüz görmesin yeter

Başlık vahşi mi? Evet, kesinlikle. Ancak gerçek de bu. Ne yazık ki, toplumun yüzde 70.3 gibi ezici bir çoğunluk, ortopedik engelli komşu dahi istemiyor.
Zihinsel engelli konusunda toplumun tavrı farklı mıdır acaba?
Bugüne kadar yapılan kamuoyu araştırmalarında 'homoseksüel, Alevi, Yahudi, Hıristiyan komşu istemeyenlerin' çoğunlukta olduğunu da görmüştük. Engelli komşu istemeyenler ile bir 'dibe' daha tanık oluyoruz.
Araştırma, Görme Özürlüler Derneği (GÖZDER) ve Türkiye Kas Hastalıkları Derneği(KASDER) ortaklığıyla yürütüldü.
Görme Özürlüler Derneği benim de seçici kurulunda olduğum, Sabancı Vakfı'nın, 'Toplumsal Gelişme Hibe Programı'nda geçen yıl hibe almaya hak kazanmıştı. Hatırlatayım, 1.1 milyon TL hibe bütçemiz vardı ve Görme Özürlüler Derneği 172 bin 410 TL'lik hibe almıştı.
İtiraf etmem gerekiyor ki, Sabancı Vakfı'nın kadın, genç ve engellilerin topluma katılımlarını hedefleyen projelere destek vermesi çerçevesinde seçim yaparken, en azından kişisel olarak mümkün olduğu kadar 'araştırma' projelerini ince eleyip, sık dokudum geçen üç yıl boyunca. Hibe programının, daha çok 'toplumda çarpan etkisi' olan projeleri desteklemesini tercih ettim.
Bu kamuoyu araştırması, toplumsal gelişimde de, 'acı gerçeği' yüzümüze vurmada da gerçekten bir 'çarpan' etkisi var.
9 ilde engelli ve engelsizlerle yapılan araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 57.3'ü engelliler için ayrı okul yapılmasını destekliyor. Bir yandan 'Engelliler toplumdan soyutlanmasın' diyor ama yüzde 70.3'ü de ortopedik engelli komşu istemiyor.
Engelli Ayrımcılığını Önleme ve Mücadele Platform Koordinatörü Süleyman Akbulut diyor ki:
'Toplum, engelli bireyler için uygun olduğunu düşündüğü birçok tutum, algıyla aslında farkında olmadan ayrımcılık yapıyor. Engelliler için ayrı okul yapılması fikri de, bu düşüncenin bir ürünü. Birçok kişi, zihinsel engelli birinin, kendisine zarar verebileceği ya da gürültü yapabileceği gibi kaygılar besleyebiliyor. Ortopedik engellinin apartmanın görünümünü değiştirecek ya da mali yük getirecek (rampa, asansör vb) düzenlemeler yaptıracağı için komşu olarak görmek istemeyebiliyor.'

İstisnalar kaideyi bozar
Engellilere yönelik bu çarpıcı araştırmayı şu an Koşuyolu'ndaki 'Kirpi' kafe-restoran'da yazıyorum. Fazlasıyla vahşi bulduğum toplumun algısından etkilenmişken, restoranın tuvaletini kullandım. Engellilere uygun bir tuvalet.
İşletme Müdürü İdris Akşak ile konuşuyorum:
'Patronumuz Caner Diniz engelliler konusunda çok duyarlı. Çok fazla engelli, tekerlekli sandalye, yürüteç ile gelen müşterimiz var. Kafenin girişinde de engelliler için rampa yaptırdık.'

Patronun duyarlılığının nedeni?
'Özel bir nedeni yok. İnsancıllığından.' 
Hayat, her şeye rağmen güzel.

'O milletvekili zihniyetinde olanlar yüzünden sık mağdur oluyoruz'
AK Parti İzmir milletvekili Rıfat Sait'in gayet gururla anlattığı, bir polise fırça yedirtmesini aktarmıştım, çarşamba günü.
Gecenin bir yarısı hastaneleri dolaşıp, hastalara hal hatır sorması üzerine şüphelenen ve kimlik soran polisi, İzmir Emniyet Müdürü'ne şikayet etmişti, Rıfat Sait.
O kadar çok emniyet mensubundan mail geldi ki.
Bir polis memuru, '5 yıldır İzmir'de çalışıyorum, Rfıat Sait'in ismini ilk defa duydum' diye başlamış, mailine.
'Yazınızda da belirttiğiniz gibi polis, şüphe üzerine kimlik sormuştur ki bu polisin görevi. Kimin ne işle meşgul olduğu alnında da yazmıyor bunu ancak kimlikle öğrenebilirsiniz. Bir polis, sırf egosunu tatmin etmek için bir milletvekiline kimlik sormaz ki kasıtlı yaparsa başına nelerin geldiğini çok iyi bilir. Hz. Ömer adaletini yansıtan bir yönetici anlayışını benimsemeyen bir vekilin egosunu tatmin ettirmek için polise fırça attırmasını normal karşılamalıyız.
Maalesef, bu zihniyette olan insanlardan dolayı birçok memur mağdur oluyor görevi esnasında. Milletvekilinin, polisin bu duyarlılığını kutlaması gerekirken ego tatmini yapması milletvekili sıfatını alan birisi için üzücüdür' diyor.
Fazla söze gerek var mı?

<p><span>İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Ekipleri HDP Binası'na 6 saatlik

Kandil değil HDP binası

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dünyanın en pahalı savaş jetleri hangileri? İşte dudak uçuklatan fiyatlar

Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında performans testi için Ankara'dan Yozgat'a geçti