• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
18 Mart 2013 Pazartesi

Dünyanın nazarı değecek Türkiye'ye

"Bu tempoya yürek mi dayanır?" diyorum.
İşini seven, gece gündüz dinlemez, dinlenmez.
Aslında bu yoğun temponun en önemli nedeni Türkiye'ye duyulan ilgi.
"Yılın ilk iki ayında gelirimiz, bir önceki yıla göre yüzde 61 arttı" diyor.
Dünya kan ağlarken, Avrupa, ABD bırakın yüzde 3-5'lik artışı, bir önceki yılın rakamlarını tutturduğunda mutlu olurken, Türkiye'de rekorlar kırılıyor.
Ayşegül Aydın, "Ortadoğu sermayesi, Avrupa, hatta Asya bile Türkiye ile çok ilgili. Türkiye'yi anlamak, dinlemek istiyorlar. Türkiye nedir, nasıl bir kültürdür diye soruyorlar. Ve parlayan bir yıldız olarak görüyorlar" diye anlatıyor.
'Yabancı' şirketlere dair önemli bir bilgi de alıyorum Ayşegül Aydın'dan:
"Eskiden distribütör kanalıyla Türk pazarında olan birçok marka, şimdi kendi operasyonunu yönetmek üzere ofisini kuruyor, devlete vergisini veriyor, istihdam sağlıyor. Kimileri de doğrudan yatırıma geliyor."
Yabancı bir firma için bir ülkede distribütör sistemini yerli yatırımcıya kurdurmak en risksiz olanı.
Ayşegül Aydın'ın vurguladığına göre artık daha çok yabancı firma,Türkiye'de de taşın altına elini koymak istiyor.

Her sektörde hareket var

Ayşegül Aydın'a 'Türkiye'ye kimler geliyor?" diye soruyorum.
"Her sektörde hareket var" diye başlıyor, anlatmaya.
"Endüstriyel üretimde, ilaç sektöründe, tüketim ürünlerinde. Fonlar aynı şekilde. Telekomünikasyon sektöründe zaten sürekli bir devinim var. Bankacılık toplam işimizin yüzde 25'i."

Türkiye'nin problemi 'sürdürülebilirlik'

ABD'de finans ve iş dünyasının etkin gazetesi Wall Street'te yine bir 'yorum haber' vardı. Gazete,Fitch'in 'Türkiye'deki ekonomik gelişmeler olumlu olmaya devam etse de ekonominin 'oynak' ve 'şoklara kırılgan' olmayı sürdürdüğünü söylediğine dikkat çekiyordu.
Geleceğe dair bu 'belirsizlik' yorumunu Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a sormuştum, yanıtını da 16 Mart'ta sizlere aktarmıştım: "Bozacının şahidi şıracı. Wall Street, Fitch, The Economist bunların hepsi aynı kaynaktan yönlendiriliyor" diyordu, Bakan Çağlayan.
Şu da var ki, iş dünyası, yani eli taşın altında olanlar, 'o kaynaklar' kadar kötümser olmamakla birlikte "Türkiye'nin tek problemi sürdürülebilirlik" diyorlar.
Bu görüşte olanlardan biri de Ayşegül Aydın. "İlk iki ayda yüzde 61 gelir artışını yakaladık ama tüm yıl boyunca bu başarıyı sürdürebilecek miyiz, bilmi-yorum. Türkiye'de anlamsız fırlamalar ve anlamsız düşüşler yaşanıyor. Sorunumuz projeksiyon yapamamamız" diyor.

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı