• $17,9688
  • €18,2697
  • 1028.93
  • 2857.18
25 Haziran 2014 Çarşamba

‘Dolmuş uçak olsa Eskişehir’e milyonlarca turist gider’

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen’in bu sözleri THY’nin çıktığı zirvenin ve o zirvede beklentilerin artmasının da bir göstergesi. Anadolu’da hangi şehre gitsem THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun kulakları çınlatılıyor. Herkes sefer istiyor, seferi olan da sayısının artırılmasını.
Turizm cenneti memleketimizde, her şehrin iddiası da farklı.
Deniz-kum-güneş her daim kitle turizminin baş mekanı olacak da, turistlerin de Türkiye’ye ilgisi değişiyor. Antalya’dan çok İstanbul’un talep görmesi de bir gösterge.
Yılmaz Büyükerşen, “Eskişehir kaplıca kentidir, Bizans’a kadar dayanır, saray ailesi tatile gelirmiş. Selçuklu ve Osmanlı’da da hamam olarak kullanılmış. İşletmeciler sudan para kazanır ama hamam olarak kazanır. Sizin için bütün dünya İstanbul olduğu için buraları bilmezsiniz” diye anlatıyor.
Yılmaz Büyükerşen’in şehrine dair anlatacak o kadar çok sözü var ki, Rixos’un patronu Fettah Tamince, “Hocamı dinledikçe sırf Eskişehir’e 3-5 otel açmak lazım, şehri bu kadar güzel pazarlayan bir başkan olduktan sonra” diyor.
Eskişehir’deki otelin yatırımcısı Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı, Eskişehirli Erol Tabanca sözü alıyor: “Eskişehir uluslararası marka olabilir. Millet İtalya’ya sırf detoksa gidiyor”
29’uncu Rixos’u Eskişehir’de açan Fettah Tamince ekliyor: “Artık otel kadar, havaalanı da elzem.”
Eskişehir’in havaalanı var, uçağı eksik. Yılmaz Büyükerşen isteğini dile getiriyor: “Dolmuş uçak olsa çoğunluğu yerli 800 bin turist sayımızı rahatlıkla katlarız.”

Polimeks Alaçatı’dan Venedik’e, ABD’ye kadar açılıyor

Türkmenistan’daki en büyük müteahhitlik kuruluşlarından Polimeks’in Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, “Asıl işimiz her zaman müteahhitlik, çok fazla ülkeye açılmak istemiyoruz, üç ortak işimizin başında olmak istiyoruz. Türkmenistan’da da tepemize kadar iş var, çok yoğunuz. Halen devam eden iki projemiz 7 milyar dolar değerinde” diye anlatıyor.
Alaçatı’da doğan Alavya butik otelin
sorumluluğu Erol Tabanca’nın eşi Rana
Hanım’da. Erol Tabanca “Karaköy’de
Liman Han Alavya olacak. Bir de
becerebilirsek, Venedik’te.”
Venedik’te bir otel için tam el sıkışacaklarmış, mal sahibi hissedarlar arasında sorun çıkmış, yeni yer arıyorlarmış.
“Alavya’yı Milano’ya, Los Angeles ve
San Francisco’ya da taşımayı
planlıyoruz” diye anlatıyor.

Tamince: Çağla hırsızlığı aklımda bulunsun

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen, Polimeks’in ortakları Erol Tabanca ile Cem Siyahi için “İki aslan” derken, söylediklerini de aktarıyor:
“Çocukluğunuzda Bademlik’te çok yaramazlık yaptınız, çok çağla yediniz. Tozunu kokladığınız toprağa borcunuzu ödeyin dedim.”
Polimeks’in inşa ettiği otelin Rixos’un işletmesi için kapısını çaldıklarında da, Fettah Tamince hiç düşünmeden kabul ediyor.
Sıcak sohbet ortamında Yılmaz Hoca çağla hırsızlığından söz ederken, Fettah Tamince de esprisini yapıyor:
“Aklımda bulunsun, ileride kullanırım belki bu bilgileri.”

<p>Ezgi Aşık soruyor meteoroloji uzmanı Ayhan Erdoğan cevaplıyor.</p>

Yağmurlu hava ne zaman yurdu terk edecek?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü