• $13,4534
  • €15,2475
  • 796.327
  • 2014.21
13 Şubat 2012 Pazartesi

Depreme dayanıklı inşaat için usta, Kopenhag'ı mı bilmek zorunda?

Biz eskiden evde üç kişiydik. Kız kardeşim için annem ve küçük annesi ben. Burcu sonra kendi üç kişilik ailesini kurdu. Eşi Barış, üç yaşındaki kızı Nar, bir de annem ve ben, hep beraber savaşa girdik. Kanser bizim kapımızı da çaldı, salı günü operasyon. O yüzden bu aralar yazılarda aksama olduğunda lütfen mazur görün.
...
Bu köşede, depreme dayanıklı bina inşaatı için inşaat usta ve kalfalarına getirilen eğitim ve sınav zorunluluğu konusunu ele almıştım. Ustamın sınav sorularını sizle paylaşmıştım. Kopenhag kriterlerinin, anayasal hakların sorulduğu, din kültürü bölümünde dua ve namaz bilgilerinin sınandığı sınavın, depremle mücadeleyle alakasını sormuştum.
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün inşaat usta ve kalfalarına 'sertifika verme' programından sektörün ileri gelen kurum ve kuruluşları bile haberdar değilmiş, bu inşaatla alakasız sınav sisteminden.
Önce INTES (İnşaat Sanayicileri İşverenleri Sendikası) yetkilileri aradı. 'Şaşırdık' dediler. 'INTES usta ve kalfalara yönelik eğitim programı yürütmek için yetki alan sektördeki tek kuruluş. Biz sorularımızda usta ve kalfalara inşaatı soruyoruz. Sizin yazınız üzerine Bakanlığa müracaat edeceğiz. Bunun için mücadele edeceğiz.'
Sonra İnşaat Mühendisleri Odası adına Genel Sekreter Yardımcısı Ayşegül Bildirici aradı: 'Mücadele edeceğiz' diye söze başladı. İnşaat Mühendisleri Odası olarak Milli Eğitim Müdürlükleri ile tek tek protokol imzalamaya çalıştıklarını, usta ve kalfalara en doğru eğitimi vermek için uğraştıklarını anlattı.
İnşaat Mühendisleri Odası ders müfredatından örnekler de gönderdi. 40 saatlik usta müfredatında, 14 saatlik kalıp dersi (kolon, perde kalıbı yapma, kalıp sökme, kiriş ve döşeme kalıpları gibi), 12 saatlik demir dersi (demir işleme gibi), 3 saatlik beton dersi (beton sıkıştırma, kalıba göre düzenleme ve koruma), 9 saatlik çatı dersi ve 2 saatlik de işçi sağlığı-iş güvenliği dersi bulunuyor.

İşçiler ceplerindeki son parayla malzeme alıp, derse giriyor
Her halde hayatımız boyunca hepimizin en az bir ustaya işi düşmüştür. Priz tamir ettirmek için, su tesisatı için, duvar kırdırmak veya boya yaptırmak için. Türkiye'deki usta ve kalfaların genel olarak eğitim düzeyi konusunda hepimizin üç aşağı beş yukarı bir fikri vardır. Çoğu ilkokuldan terk ustalara, depreme dayanıklı inşaat duyarlılığı kazandıracağım diye 'Aşağıdakilerden hangisi Kopenhag zirve toplantısında alınan kararlardan (kriterlerden) değildir?'  sorusunu sorarsanız tuhaf kaçar, değil mi?

Sizce kaç usta veya kalfa şu vap şıklarından doğrusunu  seçebilir?
a-
Siyasi kriterler b- Ekonomik kriterler c- Askeri kriterler d- Hukuki kriterler.

Üstüne üstlük bu sorunun depreme dayanıklı inşaat genelgesi, yasasıyla ne alakası var?
Din kültürü başlığı altında sorulan 15'e yakın namaz-dua sorularına bir kez daha yer vermeyeyim, bir önceki yazımdan okuyabilirsiniz
Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün eğitim ve sınav programında tuhaflıklar bu kadar da değil. Ustam anlattı: 'Eğitim için adamına göre para toplandı. Kimi 20 lira verdi, kimi 30, 50, 100. Benden 150 lira istediler.'
Dahası da var: Uygulama dersinde denilmiş ki usta ve kalfalara 'Sen şuraya beton dökeceksin, sen buraya fayans döşeyeceksin. Çimentoyu, fayansı, derzi gidip cebinizden alın getirin.'
İşçilerden biri cebindeki son 56 lirayı harcamış, uygulama dersi için. Bilenler bilir, kış ayları inşaat işçilerinin çoğu için 'yok ayları'dır. O işçiler de ne yapsın, devlet bir kere sertifikanız olacak demiş, yoksa inşaatlarda kaçak çalışırsanız, ceza yersiniz.

<p>Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starship roketl

SpaceX roketleri, Katy Perry'nin klibinde oynadı | TeknoZone #15

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında