• $9,5301
  • €11,0935
  • 547.091
  • 1455.42
15 Kasım 2014 Cumartesi

Çözüm süreci yeni iş, yeni aş, gelecekten umut demek

TÜSİAD'ın hazırladığı çalışmaya göre, çözüm sürecinin tüm engebelere rağmen sürdürülmesi halinde hizmetler sektörü gelişecek. Bu da bölge ekonomisini yüzde 6 büyütürken, yeni yatırımları da çekecek.

ÇÖZÜM süreci yeniden rayına girmeye başladı ama muhalefet partileri diyor ki, “Çözüm süreci nedir ya, millete bunu açıklayın ya.” Çözüm süreci için en başta “Analar ağlamasın artık” denildi, demek ki bazıları için bu yeterli değil. Candan elbette önemli değil ama bir de ekonomi diliyle anlatalım. 30 yıllık çatışma ortamı nedeniyle harcanan paranın, ekonomik kalkınmaya harcanması halinde bölgenin hali ne olurdu yorumu artık geride kalmış olabilir.

ARTIK GELECEĞE BAKMALI

‘Keşke’lerin önemi yok, geleceğe bakmalı. Çözüm süreci, yeni iş, yeni aş, gelecekten umut demek. Ekim ayı başında yaşanan olaylardan sonra tam üç kez gittim Güneydoğu'ya. Yöre insanı, 1.5 ay öncesine göre sıkkın, mutsuz. Özellikle turistik tesislerin çalışanlarını işten çıkarmaya başladığını anlatıyorlardı. Yerinde gözlemin yanı sıra bir de rapor var elimde. ‘Çözüm sürecinin ekonomik kalkınmaya etkileri’ üzerine, TÜSİAD adına Zafer Yavan ile Ceyda Aydın Ergün’ün hazırladığı çalışmada iki senaryodan söz ediliyor:
Çözüm sürecinin tüm engebelerine, iniş çıkışlarına rağmen başarıyla sürdürülmesi halinde birinci senaryoya göre bölgede sadece hizmetler sektörü gelişecek, bunun da bölge ekonomisinin büyümesine ek katkısı yüzde 6 olacak. İkinci senaryoya göre de hizmet talebiyle gelişen talep ve arz yapısının yarattığı ivmeyle yatırımlar da bölgeye yönelecek. Yatırımların yaygınlaşmasının, bölge ekonomisinin büyümesine ek katkısı yıllık ortalama yüzde 9.7 demek, Türkiye ekonomisine de yıllık ortalama büyümesinin 1.3 puan artması demek.

Sudanlı çocuğu öptü teselli etti

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile birlikte Cenevre’ye giderken Fazıl Koçyiğit beyle karşılaştım. Atatürk Havalimanı TGS personeli. Yanındaki çocuk Sudanlı mülteci. İsviçre’ye gidecek. Fazıl Bey şeker, çikolata aldı, uçağa kadar hiç yanından ayrılmadı ve bunları sadece ‘insan’ olduğu için yaptı. Suriyeliler konusunda “Elimizden geleni yapıyoruz ama bizim de gücümüzün bir sınırı var” diyen Fatma Şahin’e, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’in “Sizi yalnız bıraktık, pardon” demesini aktarmıştım. Bu fotoğraf nasıl da güzel anlatıyor, vicdanlı insan ile olmayan arasındaki farkı.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu