• $16,7297
  • €17,4883
  • 964.938
  • 2434.91
15 Şubat 2014 Cumartesi

Çocuklarımızı ne eğitebiliyoruz, ne besleyebiliyoruz

AK Parti iktidarının ilk yıllarında Prof. Dr. Ziya Selçuk, Talim Terbiye Kurulu Başkanıydı. Akademik başarısının yanına bürokrat olarak da farkını koydu. Önceki gün, TEDMEN Direktörü olarak Türkiye'nin eğitim atlasını açıkladı.
Çalışmada dikkatimi çeken bence en önemli bulgu: "4. sınıf düzeyinde temel beslenme eksikliği nedeniyle öğretimi aksayan öğrenci oranı Türkiye'de yüzde 74, uluslararası ortalamada yüzde 29, Rusya'da yüzde 17."
Yüzde 74.
Doğru ve yeterli beslenemediği için öğrenimi aksayan çocuklarımızın oranı.
Gelişmiş, kalkınmış ülke hedefinden söz ediyoruz. Katma değeri yüksek, teknolojiye dayalı üretim diyoruz. Eğitimde diyalektik düşünce hedefini koyuyoruz.
Sonuçta bilgisi olmayıp, fikir yürütenlerin ağırlıkta olduğu bir toplumda yaşıyoruz.
Bilgiyi, merak etmeyi, soru sormayı sevdirecek olan kitap. Kütüphane verisi de durumumuzu özetliyor:
"4. sınıf düzeyini içeren okullarda kütüphanesi olmayan okul oranı Türkiye'de yüzde 24, bu oran uluslararası ortalamada yüzde 13, Rusya'da yüzde 1."

Sahte ilaç çetesini unutturmayalım
Aralık ayında polisin operasyonuyla gündemimize giren sahte ilaç çetesiyle ilgili savcılık iddianamesini hazırlamış. Bazı ilaçların içinde 'aseton' dahi bulunduğunu okuduğumda, Allah biliyor ya 'bela okudum.' Annem hep "Bela okuma, döner gelir seni bulur" der de, bu nasıl bir vicdansızlık, adamların yaptığı? Kanser hastası şifa ararken, onu daha da zehirliyorlar. Duruşmada ne söyleyeceklerini merak ediyorum, o 7 tutuklunun. Hala 10 kişi de aranıyormuş. Ne bulunmaz insanlarmış?

Annelere hediye için 'politik cevap'
Sevgililer günü, sevgilisi olanlara kutlu olsun. Evet, resmi, dini bayram gibi üçüncü şahısların, hele hele kurumsal adreslerin sevgililer gününde de 'kutlu olsun' mesajı göndermesi pek bir komik. Bu iki kişi arasındaki özel bir gün.
Anneler günü için sormuştum ama 'evli' sevgililerde de 'aynı dert' var. Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı'na sordum:
"Anneler gününde, sevgililer gününde, kadınların yaş gününde elektrikli ev aletlerinin hediye edilmesini doğru buluyor musunuz?"
"Kritik bir soru" diye başladı, kısa bir süre düşündü:
"Nasıl algıladığınıza bağlı. Tabii ki anneleri mutfağa ait görmüyoruz ama bizde sofra kültürü önemli. Anneler, ev hanımları mutfakta çok zaman geçiriyor. Biz diyoruz ki, zamanlarını iyi kullansınlar diye bir makine verirsin, böylece mutfakta daha az zaman geçirirler. Mesela bizim bir blender'ımız var, herkeste var ama bizimki altı bıçaklı. Daha hızlı parçalıyor, daha güçlü motoru var, dolayısıyla işi daha çabuk bitiriyor. Annenize hediye ederseniz, eşinize hediye ederseniz, mutfakta daha az zaman harcar diyerek politik bir şekilde bağlayayım."

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Yavrularını korumak için dev pitonun üzerine atladı! Vahşi doğada ölüm kalım mücadelesi

Bu mağara binlerce yıldır gizemini koruyor! Define avcılarının gözdesi

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok