• $15,9579
  • €17,0274
  • 948.644
  • 2380.9
20 Temmuz 2011 Çarşamba

Cevdet Bey'in kızları

Orhan Pamuk romanını çağrıştırdı mı? İnci Holding'in kurucusu Cevdet Bey (Cevdet İnci) ve grubun ikinci kuşak yöneticisi olan 5 kızı, hatta üçüncü kuşak kuzenlerle çok güzel bir şirket romanı yazılabilir. Daha da önemlisi bir aile şirketinin, kurumsallaşmasına somut bir örnek.
İzmir merkezli İnci Holding'in ikinci kuşak yöneticileri olan beş kız kardeşin henüz tanıştığım üçüne dönüp dolaşıp aynı minvalde sordum: '60 yıllık bir grubu bölmemeyi nasıl başardınız?'
Aile şirketleri anayasasının yazılabilmesi için tek kuralın olduğunu anladım:
'Anne ve babanın ev içinde demokrat ve adil olması'
(Devlet baba için de bir ders çıkaralım mı? Biz konumuza devam edelim.)
Anne ve babalarından demokratlığı sayesinde, adil olmayı öğrenen kardeşler, gelecekte de aralarındaki sorunları asgariye indiriyor, ortaya çıkanları da kolaylıkla çözüyor.
Baba Cevdet İnci 60 yıl önce lastik ticareti yapıyor. Jant, akü üretimi lokomotif olmak üzere İnci Holding, 15 şirketi, 2 bin çalışanıyla İzmir merkezli büyük bir istihdam kapısı.
Cevdet Bey, yedi yıl önce yönetimi kızlarına devrediyor, altı yıl önce de vefat ediyor. Klasik dedikodu yayılıyor: 'Babaları vefat etti, dağılırlar.'
En büyük abla Emel İnci Özkaya holdingden emekli olmuş, organik tarım, zeytincilik yapıyor. Annesi Memnune Hanım'ın adını taşıyan zeytinyağı markası için çabalıyor.
İki numara, Ümit İnci Elbirlik henüz emekli olmuş, şimdilik evinin keyfini çıkarıyor.
Üç numara Şerife İnci Eren holding yönetim kurulu üyesi.
Dört numara Meral İnci Zaim holding yönetim kurulu başkanı.
En küçük kardeş Perihan İnci de holding yönetim kurulu üyesi.
Hepsinin grup şirketlerinde bol bol görevleri var.
Üçüncü kuşak da işbaşında. En küçük kardeş Perihan Hanım'ın çocukları henüz okul sıralarında. Diğerlerinin çocukları birkaçı hariç holdingde.

"cvdt.jpg"
Ayaktakiler soldan sağa: Ümit Elbirlik, Perihan İnci, Emel Önal Özkaya Oturanlar soldan sağa: Şerife İnci Eren, Meral İnci Zaim
En önde ise: Anneleri Memnune Yarenci İnci

Anne babanın adaleti
ŞERİFE Eren İnci, 'Başarımızda belki de erkek kardeşimizin olmamasının avantajını yaşadık' diyor. Kız kardeşi Perihan İnci de 'Kurumsallığımızın başarısı da kalabalık aileden geliyor olmamızdan kaynaklanıyordur' diye anlatıyor.
Şerife Eren İnci anlatıyor: 'Ranzalarda yatardık, babam derdi ki 'ya kendi aranızda anlaşın ya da sırayla bir altta, bir üstte yatın.'
Perihan İnci şunu ekliyor:
'Bizde aile meclisi var, bir de aile konseyi. Önce aileyi kurumsallaştırmak gerekiyor. Aksi takdirde işte sorun çıktığında insanlar dönüp ailedeki sorunlara kadar iniveriyor.
Kuralları da İnci Holding Anayasası ile oluşturmuşlar. Misal holding başkanlığı görevi üç yılda bir seçimle belirleniyor ve anayasa gereği bir kişi en fazla iki dönem, yani 6 yıl başkanlık yapabiliyor.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor