• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
12 Ağustos 2011 Cuma

'Çarşaf'tan çıkan tarih bilinci

İssimo Home 'Sanat cesarettir, issimo bir sanattır' sloganını kullanmış. Tarihi eserlere duyarlılığı için bu köşede de yer alıyor.
İssimo Home ürünlerini satın alanlar, çarşafın, pekinin içinde bir de broşür buluyor:
Uşak Toptepe Tümülüsü'nden altın kanatlı denizatı broş (M.Ö 6. y.y): Anavatanı Türkiye'den, New York Metropolitan Müzesi'ne kaçırıldı ve çok sonra geri döndü, ancak şimdi yine kayıp. (Bu cümlelere daha sonra yorum yaparız!)
Helenistik tipte genç kadın heykeli: 2000 yıl önce Aphrodisiaslı Zenon bu güzel heykeli yaptı, yıl 2007 heykel, İspanya, Madrid, Guadalajara kasaba müzesinde sergilendi.
Londra Heathrow Havaalanı'nda ele geçirilen, yasadışı yollardan yurtdışına kaçırılmış Selçuklu dönemi (13. y.y.) figürlü sürahi dört gözle doğduğu topraklara dönmeyi bekliyor. Daha nice eser yer alıyor broşürde. Son sözü de söylüyor İssimo: Her eser doğduğu topraklarda güzeldir.'

Kuruş biriktirerek zengin olunmaz
GEÇENLERDE Ege Cansen hoca yazmıştı:
'İndi-çıktı ekonomicilerinin ve müşterilerinin bayıldığı şey, kriz hikayeleridir. Çünkü her kriz, kendi zenginini yaratır. Krizi önceden gören ve ona pozisyon alan, kısa zamanda kazanç sağlar. Zaten, beş beş biriktirerek, zengin olunmayacağını herkes bilir.'
Bu global, büyük kriz de zenginlerini yaratmaya başladı.
Soros 'Ben değilim' diyor. Dünya, 1'e 11 kazanan gizemli yatırımcının peşinde, dünya piyasalarının tepe taklak olduğu pazartesi günü, büyük düşüş olacağını öngörüp de 11 milyar dolara yakın para kazananın kimliğini ortaya çıkarmaya çalışıyor.
Türkiye'de de yeni kriz zenginleri var mı acaba?
Ege Cansen'in şu sözleri bizim ekonominin temel gerçeğini ortaya koyuyor:
'Kısa zamanda köşeyi dönmek isteyen fakirin gözü arsada, orta hallinin gözü borsadadır. Zenginin gözü ise hem arsada, hem borsadadır, ikisini de izler ve sonunda mutlaka parsayı kapar.'

Öpüşme de mozaiklendi
ÖNCEKİ gün bu sütunlarda yazmıştım. Öyle Bir Geçer Zaman Ki'nin tekrar bölümünde Ali Kaptan tutuklanmış, Carolin de, paraları sehpaya yaymış, keyifle şarabını yudumluyor. Yudumluyor ama ekranda, şarap kadehi mozaiklenmiş. Sigara görüntüsü yasak, mozaikleniyor da içki değil. Dün internet sitelerinde gördüm Aşkı Memnu'nun tekrar bölümlerinde de öpüşme sahneleri 'kesilmiş', yani sansürlenmiş. Birileri Ramazan'da 'durumdan vazife' çıkardı demek ki. Ah bu kralcılar ah...

Çorba için, sağlıklı olun
METEOROLOJİ uzmanları birden soğuyan hava için diyor ki, 'Aman dikkat şu günleri hastalanmadan atlatırsanız, sıcaklar yeniden geliyor.' Benim için geç kalmış bir uyarı. Boğazım şiş, ateşim var tek kelimeyle dökülüyorum. İlacım da belli, bol sebzeli tavuk suyu çorbası.
Unilever Türkiye'nin pazarlamadan sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin ile bir araya geldiğimizde söz çorbadan açılınca, Unilever Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Erim, Fransa'da yapılmış çorba araştırması olduğunu söyledi.
Araştırmada mercek altına alınan yetişkinler çorba tüketme oranına göre üç gruba ayrılıyor.
Tüketmeyenler veya az tüketenler (haftada 0-2 gün tüketenler), normal tüketenler (haftada 3-4 gün tüketenler) ve çok tüketenler (haftada 5-6 gün tüketenler).
Çorbayı çok tüketen grupta, karbonhidrat alımı diğer iki gruba kıyasla daha yüksek bulunurken, yağ tüketimi oldukça düşük bulunmuş.
Çorbayı çok tüketen grubun 'beden kütle indeksi' (BKİ) diğer iki gruptakilere kıyasla daha düşük olarak saptanmış. Çorbayı çok tüketen erkeklerde, serum kolesterol düzeyleri daha düşük bulunmuş.
Araştırmada genel olarak varılan sonuç:
Çorba tüketimi, dengeli beslenmeye yardımcıdır. Çorba tüketimi, toplum genelinde sağlıklı beslenme durumuna katkıda bulunabilir.

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti