• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
06 Ocak 2012 Cuma

Çağlayan'dan 'İhracat olsun da ne satarsak satalım'a ilk neşter

İstanbul Conrad Oteli'nde geniş bir 'U' masa. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, masadaki iş aleminin temsilcilerine sesleniyor.
Bir gün önce bu köşede TÜSİAD'ın 'Türkiye'de Büyümenin Kısıtları' raporundan alıntı yapmıştım:
Özü şuydu: 'İhracat olsun da ne satarsak, satalım' mantığı, doğru bir mantık değil.
Küresel krizle birlikte dünyada fırtınalar kopuyor, batan finans kuruluşlarından sonra batan ülkeler sürecini yaşıyoruz.
Türkiye, rüzgarı da arkasına alıp, yelkenlerini şişirerek nasıl tam yol alacak, engin denizlere açılacak?
'U' masada Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv, Ömer Aras (Finansbank), Ali Sabancı (TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı), İlhan Parseker (TOBB Başkan Yardımcısı), Murat Özyeğin (Fiba Holding), Korhan Kurdoğlu (Ata Holding), İMKB Başkanı İbrahim Tufan.
Masadakileri aslında saymakla bitmez: Türk Telekom, Doğuş, Vakıfbank, Mavi Jeans, Arçelik, Vestel, Netaş, Intel, İş Yatırım, TÜSİAD, MÜSİAD, TSKB, KOSGEB, KOBİ A.Ş. temsilcileri.
Bir gün önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu birlikte 'Girişimcilik Konseyi'nin kuruluşunu kamuoyuna duyurmuştu.
Dün de Zafer Çağlayan özel ve kamu sektörlerini bir araya getirip, 'Girişimcilik Konseyi'nin belirlediği hedefler doğrultusunda ilk adımı attı ve ihracatçıların uluslararası sermayeye erişimlerini kolaylaştıracak yöntemi bulmak için yola koyuldu.
Zafer Çağlayan'ın sorusu şuydu:
'İleri teknolojili ürün ihracatı yapan firmalara nasıl bir model çerçevesinde destek olunabilir.'
Yanıtını da verdi:
'Kamu-özel sektör ortaklığında kurulacak 'Yatırım Fonu' modeli.'
'U' masada buluşan kamu-özel sektör temsilcileri 'nasıl bir fon oluşturmalı, hangi sektör, ne tip üretim yapanlar desteklenmeli, yabancı fon ortaklığı ne yüzde ile olmalı, kamunun fonda ne kadar payı bulunmalı' sorularına birlikte cevap aramaya başladı.

Finansman olmadan Steve Jobs da olunmaz
Türkİye son günlerde 'Türk Steve Jobs'lar çıkarmalıyız' cümlesini pek sevdi, sık sık tekrarlanmaya başlandı.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da şunu söylüyordu, dün:
'Google, Apple gibi girişimlerin ülkemizde de ortaya çıkmasına imkan tanıyacak bir yapıyı tesis etmek zorundayız. Bir sonraki Steve Jobs'un Türkiye'de kendi kendine ortaya çıkmasını beklemek yerine, onları bulacak ve tespit edecek mekanizmaların ülkemizde de var olmasının önünü açmalıyız.'
Mevcut durumu da yine Zafer Çağlayan özetledi:
'Türkiye'de birçok sektörün ve özellikle 'erken aşama girişimlerin' gerekli finansmana ulaşmakta zorluklar yaşadığını, firmalarını uluslararası ölçeğe ulaştırabilecek vizyona sahip profesyonel ekiplerle çalışmadıklarını görüyoruz.'
Örnek de verdi:
'2011 başında Harvard Business School ile birlikte gerçekleştirdiğimiz 'Türk Yazılım Sektörü' araştırmasında, küçük ölçekte faaliyet gösteren yazılımcıların, ihracat odaklı büyümesi önünde üç temel sorun bulunduğunu tespit ettik. Bunlardan ilki, yurtdışı pazarlar hakkında yeterince bilgi sahibi olunmaması, ikincisi finansmana erişim ve üçüncüsü de hukuki ve mali durumlarla idari konulara vakıf yeterli uzman ekibe sahip olunmamasıdır.'
Dünkü 'U' masadakiler de 'sorunlara çözüm yolu'nun belirlenmesi, strateji oluşturulması için bir aradaydı.

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı