• $15,9683
  • €17,0552
  • 951.786
  • 2380.9
16 Aralık 2011 Cuma

Çağdaş Yaşam 'mecburiyetten' tüzük değiştiriyor

Yarın Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) tüzük değişikliği yapacak. Dernekler Masası süre şartı koştuğu için. Konu aslında çözülebilir bir sorun: Yönetim, denetim ve onur kurulu üyelerinin genel kurulda, delege seçilmemesi halinde oy kullanmasının önüne geçilecek.
Başka bürokratik koşutlar da var: 'İki yılda bir seçimli genel kurul yapıyorsan, her yıl mali durumunu üyelerinle paylaştığın toplantıyı yapmayacaksın' gibi.
Dün konuştuğum ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel de bu bürokratik koşutları önemsemiyor. Yerine getirilmesi gerekiyorsa, getirilir.
Sorun perde arkasındaki taarruzlar. 'Akıntıya karşı kürek çekmek' denir ya, ÇYDD şelaleye, çağlayana karşı kürek çekiyor.
Prof. Dr. Aysel Çelikel 'Medyadan da artık bize destek vermeye korkanlar var' diyor.
Medyadakiler değil de, sponsor şirketlerin korkar olması fena.
Bir örnek: Şirketlerden biri 'Gözaltına alınan ÇYDD'liler hakkında dava açılırsa burs protokolümüzü iptal ederiz' maddesini koymak istemiş.
Deniyor ki, Milli Eğitim Bakanlığı 'Bizimle çalışın, ÇYDD ile değil' telkininde de bulunuyor şirketlere.
Çoğu şirket 'Milli Eğitim'in zaten asli görevi bu. Sivil toplumun duyarlılığını desteklemeyi tercih ederiz' demeye devam ediyor.
Konuştuğum ÇYDD'liler 'Tüm denetimlerden aklanıyoruz ama projelerle uğraşmak yerine, itiraz dilekçeleriyle, bürokratik savaşla uğraşıyoruz' diyorlar.
Tüm şubelerinde sürekli denetim yapılıyor. Bir örnek daha: Burs almış bir öğrencinin annesinin gönlünden gelmiş, ÇYDD şubesinin temizliğini yapıyor. Buna rağmen ÇYDD gider makbuzuyla para veriyor. Vay sen misin bunu yapan?
Neymiş, aslında ÇYDD vergi kaçırıyormuş.
'Gönüllülük esası' diye karşı çıkıyorlar ama yazılı gerekçelere göre bu bir sigorta cezası demekmiş.
Bir başka örnek: Doğu'daki bir okulun müdürü ÇYDD'den çocuklara mont-bot istemiş. ÇYDD de toplamış göndermiş. Müdür, teşekkür mektubuyla birlikte tüm çocukların birlikte fotoğrafını göndermiş. Göndermiş ama yine birtakım yazılı maddelere göre bu suçmuş. Her bir çocuktan 'Aldım' diye imza alınması gerekiyormuş.

100 bin çocuğa burs verildi
ÇaĞdaŞ Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, 'sıkıntıları' ön plana çıkarıp da sürekli dert yanacak bir kişilik değil. Tıpkı rahmetli Türkan Saylan Hoca gibi.
Dün de coşkuyla anlattı:
'2011-2012 ders yılı hariç bugüne kadar 100 bin öğrenciye burs sağladık.
Biz ortalaması yüksek, başarılı çocuklar diye ayrım yapmıyoruz. Bizim kıstasımız ailesinin ekonomik sıkıntı içinde olması.
Sadece çocuklara para-burs vermekle de iş bitmiyor. Yönderlik çalışmasına ağırlık vereceğiz. Onlara yön vermek, yol çizmek gerekiyor daha doğrusu çocuklarımızda sıcak temas kurmamız gerekiyor.'
Televizyon ekranlarında belki dikkatinizi çekmiştir: 'Bir Işık da Siz Yakın' kampanyası var. Proje, Türkiye'nin her yerinde üniversiteyi kazanmış, ailesi ekonomik yetersizlik içinde olan gençlere öğrenimlerine devam edebilmeleri için burs sağlanıyor.
Aysel Çelikel, 'Bugüne kadar 50 bin yüksek öğretim öğrencisine ulaştık. Her yıl burs başvuruları katlanarak artarken, biz maalesef başvuruların ancak yarısına yakınını karşılayabiliyoruz' diyor.
Ayda 150 TL'lik bağışla bir üniversite öğrencisinin hayatında ışık yakmak mümkün.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor