• $17,9637
  • €18,295
  • 1017.65
  • 2980
13 Haziran 2014 Cuma

‘Buz kırıcı‘ nesil yeni bir Google icat edecektir

TÜSİAD yönetim kurulu üyesi Esin Güral, teknoloji konusunda benden ‘bir gömlek daha iyi’, zaten, “Yönetim kurulunda Bilgi Toplumu, Bilgi-İletişim Teknolojileri ve Inovasyon Komisyonu Başkanlığı görevi verildiğinde can havliyle yardımcılığa Erol Bilecik’in seçilmesini istedim” diye anlatıyor.
Seramik, cam, turizm, inşaatla meşgul bir işkadınının açık sözlülüğünün yanında ben de kendi ‘duruşumu’ anlatıyorum:
“PTT’de çanta kucakta emekli maaşını çekmek için kuyruğa girmek daha güvenli geliyor.”
Bizler durumumuzu espriyle abartırken, Index Grup CEO’su Erol Bilecik “Yeni nesil buz kırıcı gibi. Onların arasından mutlaka yeni bir Google’ı icat eden çıkacaktır” diyor.
İhtiyatlı bir iyimserlik içinde olmayı tercih ederim. Evet, devlet okullarında Fatih projesi teknolojiye, bilgi teknolojisine haşır neşir bir gençlik için çok büyük bir adım. Ne var ki aynı zamanda veriler de ortaya koyuyor ki, henüz toplum interneti bilgiye ulaşmaktan ziyade, ‘kopyala-yapıştır’ için kullanıyor veya facebook’ta sosyalleşmek için.
TÜSİAD adına ilk defa e-ticaret ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapan Markafoni’nin kurucusu Sinan Afra da mevcut tabloyu özetliyor:
“Toplumun yüzde 49’u internet kullanıyor. En fazla internet kullanan ülkeler arasında 11’inci sıradayız ama…”
‘Ama’dan sonrası Türkiye’nin daha çok yolu olduğunu gösteriyor.

Güven algısı en büyük sorun

Türkiye’de e-ticaret toplam perakende satışlarının yüzde 1.7’si seviyesinde. Potansiyel yüksek ama aynı zamanda önemli sorunların da çözülmesi gerekiyor.
Başta da güven sorunu geliyor.
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) CEO’su Soner Canko’nun ‘güveni’ tesis etmek için canla başla mücadelesini takdirle izliyorum. Tam da bu yazıyı yazmak üzereyken Soner Bey’den bir tweet geldi: “bkmexpress denemenizi ve görüşlerinizi almayı çok isterim.”
Televizyonda da internet’ten alışveriş için çalınma, kopyalanma riski olmayan bkmexpress uygulamasının reklamı yapılıyor, bol bol.
Sinan Afra’nın güven sorunuyla ilgili savunusu biraz da yumurta-tavuk ilişkisine benziyor. “Alternatif ödeme sistemleri yüzde 5’in altında ancak güven vurgusu, güven sorununu yaratıyor” diyor. Aksini düşünenlerdenim, dünyada ve Türkiye’de hırsızlık örneklerini okudukça en azından BKM’nin uygulamalarının güveni tesis etmek için olduğunu düşünüyorum.

Google Glass ile pek anlaşamadık

Accenture’ın Cote d’Azur’daki teknoloji laboratuvarında Google Glass’ı denedim. Maalesef ilk temasımız pek de keyifli bir ilişkiye dönüşmedi. “Okey Glass” demem tembih edildi, o da karşılık verdi: “I’m not glass”
Özünü inkar edip, cam (mercek) değilim diyen bir alet ile ben de fazla muhatap olmadım. Elbette, giyilebilir teknoloji çoktan emekleme dönemini geçti, henüz koşmasa da gözlüğe benzer, ancak sağ gözünüzün üstende duran ekran ile fotoğraf çekebildiğiniz, film izleyebildiğiniz, müzik dinleyebildiğiniz, navigasyon ile adres bulabildiğiniz sistem olan Google glass’ın veya benzer teknolojilerin yapabileceklerinin sınırı yok.

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler