• $7,2801
  • €8,7848
  • 405.395
  • 1527.45
11 Nisan 2011 Pazartesi

Büyük Anadolu yürüyüşü başladı

Henüz Türkiye'nin gündemine girmedi ama şimdilik sessiz sedasız insanlar Ankara'ya doğru yürüyüşe başladı.
İlk kafile Artvin'den 2 Nisan'da yola çıktı, dün de bir kafile Hasankeyf'ten. Yedi koldan Ankara'ya yürüyorlar.
Yürüyenler kim?
Sıradan vatandaş, gençler, teyzeler, amcalar. Geçen hafta televizyon ekranından yaşlı teyzeler bağırıyordu, 'Derelerimizi vermeyeceğiz' diye. O teyzeler de yürüyecekler arasında. Ankara'ya mayıs ayının ikinci haftası gibi varacaklar. Sesleri duyulana, talepleri yerine getirilene kadar da dönmeyecekler, Ankara'da çadırda nöbet tutacaklar.
Neye karşı mücadele veriyorlar?
Derelerinde hidroelektrik, yörelerine nükleer santral kurulmasın, dağlarını madenciler köstebek yuvasına çevirmesin.
Demişler ki, 'Hepimiz kendi yöremizde sesimizi yükselttik bugüne kadar ama sesimiz hep cılız çıktı. Vadilerimizden, ovalarımızdan, köylerimizden çıkalım, Ankara'da sesimizi yükseltelim.'
Fikir nereden çıkmış?
'Şehirli çevreciler'den değil. Antalya'nın Alakır Vadisi'nde dağ başındaki bir köyde yaşayan bir köylüden.

"funda.jpg"

Big Chef'in adrenali yüksek aşçısı
Unilever Türkiye'nin pazarlamadan sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, Türk mutfağının, mutfak kültürünün korunması için sivil toplum örgütlerinde çalışanlardan biri. Davet yerini özellikle seçtiğini, bazı mekanların mutfak kültürünü korumak adına desteklenmesi gerektiğini söylüyordu. Mimolett'teyiz. Murat Bozok'u bulmuşken sordum, Show TV'deki 'tutumunu'.
Murat Bozok, Varol Kaynar ve Batuhan Piatti ile birlikte malum Big Chef yarışmasının jürisinde.
Batuhan Bey 'fırça atmada' açık ara önde. Murat Bozok'un da sinirli halleri yabana atılır gibi değil. 'Aşçıların mutfaktayken adrenalini yüksek olur. Esip gürler' dedi. Tahminim doğru değilmiş, yarışmanın formatı gereği 'iyi polis, kötü polisi' oynamıyorlarmış.
Sohbet ederken karnabahar çorbasını içiyorum. Muhteşem ötesi. Murat Bozok masamıza gelmeden önce yine tahmin yürütmüştük. Unu yağda kavururum diye başladım tahmini tarifi yazmaya. Değilmiş. Murat Bozok, yarışmadaki halinin aksine gayet sakin tarif vermeye başladı: Yarım kilo süt, yarım kilo suda kaynatın, karnabaharı. Sonra elekten geçir. Tuz, karabiber ekle.'
İşin püf noktası da şu: Kaynayan sütlü-suyu tencereye geriye boca etmemek gerekiyor. 'Yoksa kıvamını tutturamazsın' dedi. Denedim, suyun yarısı fazla geldi.

<p>Düşüncelerimizi durdurmanın bir yolu var mı? Uzman Psikolog Derya Yalçınkaya, aşırı düşünmenin sa

Aşırı düşünmekten nasıl kurtuluruz?

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu