• $13,4123
  • €15,2009
  • 792.779
  • 2014.21
19 Eylül 2012 Çarşamba

Burdur mermeri Çin üstünden ABD'ye satılıyor

25 yıllık ekonomi gazetecisi olarak, 'ekonomisini' bilmediğim, daha önce hiç gitmediğim nadir illerden biri Burdur. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ile birlikte 'Anadolu Sohbetleri' toplantısına davet edildiğimde hiç düşünmeden kabul ettim. Yarın 'uzmanlarla' birlikte Burdur iş alemi, kendisine 'yol' arayacak. Ondan önce 'dersimi' çalışıyorum, Prof. Dr. Kenan Mortan'ın Burdur iş alemiyle birlikte yaptığı 'ortak akıl toplantısı' notlarını okuyorum.
İş alemi 'her zaman yakınmayı' sever ama Burdurluların sözlerini okudukça kanaat getiriyorum ki, muhteşem bir cevher var, maalesef ki yeterince değerlendirilmiyor.
'Türkiye İlleri Rekabet Sıralaması'nda Burdur 41'inci. Bir önceki yıla göre 12 basamak iyileşme göstermiş.
Ne var ki 'Ticari Beceri' listesinde 62. sırada. Kenan Mortan hoca 'Ekonomik varlıklarını nakde çevirme konusunda daha anlamlı bir odaklanma içinde olması gerekiyor' yorumunu getiriyor.  
Burdur ekonomisinin lokomotifi 'mermer.'
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ve Burdur Mermerciler Derneği Başkanı Ali Gür, 'Burdur beji dünyada önemsendi. Halen fiilen çalışan
75 ocak ve 100 mermer fabrikasında 5 bin istihdamımız var. 164 milyon dolarlık il ihracatının 100 milyon doları mermer olarak gerçekleştiliyor' sözleriyle, mermerin Burdur'daki görüntüsünü aktarıyor.
Burdur bejine olan yüksek talep katlanarak büyüyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın ifadesiyle 'altın çağını' yaşıyor. Burdur mermerini en fazla talep eden de Çin. Burdur mermerini alan Çin, işliyor ve çok daha yüksek fiyata ABD'ye satıyor.

Burdur Gölü yok olmasın
Biz Burdur'a yola çıktığımızda, öğreniyorum ki bir başka heyet de anlamlı bir amaç için yola düşmüş. Suyu hızla çekilen Burdur Gölü'nün yok olmasını engellemek için Doğa Derneği 'Burdur Gölü Yok Olmasın' projesini yürütüyor. Projenin önemli destekçisi de Vaillant.
'Göl yoksa Burdur da yok' diyor, Doğa Derneği. Kurumuş göl olanı Senir için ağıt da yakılabilir. Önemli olan her şey için daha da geç olmadan doğayı kurtarmak.

Turizmde kümelenme
Antalya malum turizm başkenti,  geçen yıl 11 milyon turist ağırladı. (Başkentliğini bu yıl İstanbul'a kaptıracak gibi, bu ayrı bir yazı konusu)
Antalya'ya gelenlerin geceleme ortalaması 5.
Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Turgut Gür ile dün Antalya-Burdur otobüs yolculuğumuzda konuştuk.
İki kent arası 110 kilometre. Antalya ve Burdur'a Isparta'yı da ekleyip, turizmde 'kümelenme' modeli üzerine kafa yoruluyor. Turgut Gür de Burdurlulara su kümelenmeyi anlatacak.
Turizmde ilk defa İstanbul-Sultanahmet'in uyguladığı modelin çoktan olumlu sonuçları elde edildi.
Kümelenme modelinin özü basit, 'kümelenen' bir yandan rekabet edecek, bir yandan birbirlerinin işini rolünü tamamlayarak, sinerji yaratacak ve sonuç olarak yaratılan katma değer büyütülecek.
Antalya'nın turist potansiyelinden, yılda 80 bin turist ağırlayan Isparta ile sadece 15 bin turist ağırlayan Burdur'un faydalanması değil elbette tek amaç. Antalya da turiste farklılık sunacak.

<p>Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starship roketl

SpaceX roketleri, Katy Perry'nin klibinde oynadı | TeknoZone #15

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında