• $13,4341
  • €15,3423
  • 785.718
  • 2085.76
10 Eylül 2012 Pazartesi

Bülent Akgerman, İzmir'de 'melek'ti, dünya girişimci pazarına açıldı

İzmirli işadamı Bülent Akgerman, 'İzmir'de destek talebinde bulunan girişimciler oluyor. En son yapay çimento üretmiş olan biri talepte bulundu' diye anlatıyor.
Bülent Akgerman'ın ilgisini şu günlerde ABD'li küçük bir ilaç şirketi çekmiş. Asrın vebası AİDS'ten çok daha tehlikeli olan MRSA bakterisine karşı özel bir ilaç geliştirmiş, ancak girişimcisi diyormuş ki 'İlaç devleri şirketimi satın almak istiyor. Benim de çalışmamı tamamlayabilmem için biraz daha finansa ihtiyacım var. Kişi başı en az 25 bin dolar ile bana destek olursanız, bu proje hepimize para kazandıracak.'
Bülent Akgerman da 'Yaptıkları sunumda gördüğüm kadarıyla 1'e 15 kazandıracak bir yatırım. En kötü ihtimalle 1'e 10 kazandırsın' diye anlatıyor.
İzmirli işadamı, Philadelphia'daki gelecek vaat eden girişimciyi 'Melek Yatırımcı Ağı'ndan bulmuş.
Evet, Türkiye'deki girişimciler için çok yeni bir kavram melek yatırımcı ağı. Girişimciler ile 'sermayedar'ları buluşturan ağ.
Girişimcilere, sermaye, kaynak, işbirliği sunan özel sermaye yatırımcılarına, risk sermayedarlarına ve kolektif/kurumsal yatırımcılara da 'melek yatırımcı' deniliyor.
Dünyadaki 'Melek Yatırımcı' ağlarından biri olan Keiretsu Forum, İstanbul'da şube açtı. Bülent Akgerman da bu ağ için kurulan şirketin 15 hissedarından biri.
Gelecek bilimi-füturizmin Türkiye'de popülerleşmesini sağlayanlardan işadamı Alphan Manas'ın yönetim kurulu başkanı olduğu şirket-ağ Türkiye'deki girişimciler ile dünyadaki sermayedarları ve aynı zamanda dünyadaki girişimciler ile Türk sermayedarları buluşturacak platform olacak.

Fikriniz sadece 1 dolar
Keiretsu Forum'un kurucusu ve CEO'su Randy Williams'a soruluyor: 'Her girişimci fikri, platformda değerlenebilir mi?'
Randy Williams düzeltiyor: 'Hayata geçmemiş fikir sadece 1 dolar.'
Alphan Manas sürdürüyor sözü:
'Değerlendirmeye alabilmemiz için öncelikle iş modeli olması lazım.'
Keiretsu'ya başvuran girişimcileri, çekirdek ekip ön elemeye tabi tutacak. Her ay ortalama 8-10 girişimci gelip, 'meleklerin' önünde sunum yapacak, bu arada Keiretsu'nun dünyadaki 25 şubesine üye bin civarı yatırımcı 'destek talebiyle' vitrine çıkan Türk girişimcilerin listesini görebilecek.

Bir Türk girişimci vitrine çıktı bile
Keiretsu Forum İstanbul Başkanı Alphan Manas, başkan vekili Aydın Koç, forumun ortaklarından Bülent Akgerman buluşmamızdan hemen önce üç sunumu ele aldıklarını anlattılar. Biri ABD'li, diğeri İngiliz ve üçüncüsü de Türk girişimcinin sunumu.
Keiretsu Forum daha çok yeni İstanbul'da şube açmışken ve Türk melek yatırımcıların sayısı bile henüz 30'a ulaşmışken, destek talebiyle başvuran Türk girişimcisini merak ettim.
İki genç girişimci Kaan ve Demir'in isimlerinden üretilmiş Kade şirketi. Alışveriş merkezleri ve hipermarketlere giren müşterileri sayma projesi olarak özetleyebileceğim 'işlerine' destek arıyorlarmış.

Genç girişimcilerin tek desteği iş dost
Geçen yıl ABD'de 25 milyar dolarlık 'melek yatırımı' yapıldığını öğrenince, Türkiye'deki genç girişimcilerin halini konuşmadan edemedik.
Maalesef ki Türkiye'de genç girişimcilerin en büyük hatta çoğunlukla yegane destekçisi eş dost akrabalar, arkadaşlar.
KOSGEB gibi kuruluşlar var ama Alphan Manas'ın şu sözlerini de özellikle not ettim:
'Bizde bürokrasi yok. Girişimcinin halinden devlet memuru anlamaz, bizde değerlendirmeyi konuyla ilgili yine girişimciler yapıyor.'

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi