• $17,9643
  • €18,4321
  • 1038.14
  • 2864.25
14 Nisan 2011 Perşembe

Bugüne kadar bu topraktan umudumu hic kaybetmedim

Güler Sabancı 'Avcılıkta hedefe kilitlenirsiniz, vurur, gelirsiniz. Ancak çiftçilikte toprağı hazırlayacaksınız, belleyeceksiniz, sulayacaksınız, bakacaksınız, mevsimler geçecek ve mahsulü alacaksınız. Toplumsal değişim veya toplumsal gelişim, adına ne derseniz deyin topluma yatırım da çiftçiliğe benziyor' diyor. Sözlerini sürdürüyor: 'Hacı Ömer dedemim pamuk tarlaları vardı. Bazı toprak daha çok emek ister, bazı toprak daha çok su. Ancak bugüne kadar bu topraktan hiç umudumu kaybetmedim.'

9 PROJEYE 1.1 MİLYON TL HİBE
Sabancı Vakfı'nın bu yıl üçüncü kez düzenlediği hibe programının toplantısında söylüyor Güler Sabancı, bu sözleri. Bu yıl hibe programından faydalanmak için 190 proje başvuruda bulunmuştu. Sürdürülebilirlik, çarpan etkisi, toplumsal fayda gibi kriterler baz alınarak 9 projeye hibe verilmesi kararlaştırıldı. 9 proje 1.1 milyon lira hibe alacak. Bu yıl önce Sabancı Vakfı uzmanları, daha sonra benim de aralarında bulunduğum değerlendirme kurulu ve mütevelli heyetinin onayıyla belirlenen projeler şunlar:

l KADIN Dayanışma Vakfı- Kadın örgütlerinin engelli kadınlarla ilgili farkındalıklarının arttırılması.
l TRABZON Yaşam Kadın Merkezi Derneği Gençlere üreme sağlığı ve cinsel şiddet, toplumsal cinsiyet eğitimi, ailelere de ergen ile iletişim konusunda bilinçlendirilmesi.
l GENÇ Hayat Vakfı Konya ve Nevşehir'deki iki ortaöğretim kız yurdunda kalan genç kızlara ve yurt çalışanlarına sosyal gelişim eğitimi.
l TÜRKİYE Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı İstanbul, Adana, Ankara, Denizli, Eskişehir'deki kadın tutukevlerindeki hükümlü annelere 'annelik', görevlilere 'kadın ve çocuk hakları' eğitimi.
l TÜRKİYE Gençlik Birliği Derneği Ankara ve Trabzon'da engelli genç eğitmenlerin eğitimi, engelli gençlere engelli hakları, proje yönetimi eğitimi.
l TÜRKİYE Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği 12-28 yaş arasındaki tutuklu gençlerin diksiyon eğitimi aldıktan sonra görme engelli yaşıtları için kitap seslendirmesi projesi.
l GÖRME Özürlüler Derneği 10 binin üzerinde engelliyi temsil eden 32 engelli STK temsilcisine kapasite geliştirme eğitimi, engelli ayrımcılığına yol açan mevzuat ile mücadele projesi.
l RUH Sağlığında İnsan Hakları Derneği Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ndeki psikiyatrik teşhisli bireylerin güçlenmesi ve karar mekanizmalarına katılımı projesi.
l SEREBRAL Palsili Çocuklar Derneği Doğu Anadolu'daki Serebral Palsili hastalığı bulunan çocukların ailelerine, rehabilitasyon, eğitim ve hayata katılabilmesi konusunda bilinçlendirilmesi.

SABANCI VE KOÇ'UN ZENGİNLİK SIRRI
SABANCI Vakfı'nın hibe programında üç yıldır jüri-değerlendirme kurulunda yer alıyorum. Önceki gün toplantıda bir ara Güler Sabancı değerlendirme sürecine ilişkin yorumumu sordu. Anlattım ve espri yaptım: 'Aç biilaç çalıştık.' Aslı tabii ki öyle değil. İlk yılki toplantıda simit-kaşar talebim olmuştu, iki yıldır da 'simit-kaşar'ın yanında filtre kahve. Güler Sabancı da Halis Komili'nin esprisini anlattı. Sabancı Holding Fındıklı'da olduğu günlerden kalma bir alışkanlıkla Maslak'taki ikiz kulelere geçtikten sonra da rahmetli Sakıp Sabancı toplantılarda simit-kaşar istermiş. Halis Komili, yine yıllar önce Sabancı Holding'de bir toplantıya gelmiş, ikram simit-kaşar. Öğleden sonra Koç Holding'e gitmiş yine simit-kaşar. 'Bu ülkede Koç, Sabancı olmanın yolunu öğrendim demiş. Simit-kaşar yiyeceksin.'

Kadın vekiller için 100 çok iyi bir rakam
SABANCI Vakfı'ndan bu yıl hibe almaya hak kazanan sivil toplum örgütlerinin açıklanacağı toplantı öncesi Güler Sabancı ile sohbet ediyoruz. ABD'de hayırseverlik ile ilgili bir toplantıya katılmış, yeni dönmüş. Milletvekili aday listeleri ilgili yorumunu soruyoruz. Seçilebilecek sıralarda olan kadın sayısının 100 civarında olması Güler Hanım'ı tatmin etmiş. Kader'in kampanyasındaki '275 kadın' sayısını zaten ütopik buluyormuş.
100 kadın seçilirse, mevcut yasama dönemine göre kadın milletvekillerinin sayısı iki katına çıkacak.
Kadın milletvekilleriyle ilgili iki bakış açısına dair yorumunu almak istiyorum. Bakış açısını özetleyeyim:
'Erkek adaylarda nitelik pek de fazla aranmazken, kadın adaylarda iyi eğitim, donanım nitelikleri aranıyor. Şu da var ki, kadın adayların acaba kaçı son 5 yıldır siyasette yer aldı? Çoğu son dakika 'kadına ayrımcılık' deyip, aday oluyor.'
'Böylesi daha iyi' diyor, Güler Sabancı, 'Siyasetten, siyaset kültüründen gelmemeleri, yeni olmaları daha iyi.'
İsimler üzerinde yorum yapmıyor,
Güldal Akşit hariç.
Güldal Akşit'in yeniden adaylığından memnun. 'Geçen yıl hibe alanlardan Uçan Süpürge'nin 'Çocuk Gelinler' projesini Meclis'e taşıdı. Hiç değilse bir rapor hazırlanmış oldu.'

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?