• $9,4503
  • €11,029
  • 540.99
  • 1455.42
22 Nisan 2013 Pazartesi

Birinci sınıf demokrasi için de 2046 hedefi olsun

Ekonomi dünyasının aktörlerinden Şeref Özgencil'in öncülüğünde, Merkez Bankası eski başkanlarından Yavuz Canevi'nin başkanlığında kurulmuştu Forum İstanbul.
2001 krizinin ardından işadamı Ethem Sancak'ın tabiriyle "Burnumuzun ucunu göremeyecek kadar karmaşa yaşadığımız günlerde" bilgi üretmek, dünyayı ve geleceği anlamak için yola çıkılmıştı. 2023 hedefini koyarak.
Platformun '2023' vurgusu daha sonra hükümet, muhalefet, tüm toplumca benimsendi. Malum, 10'dan geriye sayımdayız ve 2023'te ilk 10 gelişmiş ekonominin arasında olmayı hedefliyoruz.
Forum İstanbul'un 12'ncisi 7-8 Mayıs'ta düzenlenecek, başlık 'Küreselleşme ve Yeni Dengeler.'
Konferans öncesi Canevi, Özgencil ve Forum'un stratejik ortakları,Doğuş Holding'in CEO'su Hüsnü Akhan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Hedef Alliance Holding Başkanı Ethem Sancak ve Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş ile birlikteyiz.
Türkiye'nin son 10 yılda katettiği yolu herkes takdir ediyor. Diyoruz ki, "Türkiye'yi buralara getiren harita bundan sonrasına götürmeyecek."
Sadece ekonomik kalkınma yetmez, Türkiye'nin önünde birinci sınıf demokrasi hedefi de olmalı. Yıl hedefleri için Ethem Sancak "2071 mi olur, 2051 mi" diyor.
Yavuz Canevi ekliyor:
"2046, 2071'den daha anlamlı. Türkiye demokratik, laik bir cumhuriyet. Ancak demokraside eksiklerimiz var."
2023'te birinci sınıf demokrasi olamayız ama çok partili sisteme geçilen 1946'nın 100'üncü yıldönümü için bu hedef neden konulmasın.

Yavuz Canevi'yi çıldırtan trafik

Yavuz Canevi, "Unutmayalım ki, dünya sıralamasında ulaşmak istediğimiz yer yalnızca bir basamak numarası değil. Aynı zamanda sağlayacağımız toplumsal kalkınma, adil dağıtılmış bir refah düzeyi ve en önemlisi içi hukuk devleti, temel hak ve özgürlükleri de kapsayacak demokrasiyle doldurulmuş 'çağdaş bir Cumhuriyet' ile uygarlık düzeyini yakalamanın göstergesi olmalıdır" diyor.
Hedefe kilitlenmek çok önemli. Bir de bugünün gerçekleri var. En basit örnek:
Yavuz Canevi'yi bilenler bilir, sakin mizaçlıdır. Toplantıya geldiğinde öfkeden kızarmıştı. "Nişantaşı'ndan Bebek'e iki saatte geldim. Stresten şoförümle bile kavga ettim" diyordu. İnsani yaşam endeksinde daha çok yolumuz var.

Tek bacakla koşulmaz

Toplantıda biz gazetecilere de gelecek yılların 'forum gündemi' için fikri soruluyor. Kadın konusuna vurgu yapıyorum. Gelişmiş ilk 10 ekonomide, toplumun yarısını yok sayarak yer alınamaz. Tek bacakla maraton koşulmaz.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in çabaları hatırlatılıyor. Ne var ki, kadının ekonomiye katılması tam bir devlet politikası değil. Bir yandan kızlara eğitim seferberliği, bir yanda 'doğurabildiğiniz kadar doğurun' ile  eğitimli ev kadınları hedefleniyor. Yavuz Canevi ve Şeref Özgencil seneye yarım günü 'kadın' 'topal bacak' sorununa ayırmaya karar veriyorlar.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu